A nagy füzet (Le grand cahier)
Történet
A film a második világháború idején egy határszéli faluban a nagymamájuknál nevelkedő és a könyörtelen világban túlélni igyekvő ikerpár megrázó története. A gyerekeknek egyedül kell megtanulniuk mindent, ami a túléléshez szükséges. Magányosan, éhezve és fázva vezetik naplójukat a nagy füzetbe. Följegyzik, mit láttak, mit hallottak, mit tettek, mit tanultak.
Ezt írtuk a filmről:
Szászszorszörnyek – Szász János filmjeiről
Akár életének egyes évtizedeit is jelképezhetnék Szász János filmjei, aki hatodik nagyjátékfilmjével rukkolt elő idén. A mozgóképei mellett több itthoni és külföldi színpadi rendezést jegyző életmű íve gyorsan rákanyarodott a karcos, darabjaira tört álomképek univerzumából a szinte „akadémikus” letisztultságú pszichologizálásba, a sors elvont drámaiságának ábrázolásába.
„Az ábrándozás az élet megrontója” – Interjú Molnár Piroskával
Nem először járt Csíkszeredában a Nemzet Színésze címmel kitüntetett Molnár Piroska (hiszen évekkel ezelőtt itt forgatták a Bodor Ádám művéből készült Dolniát), ezúttal A nagy füzet vetítésére érkezett Csíkszeredába. Épp vacsorázni igyekezett, amikor utolértem a város parkjában. Séta közben elmesélte, hogy délelőtt a piacot mutatta meg Szász Jánosnak, utána Dimény Áronnal Lázárfalván járt az educaTIFF keretén belül, gyereknek szervezett animációsfilm-készítő táborban. Rendkívül mozgalmasak a színésznő nyarai, színházból forgatásra, forgatásról nyaralásra röpköd a világban. Idén Horvátországba készül a megszokott nyaralóhelyére, iphone-nal készít fotókat, aztán vissza a színészi feladatokhoz.
„A filmezés nagyon nagy százalékban technika, tehát nem a lélek gyönyörű kiteregetése” – Interjú Szász Jánossal, A nagy füzet rendezőjével
Kristályglóbusszal díjazott munkájával, A nagy füzettel érkezett Csíkszeredába Szász János filmrendező. A 2. TIFFszereda ideje alatt a workshopos színészekkel lehetett látni a „tapstéren”, vagy épp a filmvetítéseken. Csodálja Csíkszereda polgármesterét, elsősorban az újraépülő moziért folytatott odaadásó munkájáért. Szívesen forgatna filmet Roger Watersről, de Kiss Tibit is izgalmas arcnak találja. A TIFFszeredán megrendezett közönségtalálkozó után beszélgettünk vele.
Bolondos vakáció komoly filmekkel – II. TIFFszereda, 2014. július 2–6., Csíkszereda
A kézdivásárhelyi „bemelegítő” vetítések után, ismét otthont adott a kolozsvári anyafesztivál fiatal gyermekének Csíkszereda. A vetítések mellett kiállításokkal, koncerttel, közönségtalálkozóval gazdagították a programot, a tavalyihoz képest a jegyárak is megduplázódtak. Bár szombaton az Ezer Székely Leány Napjától nyüzsgött Csíkszereda és környéke, a második alkalommal megrendezett TIFFszereda öt napon át uralta a várost.
„Jánosban leginkább az nyűgözött le, ahogy a színészeivel bánik” – Interjú Christian Berger operatőrrel A nagy füzet apropóján
Christian Berger operatőr, Haneke állandó társa Benny videója című közös filmük óta (1992). Az innsbrucki születésű fotómágus már a hetvenes évek végén felépítette első kísérleti filmes stúdióját, és amellett, hogy még Oscar-díjra is jelölt nagyjátékfilmet fényképez (A fehér szalag, 2010), mára saját, a természetes fény visszatükrözésére alapuló világítási rendszere szabadalmaztatott technika az operatőrök világában. Az ő nagyszerű képeire lehetünk figyelmesek Szász János A nagy füzet című filmjében is, amelyet a TIFF látogatói is megtekinthetnek a fesztivál során.
TIFF 2014, percről percre
Kedves Olvasónk! Az eddigiekhez hasonlóan követjük végig az idei, immáron 13. Transilvania Nemzetközi Filmfesztivált is: minél több filmről minél hamarabb jelentetünk meg kritikát, hogy tudd eldönteni, bemész-e a második vetítésére – illetve hogy tudd, miről maradtál le. Ezen a folyamatosan frissülő oldalon (az refresh gombra ragadjanak a mancsok!) összegezünk mindent, amit az idei TIFF-ről megjelentettünk, a könnyebb kereshetőség végett a román címet is igyekeztünk mindenhol feltüntetni. Ja, és a filmekre szavazni is lehet, sőt, kell!
Hová menne ma moziba Rozika? – Filmforgalmazás Magyarországon
Bezáró artmozik, stagnáló nézőszámok és túlélésért küzdő művészfilm-forgalmazók közepette a magyar mozipiacot a kommersz film és a multiplex tartja életben. A forgalmazás szereplői egyelőre úsznak az árral, és remélik, hogy a mozi aranykora egyszer majd magától visszatér. Összefoglaló.
A kegyetlenség iskolája – Szász János: A nagy füzet
Szász János háborús drámája nemrég elnyerte a Karlovy Vary-i Filmfesztivál Nagydíját, amelyhez hasonló presztízsű fesztiválsikerig nagyon messzire kéne visszapillantanunk a magyar filmtörténetben. A nagy füzet azonban sajnos ettől még nem lesz sem élvezhető, sem megrázó alkotás, csupán egy újabb nehézkes és átélhetetlen fejezet az elidegenedés végeérhetetlen magyar képeskönyvéből.