Böszörményi Zsuzsa: Mélyen őrzött titkok Böszörményi Zsuzsa: Mélyen őrzött titkok

Varró Irma hétköznapjai

Böszörményi Zsuzsa: Mélyen őrzött titkok

ÉRTÉKELD A FILMET!
Mélyen őrzött titkok
Böszörményi Zsuzsa
2003
Mélyen őrzött titkok

Mélyen őrzött titkok

Adatlap Filmadatlap Teljes filmadatlap

A Filmtett szerint: 7 10 1

7

A látogatók szerint: 0

0

Szerinted?

0

A film egyetlen telitalálata a címválasztás, hiszen mélyen őrzött titkok maradnak a történet valódi mozgatórugói és motivációi, ahogy mélyen őrzöttek a józanul adagolt történetben a lélek, az érzelmek, a valódi megéltség és a valódi sorstragédiák is. A film szégyenlősen leplezgeti az egyébként koherensen, az ok-okozatiság mentén összeálló történet valódi hátterét, lelki és szellemi mélységeit – lássuk be, még csak meg sem kísérli fellebbenteni a címben oly ígéretesen megelőlegezett titokzatosság fátylait.

A tizennyolc éves Varró Irma pár hónapos terhesen kikerül a sivár nevelőotthoni környezetből, ahol addig nevelkedett. Gyermekét a nevelőotthoni lányok bevált módszerét követve készül megszülni Torontóban egy minden hájjal megkent kiskosztümös gyerek-dealer gondos segédlete mellett, aki eligazodik a jól fizető külföldi csecsemőpiac porondján. A lány szegényes albérletben tengeti mindennapjait a terhesség hónapjait hasonló módon átvészelő sorstársaival, miközben anyja felkutatására indul. Helyette egy budai villában rábukkan Varró Irma rendezvényszervezőre és tűzijátékspecialistára, akitől, mint kiderül, pusztán a nevét kapta kölcsön, hogy az annak idején tizenhárom éves anyjának ne a saját nevét használva, s ezzel jóhírű budai famíliáját kompromittálva kelljen megszülnie egy roma fiútól fogant gyermekét. A villa melletti kisházban vegetáló Márton doktorról azon kívül, hogy Irma vér szerinti nagyapja, aki – kisiklatva az egész család életét – hagyta kiszédelegni Kanadába tizenéves gyermekanya lányát, lélektani motivációit tekintve nem sokat tudunk meg. Pedig feszülten várjuk, hogy a tűzijáték-doktor végre színt valljon szülőként és férjként való súlyos meghasonlásáról, előtörjön lelkiismeret-furdalása, dühe és szégyene, vagy legalább halovány érzelmeket csiholjon ki belőle unokájának a felbukkanása, akiről jóformán azt sem tudta, hogy a világon van. De nem: az elbeszélés mindvégig puritán marad, mintha szándékosan kendőzné el a valódi érzelmeket, a belülről megélt tragédiákat, megmarad a konfliktusok tényszerű felvázolásánál.

Miközben a lány egy nyomozó szívósságával igyekszik felfejteni múltja sötét titkait, szerelembe esik a szimpatikus, amolyan esetlen macsó hangmérnök fiúval, akiről ezen a két tulajdonságán kívül szintén nem tudunk meg túl sokat. Mintha a jellemábrázolást szándékosan takaréklángon kezelné a film. Kimerítő részletességgel és jó arányérzékkel adagolja szereplői, köztük a villa bizarr lakóinak helyzetét és a jelenlegi állapotokig vezető életutak precíz leírását. A szereplők érzelmeit, egymáshoz való viszonyaikat, privát tragédiáikat viszont nem tudja elemelni a hétköznapi racionalitás ok-okozatiságából, így az érzések megmaradnak leíró, didaktikus filmadatoknak megélt és átélhető történések helyett. Ahogy a hiteles színészi alakítások ellenére a szereplők is megmaradnak néhány fő vonásból felvázolt, leginkább társadalmi helyzetük által motivált típusfiguráknak, akiket a film drasztikus elnagyoltsággal sorol be a jó és a rossz mesebeli szereplőkategóriáiba.

A film fittyet hány a sokszereplős, áttételes lélekrajzok mentén kikristályosodó viszonyrendszer ábrázolására, ehelyett katonás rendben sorakoznak főhősnőnk körül a pro és kontra figurák: a tiszta tekintetű szerelmes, a meghasonlott anya, a döntésképtelen és súlyosan jellemhibás, de olykor titokban útbaigazító nagyapa, a velejéig romlott gonosz mostoha szerepkörébe helyezkedő, számító név-donor, a pénzéhes selyemfiú és a gerinctelen gyerekkereskedő. Szóval zajlik az élet Varró Irma körül, az események kellő arányban és kellő következetességgel kapcsolódnak egymásba, ahogy az a klasszikus történetmesélő filmben dukál. A számos fordulattal kecsegtető történet mégis megmarad a puszta klisék és típusfigurák szintjén. A következetes lineáris logikával ábrázolt, a főhősnő szemszögén keresztül józanul és kimérten végigvezetett narráció elfedi előlünk a történet többletjelentéseit és háttértartalmait. Pedig a megrázó sorstragédia több irányba is megindíthatná az ábrázolást.

