A rendszerváltás időszaka a román filmművészetben címmel rendez beszélgetést a Mathias Corvinus Collegium (MCC) február 20-án Kolozsváron.
A találkozó két vendége Tudor Giurgiu filmrendező, az Európai Filmakadémia tagja, a Román Filmeket Népszerűsítő Egyesület (Asociația pentru Promovarea Filmului Românesc) alapítója és elnöke, valamint a Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) megálmodója és vezetője, valamint dr. Bogdan Jitea történész, a Kommunizmus Bűneit Vizsgáló és a Román Száműzöttek Emlékét Ápoló Intézet (Institutul de Investigare a Crimelor Comunismului și Memoria Exilului Românesc) szakértője. A beszélgetés moderátora Cristian Grindean reklámszakember, kolozsvári kulturális események műsorvezetője és moderátora.
A beszélgetés alapkérdései: milyen hatással volt a kommunista rezsim és demokrácia közötti átmenetre a román filmművészet, és hogyan befolyásolta a mozivásznon látható alkotásokat ez az időszak. Hogyan közelítették meg az alkotók a társadalmi nehézségeket, csalódásokat és az új reményeket a kommunizmus utáni időszakban? Milyen kihívásokkal és lehetőségekkel szembesültek a filmrendezők az 1989 utáni alkotói szabadságban? Hogyan befolyásolta a narratív és esztétikai stílusokat az új gazdasági és kulturális helyzet? Olyan témákat is érinteni fognak, mint a gyökerektől való elszakadás, az identitásválság, a korrupció vagy az újjáéledt szabadság.
A találkozó célja megvizsgálni a román újhullám szerepét a filmművészet nyelvének és Románia nemzetközi megítélésének alakításában, kitérve a filmfesztiváloknak és a szakmai kritikának a filmek népszerűsítésében játszott szerepére is. Szó lesz továbbá a társadalmi ellentmondásokról, kollektív traumákról és az identitásbeli kihívásokról, valamint arról, hogy miként befolyásolták a kulturális politikák és a helyi közönség elvárásai a román filmművészet fejlődését – ígéri a szervezők közleménye, ugyanis: „A filmművészet nemcsak Románia vásznon való ábrázolását, hanem a közönség valóságérzékelését is megváltoztatta, erőteljes tükörként szolgálva a posztkommunista társadalom számára.”
A beszélgetés román nyelven fog zajlani, a részvétel minden érdeklődő számára nyitott, és regisztrációhoz kötött.