A királynő hortyogva alszik el a tiszteletére szervezett ebéden, majd minden sápítozás ellenére inkább a huncut tekintetű indiai szolgával beszélget mangókról. Egy lagymatag vígjáték és a brit arisztokrácia szatírája is lehetne – ám a mindezt földbe döngölő dráma emlékeztet arra, hogy ez a valóság.
Ha valaki az idei év filmfelhozatala láttán kezdené elveszteni a hitét a moziban, az vegye a fáradtságot, és tekintse meg Stephen Frears legújabb alkotását. Történetében nincsenek bekokszolva kurvázó tőzsderipacsok, tűzokádó sárkányok, számkivetett asztronauták, se vagány szuperhősök – csak egy ír kisnyugdíjas néni. Egy alapvetően teljesen hétköznapi idős hölgy, akitől az ír katolikus klérus morális mélypontjaként számon tartott Magdolna nővérek ötven évvel ezelőtt elragadták kisfiát, akit most vissza szeretne kapni.
Egy Alfred Hitchcock tanácsadói közreműködésével készült, holokauszt-témájú dokumentumfilmet restauráltak, és Stephen Frears brit rendező támogatásával készül játékfilm ugyanarról a témáról. Mindkét alkotás tévéadók műsorán és fesztiválokon lesz látható 2015 elejétől, 70 évvel azután, hogy véget ért a második világháború.
Az olasz Gianfranco Rosi Sacro GRA című dokumentumfilmje nyerte el a 70. Velencei Nemzetközi Filmfesztivál fődíját. Az Arany Oroszlánnal kitüntetett alkotás a Róma külvárosában, a kerülőút környékén tengődő emberek hétköznapjait mutatja be.
A belga filmrendező testvérpár, Luc és Jean-Pierre Dardenne kezdeményezésére hétfőn közzétett petícióban neves filmrendezők azt kérik az európai állam- és kormányfőktől, hogy az audiovizuális szektorra ne vonatkozzon a várhatóan a jövő év végére megszülető szabadkereskedelmi egyezmény az Egyesült Államok és az Európai Unió között.
Életműdíjat kap az Európai Filmakadémiától Stephen Frears, a Veszedelmes viszonyok és A királynő brit rendezője – jelentette be a nemzetközi filmes testület kedden a honlapján.
20 évvel a Veszedelmes viszonyok után újabb francia regényt vitt vászonra Stephen Frears és Christopher Hampton, és újra felvette a fűzőt Michelle Pfeiffer is. A veszedelmes intrika ezúttal elmarad, XIV. Lajos kora helyett pedig a századforduló (és Pfeiffer) idejébe csöppenünk. A Chéri – Egy kurtizánszerelme elegáns, finom és andalító alkotás, de nem kizárt, hogy néhány néző ébresztésre szorul majd a vetítés után.