Félidőben is jelentkeztünk a 2021-es Mostráról, a fesztivál végetértével is jelentkezünk. Ilyen volt a legidősebb filmfesztivál idei kiadása.
Sztárokból a fesztivál elejére jutott több, de a fesztivál végére sem maradtunk hírességek nélkül, még JLo is ellátogatott a Lido di Veneziára, hogy húsz esztendő különválás után most újra Ben Affleck odalán pózoljon a vörös szőnyegen. A pár Az utolsó párbaj/The Last Duel című legújabb Ridley Scott-rendezést kísérte el, melynek Affleck az egyik forgatókönyvírója és a főszereplője is. Sajnos a hazautazás miatt már nem láttam, milyen is a Nicole Holofcener, Ben Affleck és Matt Damon által írt lovagregény a nagyvásznon, így nem tudok róla véleményt formálni, a versenyfilmekről viszont nyugodtan kijelenthetem, hogy Velence idén sem okozott csalódást, erős verseny- és versenyen kívüli válogatással várta a látogatóit a 78. Mostra.
![](/wp-content/uploads/2021/09/lopez-affleck.jpg)
Kifejezetten szórakoztató és látványos film Az utolsó éjszaka a Sohóban/Last Night in Soho Edgar Wright rendezésében [kritika hamarosan – a szerk.]. A történet egy vidéki lányról, Eloise-ról (Thomasin McKenzie) szól, aki londoni divattervezői karrierről álmodozik, neki is vág a nagyvárosnak, ám az, pontosabban a diáktársai nehezen fogadják be a vidékről érkező, a 60-as évek iránt rajongó lányt, aki aztán távol a kollégiumi bulik zajától egy idős hölgynél (Diana Rigg) keres szállást és nyugalmat magának. Az új szálláson aztán egyre jobban a hatalmába kerítik az álmai egy feltörekvő énekesnőről (Anya Taylor-Joy), akit beszippant a „Swinging Sixties”, azaz a 60-as évek szvingelő Londonja, az álom és a valóság pedig egyre inkább összemosódik, ahogy Eloise és Sandy története is. A filmben feltűnnek a hatvanas évek olyan meghatározó színészei, mint Rita Tushingham, Terence Stamp vagy a már említett, a Trónok harcával a fiatalabb generáció számára is ismertté vált Diana Rigg. A film látványvilága többször fejet hajt a legendás brit filmrendező, Michael Powell munkái előtt.
![](/wp-content/uploads/2021/09/last-night-in-soho.jpg)
Kiválóan szórakoztak a sajtó képviselői Gabriele Mainetti Freaks Out című versenyfilmjén is. Az idei versenyprogramban a Freaks Out volt az, amiről látatlanban azt gondoltam, hogy egy fél óránál többet nem vesz majd el az életemből, mert sem a képei, sem a katalógusban szereplő leírása nem fogott meg. Ennek ellenére engem is a székhez szögezett a grandiózus látványorgia. A lebombázott cirkuszuk helyett új munkát kereső, különleges képességű artistákat egy politikai ambíciókat dédelgető, jövőbelátó náci sztárzongorista cirkuszába sodorja az élet. A kezdeti lelkesedés és szíves fogadtatás után egyhamar kiderül, hogy ez a cirkusz bizony nem az a cirkusz, amiről álmodtak, és a kis csapatnak hamarosan újfent az életéért kell menekülnie, de rájuk vár egykori igazgatójuk kimenekítése is az őt a biztos halálba szállító vonatról. Így leírva meglehet, még annyira sem ígéretes, mint a képek alapján, de az biztos, hogy a kalandos és minden elemében túlzó, ám mégis lenyűgöző mese az egyik legzajosabb sikert aratta a teltházas (igaz, többnyire olasz újságírókkal telt) sajtóvetítésen.
![](/wp-content/uploads/2021/09/Gabriele-Mainetti-Freaks-Out.jpg)
A Halloween-franchise legújabb darabja, a Gyilkos Halloween/Halloween Kills nem sem igazán tartozott az általam nagyon várt filmek közé, abban azonban reménykedtem, hogy David Gordon Green kihoz majd valami izgalmasat belőle. Sajnos, ez most elmaradt, bár a rendező tényleg megpróbált sok mindent belegyömöszölni az új epizódba – talán túl sokat is, és éppen ez lett a veszte. A rajongókat persze véletlenül sem szeretném lebeszélni róla, de félő, nem Green rendezése lesz az, ami rebootolja a Michael Myers köré épült franchise-t, ahogy azt például Christopher Nolan tette a Batman-filmekkel. A Gyilkos Halloween nekem inkább csak egy újabb bőrnek tűnik a már eddig is agyonnyúzott rókáról.
