A Magyarországi Francia Intézet szervezésében idén február 27. és március 9. között tartják a 15. Frankofón Filmnapokat Budapesten. Az Uránia Nemzeti Filmszínházban és a Francia Intézetben 23 kortárs frankofón alkotást nézhet meg a hazai közönség eredeti nyelven, magyar felirattal. Több közülük a világ legnagyobb fesztiváljain bizonyított már. A nyitófilm a két César-jelölést kapott Az isteni Sarah Bernhardt (Sarah Bernhardt, la divine), de jön a 13 Oscarra és 12 Césarra jelölt Emilia Pérez is.
Február 27-én 19.30-kor a budapesti Uránia Nemzeti Filmszínházban Sandrine Kiberlainnel a főszerepben Guillaume Nicloux két César-jelölést kapott Az isteni Sarah Bernhardt című filmje nyitja a 15. Frankofón Filmnapokat. Párizs, 1896. Sarah Bernhardt kora egyik legnagyobb színpadi csillaga, a világ első szupersztárja, ugyanakkor szabad és modern szellemű nő, aki bátran szembeszáll a társadalmi elvárásokkal és normákkal. De egy dolog a legenda, és egy másik a hús-vér ember.
A filmnapok egyik legfontosabb alkotása Jacques Audiard eddigi legmeglepőbb filmje, az Emilia Pérez, mely egyszerre könyörtelen gengszterfilm, őrült komédia és extravagáns musical. A Cannes-ban már díjazott alkotás 12 César-jelölést és 13 Oscar-jelölést kapott, amivel filmtörténetet írt: soha egyetlen nem angol nyelvű alkotás sem kapott még ennyi jelölést.
A San Sebastian-i Nemzetközi Filmfesztivál versenyprogramjában debütált a 91 éves Costa-Gavras Az utolsó lehelet (Le dernier souffle) című alkotása Denis Podalydès-szel, Kad Meraddal és Charlotte Ramplinggal a főszerepben. Van egy kérdés, amellyel előbb vagy utóbb mindenkinek szembe kell nézni: milyen lesz a befejezés, az élet végjátéka? Jelen esetben egy orvos és egy író indul érzékenyen filozofálgatós, keserédes utazásra az emberi lét mélyrétegeibe. Méltósággal. A méltóságért. Szintén a San Sebastian-i Nemzetközi Filmfesztiválon a legjobb forgatókönyv díját nyerte el François Ozon legújabb filmje, a Ha megérkezik az ősz (Quand vient l'automne). Michelle nyugdíjas évet élvezi egy burgundiai faluban régi barátnője társaságában. Az iskolai szünetre az unokáját, Lucast várja. Az örömteli látogatás azonban meghiúsul, mert egy baleset miatt a lánya eltiltja tőle a gyereket.
2024-ben a Velencei Nemzetközi Filmfesztiválon Vincent Lindont a legjobb férfi főszereplő díjával méltatták a Játék a tűzzel (Jouer avec le feu) című drámában. Pierre egyedül neveli két fiát. A fiatalabbnak minden összejön, az idősebb többnyire sodródik. Szélsőjobb csoportosulásokhoz csapódik, ami szöges ellentétben áll az otthoni értékrenddel. Pierre értetlenül nézi, mivé válik a fia, és a helyzet próbára teszi az apai szeretetet.
Igazi kuriózum a Malmkrog című román–szerb–észak-macedón–bosznia-hercegovinai–svájci–svéd történelmi dráma, mely 2020-as Berlinalén az Encounters szekció legjobb rendezés díját hozta el. Öt arisztokrata találkozik az Osztrák–Magyar Monarchia keleti szélén, a malmkrogi főúri kastélyban, ahol lakoma közben addig vitáznak halálról, filozófiáról, vallásról, háborúról, fejlődésről és erkölcsről, mígnem elkezdenek kiütközni a nézetkülönbségek. Az Átok című belga–francia–kongói dráma Cannes-ban az Un Certain Regard szekcióban „Új hang” díjat nyert. Koffi sok évnyi távollét után tér haza Kongóba, hogy bemutassa – fehér és várandós – feleségét a családjának. Ám az övéi úgy tartják, ki kell űzni belőle a gonoszt. Végül egy cannes-i Palm Dog-díjjal elismert kutya-alakítást láthatunk a Kutyaper című svájci–francia vígjátékban. Avril ügyvéd, és a sokadik vesztes ügye után megfogadja: a következőt megnyeri! Arra persze nem számít, hogy a védence ezúttal nem más lesz, mint Cosmos. Egy kutya.
(a fesztivál közleménye)