Jesse James meggyilkolása, a tettes a gyáva Robert Ford
Ezt írtuk a filmről:
A préri új urai – A western a 21. században (4.)
Clint Eastwood 1992-ben díszes koporsót ácsolt a vadnyugati filmnek: a korszakos jelentőségű Nincs bocsánat nemcsak a rendező westernéletművét kerekítette le, de kimozdította helyükről a magányos hős mítoszának alappilléreit is. E látnoki erejű revizionista ballada végsősoron a műfaj létjogosultságát tette kérdésessé. Nem is csoda, hogy a következő években a western tetszhalott állapotban vegetált, és az ezredfordulóig életjeleket sem mutatott. Folytatódik húsz évvel ezelőtti műfajtörténeti sorozatunk.
Ballada a senki fiáról – Andrew Dominik: The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford / Jesse James meggyilkolása, a tettes a gyáva Robert Ford
Mintegy 2 évnyi vajúdás eredményeként került a mozikba az a film, melyet több kritika is a 2007-es év „leghosszabb és legidétlenebb című” alkotásának nevez. Ezzel az állítással vitatkoznék, de elöljáróban hadd jegyezzem meg: a viszonylag hosszú lefutási idő minden bizonnyal javára vált Andrew Dominik Jesse James meggyilkolása, a tettes a gyáva Robert Ford című filmjének.
Hogyan tovább, Velence? – 64. Velencei Filmfesztivál, 2007. augusztus 29–szeptember 7.
Hetvenöt éves lett a Velencei Filmfesztivál, ami nemcsak egy ember életében, de a fesztiválok történetében is tisztes kornak számít. Velence a legrégebbi filmes szemle és ezen elsőbbséget nem lehet elvitatni tőle. A nagy évfordulók nemcsak ünneplésre és múltidézésre adnak alkalmat, de jó apropónak számítanak arra is, hogy a szervezők átgondolják, milyen változtatások segíthetik majd a jövőben a rendezvény hírnevének öregbítését.