Romániában egy filmes lap megjelenése önmagában nagy esemény, lévén, hogy ezen a kisebbségi nyelven megjelenő szaklapon kívül, amit kezében tart az olvasó, más hasonló kiadvány az elmúlt két évben nem jelent meg. Amúgy pedig, mintha a filmlapok Bermuda-háromszöge volna ez az ország, melyben négy filmes lap „süllyedt” el az elmúlt öt évben.
A Bigfilm első példányának kézbevételét így valóban „big” várakozás előzte meg, és ezt nem csökkentette az a tény sem, hogy a lap az egyetlen romániai filmes lapként reklámozta önmagát, ami pedig „kézzel foghatóan” túlzás.
A lap érdeklődését egyértelműen az aktuális mozibemutatók felé irányítja, terjedelmének két harmadát a filmkritikák teszik ki. Ezek a kritikák úgy terjedelmükben, mint igényességükben nagyon váltakozó színvonalat hoznak. A tízsoros ismertetőtől a háromoldalas elemzésig többféle műfaj felbukkan, a forgalmazók által szórt reklámanyagokból összeollózott szövegtől az egyéni hangvételű, olvasmányos kritikáig egyaránt.
Igen dicséretes, hogy a lap román filmek, filmesek bemutatására is teret szentel: az első számban Andrei Blaier filmrendezővel készült interjú, a következő számban két új román film (Filantropica, Amen.) bemutatója kapcsán is olvashatunk hazai filmekről. Bár ezek az írások műfajilag igen nehezen behatárolhatóak: sajtótájékoztatón elhangzott rendezői nyilatkozat, tartalom ismertetéssel és személyes véleménnyel keverve – kezdeti, kinőhető gyermekbetegségekről árulkodik.
![](/uploads/Konyvek/bigfilm.jpg)
Jó ötletnek, ígéretes vállalkozásnak tűnt az első számban útjára indított filmtechnikai sorozat, melynek első része a 35 milliméteres filmkamera ismertetésére vállalkozik. Sajnos a sorozat a lap második számában már nem jelentkezik. Ugyanakkor teljesen fölösleges a viccoldal (ráadásul szakállas viccekkel), amely egy diáklapra emlékeztet, szerencsére ez is hiányzik már a második számból. Helyette viszont exkluzív interjú olvasható Claudia Cardinale-val, ráadásul egy neves román kritikus, Tudor Caranfil tollából. Ez az erős minőségi hullámzás jellemzi a lapot, ami remélhetőleg néhány hónap alatt beáll egy egyenletesebb színvonalra.
Ami viszont haladéktalan változtatás után kiált, az a lap külalakja és képszerkesztése. A lap tördelése nem eklektikus, hanem kaotikus, és ez sajnos nem javult, hanem romlott a második számnál, kár volt tördelőt cserélni. A magazin-jelleg nem jelenti azt, hogy semmiféle rendszer, következetesség nem kéne legyen két egymást követő oldalon. Amiképp az is megengedhetetlen, hogy félcentis pixelnagyságig növeljünk egy képet (bizonyára csak ekkorát lehetett találni az interneten), vagy az, hogy a borítón Tom Cruise portréját látványosan karcsúsítsuk, csak azért, hogy befedje a teljes oldalt.
Mindenesetre a Bigfilm merész vállalkozás, de nagyon hiányzott már. Egyre javuló tartalmat és külcsínt, valamint hosszú életet kívánunk neki!
BiGFILM. Singura revistă de cinema din România. Megjelenik: Bukarestben. Kiadja: Kwan Production Group. Szerkesztők: Daniela Kara, Ada Dumitrescu, Livia Barbu, Ania Enescu, Adi Stefan, Dan Gabriel. Nyomdai előkészítés: Silco International. Ára: 33.000 lej. Kapható: újságárúsoknál, mozipénztárakban.