![](/wp-content/uploads/2021/09/halloween-kills.jpg)
A trauma-narratívák, az egyéni veszteségek és a rendszer bűneinek feldolgozása több alkotásban is megjelent. Az egyik ilyen – amelynek én Arany Oroszlánt jósoltam – a Kapitan Volkonogov Bezhal/Captain Volkonogov Escaped volt Merkulova Natasa és Csupov Alekszej rendezésében. A film nem elsősorban az áldozatok szemszögéből mutatja az 1938-as szovjet politikai tisztogatásokat, hanem a kínzásokat végző fiatal tisztek nézőpontjából, akik közül egyre többen akadnak, akik képtelenek feldolgozni, hogy ártatlan embereket kell válogatott kínzásokkal vallomásra bírniuk, majd kivégezniük. Ezen okokból lesz szökevény a címben szereplő Volkonogov kapitány (Boriszov Jurij) is, aki egy rémlátomás nyomán meg van győződve róla, hogy addig nem kaphat feloldozást és nem menekülhet a pokol tüzétől, amíg legalább egy áldozatának hozzátartozója meg nem bocsájt neki.
![](/wp-content/uploads/2021/09/Captain-Volkonogov-Escaped.jpg)
Boriszov idén Cannes-ban is emlékezetes alakítást nyújtott Juho Kuosmanen Hytti nro 6/Compartment no 6 című filmjében, Velencében pedig a fesztivál egyik legemlékezetesebb férfi alakítását köszönhettük neki. A legjobb férfi szereplő díját a Bong Joon-ho vezette zsűri mégsem neki, hanem a filippínó színésznek, John Arcillának ítélte, aki Eric Matti gengszterfilmjében, az On the Job: The Missing 8-ben szerepelt. A 208 perces alkotás eredetileg az ázsiai HBO számára készült 4 részes minisorozatnak, de a fesztiválon nagyjátékfilmes formában versenyzett. Meg kell valljam, körülbelül egy óra után feladtam, így nem tudom igazán eldönteni, mennyire volt megérdemelt volt Jon Arcilla győzelme, illetve, hogy milyen fordulatokat tartogatott a 80-as éveket – a videó hőskorát – idéző Fülöp-szigeteki zsánerfilm.
![](/wp-content/uploads/2021/09/On-the-Job-The-Missing-8.jpg)
Vaszjanovics Valentin Vidblysk/Reflection című versenyfilmje az ukrán-orosz háborús konfliktust, annak véres és kegyetlen valóságát mutatja be egy sebészorvos történetén keresztül, aki orosz fogságba kerül, majd arra kényszerül, hogy több ember kegyetlen megkínzását végignézze. A Vidblysk/Reflection 2014-ben játszódó története a megélt traumáról és fogságból való szabadulásról szól.
![](/wp-content/uploads/2021/09/Vidblysk-reflection.jpg)
A Volkonogov kapitányhoz hasonlóan nagy esélyesnek tartottam a lengyel versenyfilmet is, a Jan P. Matuszynski által készített Źeby nie było śladów/Leave No Trace-t. A film a 80-as évek elején játszódik, két gimnazista fiatal egy buliból a szabad levegőre menekülve bolondozik egy téren, ám a rendőrök ezt félreértik, a balul elsült igazoltatás után pedig bezsuppolják őket egy rendőrautóba, majd az örsre viszik, ahol egyiküket úgy megverik, hogy az hamarosan belehal sérüléseibe. Mivel a verés során elhangzik a parancs, hogy „ne hagyj nyomot”, nehéz bizonyítani, hogy mibe is halt bele a fiú, a kommunista államapparátus pedig hatalmas erőkkel, minden eszközt bevetve próbálja elfedni bűneit és megvédeni a parancs végrehajtóit. Az 1983-as eset megrázta a nemzetközi közvéleményt is, ám többszöri perújrafelvétel után sem ítélték el (a mai napig sem!) a fiú halálért felelős rendőröket.
