A Tarzan legendája részéről akár tisztelendő is lenne, hogy nem a jól ismert, „hagyományos” Tarzan-történettel rukkol elő: a film a civilizációba szinte teljesen visszilleszkedett Greystoke-örökös, John Clayton története, Tarzan-alteregója csak flashbackekben és a fináléban bukkan fel. Csakhogy nem elég bátor ahhoz, hogy önmagában is koherens, eredeti történetet meséljen el, és ezzel saját Tarzan-univerzumot teremtsen, ehelyett egy steril kalandfilm-kivonatot kapunk, a Tarzan-márkanévvel ellátva.
Isten bizony, nem gyűlölöm a CGI-t. Ha megvan a helye, és megvan a technikai csillogás mögött a tartalom is, nyugodtan használjuk. De amikor egy film szereplőinek, díszleteinek, történetének nagyrésze kizárólag egy számítógép képernyőjén létezett, akkor nagyon igényesnek kell lenni, és találékonyan kell tudni használni azt a fránya animációt. Ellenkező esetben a CGI cirkuszi mutatvánnyá silányul, és az történik, mint a Tarzan legendája esetében: a vásznon látható jelenetben egy gorilla átölel egy elvadult gyereket, és érthető, hogy a film készítői nem akartak egy valódi gyereket egy valódi gorillával összeereszteni. Csakhogy mind a gorilla, mind a gyerek elég rajzfilmszerűen sterilre renderelt CGI-kreálmány, ezzel pedig az egész jelenet erejét veszti, a néző képtelen elhinni, hogy a jelenet bármelyik szereplője valódi.
![](/uploads/Filmkepek7/david-yates-tarzan-1.jpg)
Emiatt volt az egész film alatt az az érzésem, hogy mindjárt felcsendül az animált dzsungelben Phil Collins andalító énekhangja, ugyanis az Edgar Rice Burroughs eredeti írásai alapján készült Tarzan legendája a számtalan korábbi Tarzan-inkarnáció közül leginkább a Disney-verzió folytatása, hangvételében és karaktereiben, valamint nevetségesen rajzfilmszerű akciójeleneteiben egyaránt.
Arról nem is beszélve, hogy a film dramaturgiájával nagyon mellélőttek a készítők: az a döntés, hogy a már felnőtt, civilizált Tarzannal indul a film, akár jól is sülhetett volna el. Az előzetesnyi hosszúságú flashbackek azonban sokkal mozgalmasabb és érdekesebb részei ennek a történetnek, mint a film jelenje. Ráadásul a vágó sem segíti elő a néző dolgát, némely jelenetnél olyan hirtelen történik a váltás, hogy nehéz eldönteni, hogy akkor most flashbackben vagyunk vagy sem.
![](/uploads/Filmkepek7/david-yates-tarzan-2.jpg)
Ráadásul azzal a megoldással, hogy nem az „eredettörténetre” helyezi Yates hangsúlyt, hanem egy kész, kifejlődött (bocsánat, nem tudom másnak nevezni) szuperhőst kapunk kézhez – ez a film nem a Tarzan: Kezdődik – megköveteli a nézőtől, hogy a film során felmerülő kérdéseket (például: egy dolog, hogy kommunikál a gorillákkal, de akkor Tarzan ebben a világban többezer bölényt is képes hadseregként irányítani egy tengerinek induló csata megnyerésére?) megválaszolatlanul hagyja.
Márpedig ahhoz, hogy legalább egy valamivel több, mint másfél órás filmben ne röhögjek fel a klimaktikusnak szánt finálé kellős közepén, valamiképp alá kellene támasztani a számítógéppel animált képsorokat. Másképp azt fogom gondolni, hogy a forgatókönyv a saját ötlettelenségéről akarja elterelni a néző figyelmét egy elfuserált, de blockbuster számára kötelező csatajelenettel.
![](/uploads/Filmkepek7/david-yates-tarzan-3.jpg)
Filmünk fő szereplői is ennek a pocsékul felépített, klisékből és más filmek jeleneteiből összekollázsolt forgatókönyvnek esnek áldozatul: az ifjabbik Skarsgard teljesen jó arc is lehetne, csakhogy Johnnak hívják, és csak annyit tudok a karakteréről, amennyit az előző néhány évtized Tarzan-filmjeiből leszűrtem; Margot Robbie ügyesen mondja fel a semmitmondó dialógusokat, és még némi kémia is érezhető Skarsgrad és közötte, csakhogy szerepe szerint ő egyszerűen csak szőke és megmentésre vár, Samuel L. Jackson és Cristoph Waltz pedig Tarantino filmjeiben megismert, ám itt a korhatár-besorolás miatt sterilre butított, megszokott figuráikat hozzák.
Amíg nem láttam a Tarzan legendáját, nem tudtam, hogy mennyire nem akarom Samuel L. Jacksont Tarzan-háton indalovagolni. Nem tudtam azt sem, hogy mennyire nincs kedvem idén a második (és a második legjobban sikerült) „élőszereplős” Disney-rajzfilm adaptációra, amit egy-egy 300-szerűen felépített és animált csatajelenet helyez keretbe és próbál meg „felnőttessé” tenni.
![](/uploads/Filmkepek7/david-yates-tarzan-4.jpg)
Tarzan legújabb legendája helyett a George, az őserdő hőse című 1997-es műremek megnézését ajánlom, abban legalább az oroszlán igazi. Bár ennyi, ha az ember cirkuszi szórakoztatásra vágyik.