Afganisztán tálib vezetése szigorított a médiaszabályozáson, többek közt a képernyőn megjelenő nők öltözködését és szereplehetőségeit is szabályozták.
Az „erények népszerűsítéséért és a bűn megelőzéséért” felelős, szeptemberben, kevéssel a tálib hatalomátvétel után létrehozott minisztérium vasárnap, a helyi sajtóban tette közzé első, nyolc tételes, vallási irányelveket tartalmazó listáját. Ebben egyebek mellett felszólítják a női újságírókat, hogy a képernyőn viseljenek hidzsábot, az ország tévécsatornáit pedig, hogy ne sugározzanak olyan filmeket vagy tévéműsorokat, amelyek Mohamed prófétát vagy más szenteket ábrázolnak, vagy az iszlám és az afgán értékek ellen szólnak. Arra is felszólítják az adókat, hogy többé ne közvetítsenek olyan drámákat és szappanoperákat, amelyekben nők is szerepelnek.
„Ezek nem szabályok, hanem vallási irányelvek” – hangsúlyozta a minisztérium szóvivője, Hakif Mohajir.
Az elmúlt két évtizedben az afgán média hatalmasat nőtt, a nyugati támogatású hatalom idején tévécsatornák és rádióadók tucatjai jöttek létre, egy részük magánkezdeményezésre, és a sugárzott műsorok széles skálán mozogtak, X-faktor típusú zenés vetékedőktől és videoklipektől kezdve török és indiai szappanoperákig és hírműsorokig.
Az 1996 és 2001 közötti tálib hatalom alatt gyakorlatilag nem létezett afgán sajtó, erkölcstelennek bélyegezték és betiltották a televíziót, a filmeket és a szórakoztatóipar nagyjából minden formáját. Akit tévénézésen kaptak, az kemény büntetésre számíthatott – egy videólejátszó birtoklásáért pl. nyilvános korbácsolás járt –, a készülékeket pedig összetörték. Egyedül a Sharia Hangja rádióadó működhetett, ez pedig kizárólag vallási és propagandaműsort sugározhatott. Bár az ősz eleji hatalomátvétel után az új tálib kormány mérsékeltséget és a sajtószabadság megtartását ígérte, már számoltak be hírek arról, hogy újságírókat zaklattak vagy megvertek.
(Variety, The News International)