Vasárnap, 80 éves korában elhunyt Claude Chabrol filmrendező, a francia új hullám egyik elindítója.
Az 1930-ban született filmművész először jogi és irodalmi tanulmányokat folytatott Párizsban, majd filmkritikusként is dolgozott, amikor is barátságot kötött François Truffaut-val, Jean-Luc Goddard-ral, Jacques Rivette-tel és Eric Rohmerrel. Korán megnősült és feleségének öröksége tette lehetővé, hogy 1958-ban megrendezze első nagyjátékfilmjét, A szép Serge-et, amely elindította az új hullámnak nevezett stílusirányzatot Franciaországban. A film amellett, hogy hatalmas közönségsikert aratott, eredetiségével és frissességével elnyerte a Jean Vigo-díjat is.
Alkotásaira nagy hatással voltak Fritz Lang és Alfred Hitchcock művei. Összességében közel hatvan nagyjátékfilmet – általában sajátos hangulatú pszichothrillereket – és tucatnyi televíziós alkotást forgatott, és számos filmben megmutatta magát egy-egy cameo erejéig.
Nicolas Sarkozy francia miniszterelnök az elhunyt rendezőt a 19. századi íróhoz, Honoré de Balzachoz és François Rabelais reneszánsz íróhoz hasonlította, nagyszerű szerzőnek és filmkészítőnek nevezte.
Leghíresebb munkái között olyan filmek találhatók, mint az Unokafivérek (1959), Az állatnak meg kell halnia (1969), A hentes (1970), Női ügyek (1988) vagy A pokol (1994), legutóbbi filmje pedig a 2009-es Bellamy volt.