![](/wp-content/uploads/2021/09/Leave-No-Trace.jpg)
Szintén megtörténet esetet dolgoz fel, szintén a bűnösök szemszögéből a Stefano Mordini által rendezett La scuola cattolica/The Catholic School is. Az egész Itáliát felkavaró, 1975-ben történt esetről Edoardo Albinati olasz regényíró írt vaskos regényt, mely a forgatókönyv alapjául szolgált. A film lassan indul, részletesen bemutatva a jól szituált, középosztálybeli családokat és fiaikat, a katolikus fiúnevelde tanulóit. Az erőszak, az elnyomás szerves része a fiúk életének, akik mindig megtalálják a náluk gyengébbeket, akiken levezethetik feszültségüket. Az állandóan a levegőben lévő erőszak és elfojtott szexualitás miatt a felszín alatt lappangó ösztönök pedig egyhamar vulkánként törnek a felszínre, a film végén bemutatott kegyetlenségre azonban semmi nem készíti fel a nézőt. A sokkoló eset után két évtizedig tartó jogi csatározás kezdődött, ennek eredménye lett, hogy az olasz törvényben a nemi erőszakot végre személy elleni bűntettre szigorították, és a tetteseket ennek megfelelően tudták tényleges életfogytiglanra ítélni.
![](/wp-content/uploads/2021/09/La-scuola-cattolica.jpg)
Bár más filmeket gondoltam esélyesnek, a zsűri – méghozzá egybehangzó szavazással – Audrey Diwan L’événement/Happening című filmjének ítélte az Arany Oroszlánt. A valóban megkapó, néhol kifejezetten torokszorító alkotásban egy teherbeesett gimnazista lány próbál különböző módokon segítséget találni problémájára abban az időben, amikor az abortusz még illegális volt.
![](/wp-content/uploads/2021/09/L-eveement-Happening.jpg)
Az illegális abortuszokról szóló drámák valahogy mindig nagyon betalálnak, 2004-ben Mike Leigh filmje, a Vera Drake kapott Arany Oroszlánt Velencében, Cristian Mungiu 4 hónap, 3 hét, 2 nap című filmje 2007-ben nyert Arany Pálmát Cannes-ban, Ken Loach televízióra szánt Up the Junction című filmjét pedig egyenesen úgy időzítette a BBC, hogy akkor kerüljön adásba, amikor a brit parlamentben éppen az abortusztörvény volt napirendi ponton.
A központi versenyprogram díjai:
- Arany Oroszlán a legjobb filmnek: L'événement (Happening, r. Audrey Diwan, francia)
- Ezüst Oroszlán – a zsűri nagydíja: È stata la mano di dio (The Hand of God, r. Paolo Sorrentino, olasz)
- Ezüst Oroszlán a legjobb rendezőnek: Jane Campion (The Power Of The Dog, új-zélandi–ausztrál)
- Coppa Volpi-díj a legjobb színésznőnek: Penélope Cruz (Madres paralelas / Parallel Mothers, r. Pedro Almodóvar, spanyol)
- Coppa Volpi-díj a legjobb színésznek: John Arcilla (On The Job: The Missing 8, r. Erik Matti, Fülöp-szigeteki)
- A legjobb forgatókönyv díja: Maggie Gyllenhaal (The Lost Daughter, r. Maggie Gyllenhaal, görög-amerikai-angol-izraeli)
- A zsűri különdíja: Il buco (r. Michelangelo Frammartino, olasz-francia-német)
- Marcello Mastroianni-díj a legjobb fiatal színésznek vagy színésznőnek: Filippo Scotti (È stata la mano di dio)
Az Orizzonti szekció díjai:
- A szekció legjobb filmje: Piligrimai (Pilgrims, r. Laurynas Bareiša, litván)
- A legjobb rendező díja: Éric Gravel (À plein temps / Full Time, francia)
- A zsűri különdíja: El gran movimiento (r. Kiro Russo, bolíviai-francia-katari-svájci)
- A legjobb színésznő díja: Laure Calamy (À plein temps / Full Time, r. Éric Gravel, francia)
- A legjobb színész díja: Piseth Chhun (Bodeng sar / White Building, r. Kavich Neang, kambodzsai-francia-kínai-katari)
- A legjobb forgatókönyv díja: Kerekes Péter, Ivan Ostrochovský: Cenzorka (107 Mothers, r. Kerekes Péter, szlovák-cseh-ukrán)
A Jövő Oroszlánja – Luigi de Laurentiis-díj a legjobb elsőfilmnek: Imaculat (r. Monica Stan, George Chiper-Lillemark, román)
A fesztivál további díjai elérhetőek a biennale honlapján.