A belga filmrendező testvérpár, Luc és Jean-Pierre Dardenne kezdeményezésére hétfőn közzétett petícióban neves filmrendezők azt kérik az európai állam- és kormányfőktől, hogy az audiovizuális szektorra ne vonatkozzon a várhatóan a jövő év végére megszülető szabadkereskedelmi egyezmény az Egyesült Államok és az Európai Unió között.
Az első aláírók „ünnepélyesen arra kérik az európai államfőket, hogy foglaljanak állást annak érdekében, hogy az audiovizuális szektorról ne folyjanak tárgyalások Európa és az Egyesült Államok között”.
A több mint 80 aláró között szerepel Michael Haneke osztrák, Walter Salles brazil, Thomas Vinterberg dán, Aki Kaurismäki finn, Costa-Gavras, Michel Hazanavicius, Pierre Jolivet, Radu Mihăileanu, Olivier Nakache, Bertrand Tavernier, Eric Tolédano francia, Volker Schlöndorff német, Marco Bellocchio és Paolo Sorrentino olasz, Jane Campion új-zélandi, Tudor Giurgiu, Radu Muntean, Adrian Sitaru, Călin Netzer, Marian Crişan, Cătălin Mitulescu, Cristian Mungiu, Cristi Puiu, Răzvan Rădulescu román, Pedro Almodóvar spanyol, Stephen Frears, Mike Leigh, Ken Loach brit, David Lynch amerikai és Tarr Béla magyar filmrendező.
„Mi azért fogunk küzdeni, hogy a szellemiségével, a kultúrájával és az önmagáról és a világról kialakított sokszínű nézőpontjával Európa továbbra is saját történetét írja annak érdekében, hogy az állampolgárok mély és összetett válaszokat tudjanak adni korunk kihívásaira” – fogalmaznak a rendezők az interneten is olvasható felhívásukban.
Az EU és az Egyesült Államok illetékes döntéshozói március 17-én egy brüsszeli konferencián döntöttek arról, hogy a jövő év végére megszülethet a megállapodás az Egyesült Államok és az Európai Unió közötti szabadkereskedelmi egyezményről, amelynek részét képezheti a pénzpiaci szolgáltatások mellett az audiovizuális szektor is. Az Európai Bizottság azt megelőzően fogadta el azt a tárgyalási mandátumot, amelyet a tagállamoknak kell jóváhagyniuk a tárgyalások júniusi megkezdése előtt. A mandátum pontos tartalmáról nem közölt információt a brüsszeli testület.
A tárgyalások középpontjában az ipari sztenderdek lesznek, így összehangolják például az autók biztonsági öveire vagy a háztartási tisztítószerekre vonatkozó előírásokat. A tervek szerint harmonizálják továbbá a szolgáltatási szektor szabályozását is; ettől a döntéshozók azt remélik, hogy nagyobb piaci verseny alakul ki.
Franciaország hivatalosan támogatja a tárgyalások megkezdését – François Hollande államfő március közepén elhangzott szavai szerint – a vámhatárok és a kereskedelmi fékek elleni harc jegyében, a gazdasági növekedés érdekében. A francia elnök ugyanakkor azt kérte, hogy az audiovizuális kérdéseket zárják ki a tárgyalások témakörei közül.
(MTI)