A filmben végig ott lappang valamiféle kibontatlan, burkolt társadalomábrázoló gesztus, ami rendjén is van. Az már kevésbé, hogy a főszereplőt körülvevő világnak sem a mikro-, sem a makroközegét nem látjuk koherens társadalmi térben. Míg a cselekmény bizonyos elemei, a nevelőotthonból kikerült lányanyák kilátástalan helyzetétől az újgazdag vállalkozók kiüresedett életének ábrázolásáig kortárs légkörre utalnak, a film meghatározó fordulataiban és a szereplők közötti viszonyrendszer tekintetében a nyolcvanas évek társadalomábrázoló filmjeinek hangvételét idézi anélkül, hogy ezt a két különböző korszakot, azok tipikus korszakjegyeit össze tudná hangolni egymással. Háttér-dekorációként használja a különböző társadalmi helyzeteket és közegeket, de mivel közben a társadalomábrázolás igényével lép fel, sorstragédiákat próbál társadalmi okokkal, szociális predesztinációval motiválni, a cselekmény társadalmi, időben behatárolatlan színtere határozott hiányérzetet szül. Azok a hangulati-stiláris szempontból erős jelenetek sem csattannak akkorát ebben a közegben, mint az egyébként várható lenne: okafogyottá és erőtlenné válnak, de ezekkel együtt ezek a kelet-európai szatíra motívumait idéző jelenetek a film fő erősségei. A bármennyire is naivnak ható táncjelenetben végre sikerül némileg elemelni az elbeszélést a hétköznapok mit-miértjének prózai síkjáról. A család által szervezett szabadtéri zsúrt kileső két fiatal a távolban táncra perdül a kerti mulatság bájosan avítt dallamának ritmusára, és végre megszületik valami a két kamasz önfeledtségéből és összetartozásából. A fiú virágot visz a szegényes leányszállásra, a lány elmondja, hogy terhes és örökbe fogja adni a gyereket, kicsit magyarázkodik, majd amikor a fiú haragosan távozni készül, asszonyosan érett vigasztalással utána szól: „Józsi, azért a virágot ne vidd el!” Az első együtt töltött éjszakájukon a lány magától értetodő természetességgel átküldi a fiút a fotelbe, mert „nem tud kettesben aludni”, nincs hozzászokva. Ebben a néhány jelenetben sejlik fel két végtelenül magányos fiatal ösztönös egymásba kapaszkodásának, gyermekien tiszta összetartozásának valódi története. Kár, hogy ez megmarad néhány ígéretes jelenet szintjén.

A történet másik lehetséges mélysége az egyéniségfejlődés belső, árnyalt ábrázolása lehetne. A lány saját magával, mint önmagáért és önmaga boldogságáért felelős lénnyel szembesül. Öntudatra ébredésének belső útjait követhetnénk nyomon a múltja kutatása közben a jövőjére bukkanó fiatal lány sorsában, ha a film nem maradna meg ebben is távolságtartóan leírónak. A történetmesélés kétségtelen feszessége ellenére Varró Irma tudatos nővé érésének krónikája megragad a felületes olvasat szintjén, s szívósan ellenáll a látszatok mögé betekinteni próbáló nézői tekinteteknek. Kibontakozni vágyó jellemeket látunk hiteles színészi alakításokba csomagolva, mégis valahogy az a bizonytalan érzésünk támad, mint Woody Allen elhíresült jelenetének szereplőiben, akik végigasszisztálják, amint egy filmforgatáson az egyik szereplő egyszerűen eléletlenedik. Semmi gond nincs a kamerákkal, a világítással, a légköri viszonyokkal, az operatőr is ura a helyzetnek, a szereplő mégis homályossá és kontúrok nélkülivé válik. Valami hasonló eljelentéktelenedés történik Böszörményi Zsuzsa filmjében is. Részleteire bontva minden rendben, egy korrekt, következetes logikával elmesélt nagyívű történetet látunk. De a szerzői objektivitás túlságosan távolságtartóra, túl szögletesre, túl precízre sikeredett, a történet szikár vonalvezetése kioltja az egyébként a témából fakadó nézői azonosulás-vágyat, szívósan leveti magáról a filmszerűséget. És a sorscsapásokat, kilátástalanságot megélt, és végül talán kiutat talált lélek titka továbbra is ott árválkodik agyonmagyarázva, mégis megfejtetlenül.

Támogass egy kávé árával!
 
Mélyen őrzött titkok

Mélyen őrzött titkok

Színes filmdráma, 89 perc, 2003

Rendező:
Szereplők: , , , , , , Teljes filmadatlap

A Filmtett szerint:

7

A látogatók szerint:

0

Szerinted?

0

Friss film és sorozat

  • Say Nothing

    Színes filmdráma, tévésorozat, történelmi, 400 perc, 2024

    Rendező: Michael Lennox, Anthony Byrne, Mary Nighy

  • Maria

    Színes életrajzi, filmdráma, 124 perc, 2024

    Rendező: Pablo Larraín

  • Better Man: Robbie Williams

    Színes animációs film, életrajzi, zenés, 135 perc, 2024

    Rendező: Michael Gracey

  • Nosferatu

    Színes horror, 133 perc, 2024

    Rendező: Robert Eggers

Szavazó

Melyik a kedvenced a Filmtett-szerzők 2024-es toplistájából?

Szavazó

Melyik a kedvenced a Filmtett-szerzők 2024-es toplistájából?

Friss film és sorozat

  • Say Nothing

    Színes filmdráma, tévésorozat, történelmi, 400 perc, 2024

    Rendező: Michael Lennox, Anthony Byrne, Mary Nighy

  • Maria

    Színes életrajzi, filmdráma, 124 perc, 2024

    Rendező: Pablo Larraín

  • Better Man: Robbie Williams

    Színes animációs film, életrajzi, zenés, 135 perc, 2024

    Rendező: Michael Gracey

  • Nosferatu

    Színes horror, 133 perc, 2024

    Rendező: Robert Eggers