A tanoncok – SZFE 2002 – A Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatóinak filmjei. Budapest, Mamut mozi, 2003. január 28. – február 4. A tanoncok – SZFE 2002 – A Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatóinak filmjei. Budapest, Mamut mozi, 2003. január 28. – február 4.

A tanoncok – SZFE 2002

A Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatóinak filmjei. Budapest, Mamut mozi, 2003. január 28. – február 4.

A filmszemle alkalmat szolgáltatott arra is, hogy főiskolások alkotásai kerüljenek a nagyérdemű elé.

Az erdélyi filmezés, de főleg a televíziózás következő generációját nevelik minden évben az ún. Bolyai-osztályban, a budapesti Színház és Filmművészeti Egyetem (SZFE) erdélyiek számára fenntartott évfolyamán. A tavaly novemberi Alter-Native rövidfilmfesztiválon tartott vitán felmerült, hogy valamiképpen ezek az osztályok lehetnének a kiindulópontjai az esetleg jövőben kialakuló erdélyi filmnek. A 34. Magyar Filmszemle SZFE blokkjaiban bemutatták a legutolsó Bolyai osztály diplomamunkáit. A Xantus Gábor által vezetett osztály filmjeinek láttán elmondhatjuk, itt egyelőre inkább a televíziózás számára teremnek filmesek. Az öt elkészült, egyenként félórás film kivétel nélkül televíziónak való korrekt dokumentumfilm.

Turoczki Emese Még maradunk, ugye? című munkája kiemelkedik a sorból. Ennek a filmnek az erénye, hogy a társadalmi körülmények felszínes ábrázolásán túl belép egy emberpár személyes, intim világába. Két, frissen egyetemet végzett fiatal eldugott moldvai faluba megy „szolgálni”: az iskolán kívüli magyaróra program keretében tanítói munkát végeznek. A filmben ábrázolt konfliktusok két szálon futnak. Egyrészt megjelenik a fiatal pár és a csángók vezetői közötti nézeteltérés, akik nem értik a városiak higiéniai igényeit, fölösleges luxusnak tekintik a fürdőszobára és angol WC-re irányuló követeléseiket. Másrészt a fiú jobban elkötelezettje ennek a munkának, mint barátnője, majd a film végére felesége. Ő fokozatosan bekapcsolódik az egész Csángóföldet érintő oktatási program vezetésébe, a lány viszont visszakívánkozik a városba, a civilizációba. Turoczki több éven át követte sorsukat: a lány végül visszament Sepsiszentgyörgyre, a fiú pedig kintmaradt járni a falvakat; hetente 2-3 napot vannak együtt, egyébként külön élnek. Attila kifejti, hogy végül is teljesen természetes, hogy mindketten megálljanak a maguk lábán, hogy külön legyenek, mert amúgy sem kell annyira „összebogozódni”.

Több éves munka eredménye a Megálló is, Chita Ildikó diplomafilmje. Egy volt drogos életét követi nyomon, aki egy ideig rátalál egy csoportra, ahol hozzá hasonló helyzetben lévő fiatalok próbálnak társsá válni a szenvedélytől menekülők számára. A film végére azonban a srác túl van egy komoly szerelmi csalódáson, a csoportból is elege lett. Bár a nagy megpróbáltatástól megszabadult és a drog már nem fenyegeti, új életet sem sikerült magának építenie: leszállt az egyik buszról, ám a következő még nem érkezett meg – a megállóban van.

Az osztály többi filmje nagyobb lélegzetű riportnak tekinthető. Kacsó Edit a Net-szerelemben egy fiatal gyergyói pár kapcsolatát mesélteti el. Megkapó a különleges és nehéz körülmények között egymáshoz közeledő emberek története, kár, hogy nem részletezik a címben is kiemelt helyzet, az internet általi ismerkedés jellegzetességeit. A szórványban élő magyar gyerekek oktatásának nehézségeiről szól a Válaszút című film. Gödri Oláh Ildikó riportjában olyan szülők szólalnak meg, akik különböző okokból félnek gyereküket más faluba, városra küldeni tanulni.

