A Nemzeti Filmintézet 6. alkalommal, szeptember 12. és 17. között szervezi meg a restaurált magyar filmklasszikusok fesztiválját, amely ezúttal Korda Sándor, avagy Sir Alexander Korda életművére és alkotótársaira összpontosít.
Visszatér szokásos helyszíneire, az Uránia Nemzeti Filmszínházba, a Toldi moziba és a Francia Intézetbe, valamint szabadtéri vetítések formájában a Szent István térre a Budapesti Klasszikus Film Maraton. A vetítéseket szakmai programok, kerekasztal-beszélgetések kísérik, több restaurálási premier és filmtörténettel foglalkozó alkotás bemutatója is várható – ígéri az NFI ma délelőtti közleménye.
A fesztivál kiemelt témája a „Korda-univerzum” lesz a Sir Alexander Kordaként világhírűvé vált Korda Sándor rendező-producer születésének 130. évfordulója alkalmából. A filmválogatás nemcsak Korda Sándor pályáját és fontosabb alkotásait mutatja be, hanem azt az izgalmas szellemi közeget, azokat a magyar és nemzetközi munkatársakat is, akik közreműködtek a második világháború utáni brit filmipar megteremtésében, többek között a két másik Korda testvért, Zoltánt és Vincét és a legendás forgatókönyvírót, Bíró Lajost.
Nagyvásznon, felújítva lesz látható többek között Korda első világsikere, a VIII. Henrik magánélete, a Vivien Leigh és Laurence Oliver főszereplésével készült Lady Hamilton és az Orson Welles főszereplésével forgatott A harmadik ember.
A fesztivál további szekcióiban a sport és mozgókép témában lesznek láthatók izgalmas alkotások, fontos női alkotók filmjei, továbbá a filmek visszarepítenek az időben, hogy bemutassák a 150 éves Budapestet és felidézzék a magyar közönség örök kedvencét, Latabár Kálmánt. A maraton külön szekcióban mutatja be az Emeric Pressburger néven Nagy-Britanniában világhírűvé vált, Oscar-díjas Pressburger Imre alkotásait is.
A Budapesti Klasszikus Film Maraton kiemelt szakmai partnerei Martin Scorsese filmmegőrzést és filmrestaurálást támogató alapítványa, a The Film Foundation, a BFI, a Cinémathèque française és a Paramount Archívum.