…és Fábriról, Bódyról, Latinovitsról, Őzéről, Kendéről, Madarasról, Oroszlánról, filmszínészetről. Meg arról, hogy ha nem vigyázunk, kimaradunk a saját filmtörténetünkből.
120 éve annak, hogy elkészült az első, már megrendezett jeleneteket is tartalmazó magyar film, Zsitkovszky Béla A táncz című alkotása. Ennek apropóján a Nemzeti Filmintézet Nagylátószög címmel nyitott nagyszabású kiállítást a Ludwig Múzeumban július 28-án. A feladat nem volt kisebb, mint néhány jól körülhatárolható tematika segítéségével bemutatni a teljes magyar filmtörténetet. A vállalás tehát már kezdetben is szinte teljesíthetetlennek tűnt, az pedig, hogy milyen élményekkel távozunk a kiállításról, nagyban függ attól, hogy korábban mennyire mélyen foglalkoztunk a filmekkel.
Holnap délutánnal kezdődően minden hónap utolsó péntekjén egy-egy magyar filmet vetít a Sapientia EMTE Média Tanszéke. A vetítést a tanszéken oktató és kutató szakemberek rövid felvezetője előzi meg, és a résztvevők érdeklődésétől függően minden találkozás közös beszélgetéssel zárul.
2021. április 30-án lesz a 120. évfordulója annak, hogy bemutatták a legelső magyar filmet, A tánczot. A Nemzeti Filmtézet ünnepi programmal és ismeretterjesztő filmsorozattal készül az évfordulóra, nemzetközi kutatási programot indít, és iskolások számára ingyenesen elérhetővé tesz filmeket.
A Magyarok Hollywoodban című könyvsorozat részeként magyar nyelven is megjelent Hollywood két legendás stúdióalapítójának, Adolf Zukornak (szül. Cukor Adolf) és William Foxnak (szül. Fried Vilmos) az önéletírása. Mindkét kötet eredetileg angol nyelven íródott.
December 3-án, online programmal emlékezik a magyar Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet (OSZMI) a Kossuth-díjas, kiváló és érdemes művész Zenthe Ferencre, a nemzet színészére, romantikus hősök és történelmi kalandfilmek szereplőinek hiteles megformálójára.
100 + 1 diplomafilmet, viszonylag friss és évtizedekkel ezelőtt készült alkotást lehet megnézni ma és holnap az SzFEst Online Vizsgafilm Fesztiválon. A filmek ingyenesen elérhetők a Színház- és Filmművészeti Egyetem Vimeo-csatornáján.
Bár nem ritka felénk sem, hogy egy előadóművész a szintén előadóművész szülők nyomdokaiba lép, jól ismerjük ezt a jelenséget a színháztörténetből is. Ám az mégiscsak kuriózum, hogy egy család tagjai oly sok generáción át töretlenül gyakorolják a színészmesterséget, mint a Latabárok. Ők talán a legismertebb család, akik generációkon át adtak színészeket a magyar színház- és filmművészetnek. Közülük is Latabár Kálmán számított a legismertebb és legfoglalkoztatottabb színésznek.
A magyar filmtörténet egy kevéssé ismert metszetét mutatjuk be két részben: a mai szemmel is meglepően gazdag némafilmes termés fantasztikus oldalait. Míg az előző részben a „fehér” zsánerekről volt szó, ezúttal a sötétebb, horrorral kacérkodó műfajokat vesszük górcső alá.