Bibliothéque Pascal
Történet
Mona Paparu egyedül neveli hároméves kislányát. Egy külföldi utazás miatt a gyermeket a nagynénjénél hagyja. A nagynénitől a gyámhatóság elveszi a kislányt. Amikor Mona visszatér, a gyámhatóságon el kell mondania, mivel töltötte külföldön az idejét. A film utazásainak, szerelmének, nyugat-európai kálváriájának a története. Mona Paparu beszámolója.
Videó, előzetes, trailer
Jobb ha tudod: a Filmtett nem videómegosztó, videóletöltő vagy torrentoldal, az oldalon általában a filmek előzetesei nézhetőek meg, nem a teljes film!Ezt írtuk a filmről:
Vadkelet – A 2000-es évek magyar visszatérésfilmjei
A rendszerváltás után megnyíló határok a korszak magyar filmjeiben is új témakört nyitnak meg: a Kádár-korszak politikailag megbélyegzett disszidensei után a gazdasági jólét reményében útra kelő hősökkel lesz tele a határvidék.
Kulisszák mögött, kamera előtt I. – Erdélyi filmszínészportrék: Pálffy Tibor
A Filmtett új videósorozatában erdélyi (film)színészekkel beszélgetünk a színészi szakmáról, a kamera és a színpad közti különbségekről, meg egyéb kulisszatitokról. Az első részben a szentgyörgyiek kedvence, a Hobóként is ismert Pálffy Tibor mesél arról, hogyan került az üveggyárból az űrbe.
Reprezentálni a reprezentálhatatlant – Rape and revenge narratívák a kortárs európai filmben
Rape and revenge narratívákkal dolgozó filmek az ezredforduló után is jelentős számban születtek – az európai kontinensen is. Az abúzus következtében testi és lelki sérüléseket szenvedő nőkarakterek sorsát a filmek jellegzetes, a valóságtól elemelt formanyelvvel ábrázolják (hangvilág, kompozíciós metódus, mise-en-scene elemek használata), ami a pszichológiai trauma továbbélését és a feldolgozás nehézségét/lehetetlenségét hangsúlyozza.
„Ha el tudsz mondani valamit a kaszkadőrmutatvánnyal, az művészet” – Interjú Gulyás Kiss Zoltán kaszkadőrszakértővel
Dolgozott már Antonio Banderasszal, James Belushival, Dennis Hoperrel vagy Jeanne Moreau-val, megcsinált két Guinness-rekordot, lovagolt a 80 huszárban, esett le 30 méteres várfokról – el is nevezték érte „őrült magyarnak”. A Magyar Kaszkadőr Akadémia egyik vezetőjével, Magyarország egyik legelismertebb kaszkadőrszakértőjével, Gulyás Kiss Zoltánnal beszélgettünk a szakma és a kaszkadőrképzés rejtelmeiről.
A gyermek fekvése – I. TIFFszereda, június 26–30, Csíkszereda
A TIFF leköltözik négy napra Csíkba – ezt nem lehet kihagyni. Nem is hagytuk.
Maszkos szombat filmtörténeti különlegességgel – Miért érdemes eljönni a 10. Filmtettfeszt – Magyar Filmnapok harmadik napjára?
Érdekes és változatos naphoz érkeztünk, hiszen betekinthetünk a filmkészítés egyik „háttérbe szorult” szegletének titkaiba, megnézhetjük az erdélyi filmgyártás kezdeteit, valamint jelenét is. Lássuk, mire számíthatnak ma a Filmtettfeszt látogatói.
Pascal, Puskás és a BIFF szelleme – Magyar nap a TIFF-en
A TIFF magyar napja Tudor Giurgiu fesztiváligazgató félig humorosnak, félig komolynak szánt nyilatkozata jegyében kezdődött, mely szerint amennyiben a helyi önkormányzat nem áll határozottabban a fesztivál mellé, más, külföldi városok – például Budapest – a legnagyobb örömmel biztosítanák a szükséges infrastruktúrát egy ilyen méretű rendezvény lebonyolításához. Gondolom ez esetben BIFF lenne a fesztivál neve.
„Befogadható, elviselhető, talán szórakoztató, megindító” – Interjú Hajdu Szabolccsal
A Bibliothéque Pascal látványvilága és meseszövése egyaránt arról győz meg, hogy a Macerás ügyek, a Fehér tenyér, a Tamara és az Off Hollywood alkotója fáradhatatlan, innovatív, és a szó legnemesebb értelmében szerzője a mai magyar filmművészetnek. Interjúnk a 41. Filmszemle díjkiosztója előtt készült.
Hypnotique Pascal – Hajdu Szabolcs: Bibliothéque Pascal
Hajdu Szabolcs a Fehér tenyérrel a konvencionálisabb narratíva irányába tett lépései után visszatér abba a színes, szürrealizmussal is kacérkodó világba, ami pl. már a Tamarát is egy markáns kézjegyű szerző egyedi filmjévé tette. Ráadásul a mit sem sejtő nézőt, aki azt várja, hogy egy újabb magyar filmet fog látni, az első nagy meglepetés már az első snittel együtt éri.