A TV-műsorvezető, rendező osztály II. évfolyamán készült rövid vizsgafilmek közül kiemelném Manhalter Dávid Barátságos harmadik évezred című munkáját. A film az úttörőmozgalom jelenlegi helyzetét mutatja be, rátalálva az ország leghagyományőrzőbb csapatára, ahol még a nyakkendő viseletét sem törölték el. Kis pékség napvégi kenyérosztását mutatja be Schuster Richárd a Déli pu.-ban. Különösen érdekes az, ahogy az eladónő is belefeledkezik a hajléktalanok „játékaiba”, és bár fölöttük levőnek érzi magát, mégis megsértődik, ha egyikük bántja őt. Színészeket körülvevő csitri rajongókról szól Kozma Krisztina Rajongók című filmje, ahol az az érdekes, hogy a megszólaló színészek félig tehernek érzik a némileg a magánéletükbe is behatoló rajongókat, hiszen tudják, hogy legtöbbször nem színészi teljesítményükért rajongják őket körbe.

A film- és tv rendező – operatőr – vágó osztály harmadik évfolyama adta az SZFE blokkok krémjét. Ebben az osztályban kivétel nélkül fikciós filmek születtek, amelyekben nem ütköztek ki minduntalan a tévériportokból közismert klisék és beállítások. A Tizennyolc kép egy konzervgyári lány életéből címet viseli Kocsis Ágnes filmje, amelyben a legkiforrottabbnak tűnik a filmes kifejezésmód. Röpke 21 perc alatt, minden verbális narráció, feliratok és magyarázatok nélkül képes felépíteni egy koherens és rendkívül hiteles személyiséget. A monoton futószalag melletti munka (a kiálló uborkákat tömködi bele az üvegekbe naphosszat) és a sivár, tevés-vevéssel eltelő szabadidő között tengődő lány életérzését, lelkiállapotát remekül visszaadja az epizodikusan szerkesztett film ritmusa. Ahogy a mindent átszövő unalom miatt semmi sem különbözteti meg a munkaidőt a szórakozástól, ugyanúgy nincs törés a „képek” könyörtelen egymásra következésében. A bolti nyereményakciókban hűségesen részvevő lány ugyanazt csinálja otthon is, amit a gyárban: a csomagolópapírokról kivágja a szelvényeket, és üvegekbe rendszerezi őket. Az egyhangúságot a szombat esti „buli” sem töri meg, lakótársnőjével együtt végig egy asztalnál üldögélnek, arra várva, hogy valaki felkérje őket. Érdekes módon, a sok beküldött cetli eredményeként megnyert hatalmas szoláriumgép sem jelent változást: legfeljebb csak nagyon leég, amikor egy éjszaka elalszik benne. A filmes visszafogott elbeszélésmódja kiemeli az unalom és az egyhangúság kilátástalanságát: az idei SZFE filmek legjobb alkotása valószínűleg különböző rövidfilmfesztiválokon is megállná a helyét.

Krasznahorkai Balázs filmje nem a karakterábrázolás, hanem a történetszerkesztés, az elbeszélés szintjén mutat különleges erényeket. A Keleti pá remekül szövi a cselekményt, amelyben az eladósodott főhős kétségbeesésében drogszállítást vállal, ám az is balul sül el: a film végén vasúti sínek közt botorkálva keresi az ijedtében a vonat WC-be dobott tasakokat. Az alkotást az teszi különösen értékessé, hogy kifejezetten filmes eszközök segítségével, és nem magyarázó mankókra támaszkodva sikerül elmondania a történetet, amelynek azonban kissé esetleges, véletlenszerű lett a befejezése.

Egyetlen jól kidolgozott poénra van kihegyezve Farkas Csaba A táska című filmje, amelyben mintha az éjszakai alvilág sötétarcú alakjai nyüzsögnének. Titokzatos, nagy fémtáskát hoz egyikük, az arra keveredő gyanútlan srácot pisztollyal kergetik el, majd felnyitják a táskát, ahonnan kivesznek néhány fadarabot: a hideg éjszakában kell valami a tűzre. A film pontosan kidolgozott részletei egyenes ívben jutnak el a poénhoz, de talán tovább lehetne húzni az időt, több apró részletelemet bevinni, hogy ne jussunk el ilyen hamar a végkifejlethez. Különlegesen ígéretes III. évfolyam, tévés nyelvezetre szorítkozó (szorított?) Bolyai osztály – nagyjából így lehetne megvonni az SZFE idei mérlegét. Izgalommal várhatjuk az idén nyáron végző rendező osztály vizsgafilmjeit.

Támogass egy kávé árával!
 

Friss film és sorozat

Szavazó

Gyűjtesz még filmeket?

Szavazó

Gyűjtesz még filmeket?

Friss film és sorozat