Útvesztőben
Történet
Fred Madison eltűnik börtöncellájából - ahol feleségének brutális meggyilkolásáért tartják fogva - és helyén a megrémült Pete Daytont találják, aki képtelen megmagyarázni, hogyan került a börtönbe és hogy hol szerezte titokzatos fejsérülését... Két történet, ugyanazzal a nővel, aki hol szőke, hol barna parókában csábít és hajszol a bűn felé. A nagymenő, hatalmát fitogtató pornókirály, kényszerképzetekkel és hallucinációkkal vívódó, sodródó férfihősök és vér, erőszak minden mennyiségben. Talányos cselekményvezetés, melyben a sorsokat valami misztikus, mágikus erő kapcsolja össze. Egy dolgot kivéve semmi sem biztos ebben a Möbius-szalag-szerű filmben: ne lepődj meg, ha a Gonosz ismerősként köszön, hisz mindennapos vendég a házadban, a lelked már rég az övé. Senki sem az, akinek látszik. David Lynch varázslatosan sötét álomvilágában a szereplők, akár egy maszkot, úgy cserélik arcukat és személyiségüket.
Ezt írtuk a filmről:
Lynch-hangulat – Angelo Badalamenti-portré
Angelo Badalamenti életének néhány részlete majdnem olyan bizarr fordulatokkal teli, mint egy David Lynch-film. Bárzongoristából lett a legendás rendező legfőbb zenei munkatársa. Amikor az 1980-as években a szintetizátor forradalmasította a filmzenék világát, Badalamenti volt az egyik első zeneszerző, aki a textúrákra helyezve a hangsúlyt nem feltétlenül a cselekményre fókuszált, hanem hangulatokat festett meg. Jazzes múltjával kombinálva mai napig ezek a legnépszerűbb szerzeményei, boszorkánykonyhájából azóta inkább lemezek, mint filmzenék kerülnek ki.
Utazás Lynch koponyája körül – David Lynch és Kristine McKenna: Aminek álmodom
Az Aminek álmodom mindazoknak ajánlható, akiket egy kicsit is érdekel az elmúlt közel fél évszázad egyik legkülönösebb filmművészének élete és gondolkodásmódja, aki kíváncsi rá, miben áll a „Lynch-rejtély”. Ez a sajátos műfajú könyv azonban nem annyira David Lynch műveihez, mint inkább a jelleméhez visz közelebb.
Az önazonosság fiktív voltáról – Portré David Lynchről
A kortárs amerikai film egyik olyan alkotójáról lesz szó a továbbiakban, aki elegánsan beleőszült látomásaiba, amelyek viszont mit sem veszítettek intenzitásukból és erejükből az alkotói pálya bő ötven éve alatt. A látomás szó, minden ezoterikus és anyagfeletti asszociációjával egyetemben, akárhányadik racionális újranézés kapcsán felmerül David Lynch alkotásai esetén: sem a történetek, sem a karakterek, sőt a használt művészi konvenciórendszerek sem bizonyulnak elégségesnek ahhoz, hogy megkössék és keretbe kényszerítsék a látottakat.
Meghalt Dick Laurant. – Csapón kívül 12.: David Lynch: Lost Highway / Útvesztőben
20 évvel ezelőtt, 1997. január 15-én volt a Lost Highway ősbemutatója. Honnan származik az ügyetlenül Útvesztőben-re magyarított film eredeti címe? Melyik per és milyen személyes élmény ihlette David Lynch legsötétebb alkotását? Mit „örökölt” a film a Kék bársonytól és a Tűz, jöjj velem!-től? Mi köze a filmhez a rendező exfeleségének és melyik rocksztár cameózik benne?