A közel másfél évtized után visszatérő Party Down harmadik, nagyszerű évadát kizárólag úgy lehet mennybe meneszteni, ha visszamenőleg mennybe menesztjük az első kettőt is. Még most, gyorsan, hátha megint elkaszálják.
Az idei Filmtettfesztet nyitó Hat hét kapcsán beszélgettünk a film rendezőjével, Szakonyi Noémi Veronikával, és forgatókönyvíró párjával, Vincze Máté Arturral a film születéséről, a nyílt örökbefogadásoknál bevezetett hat hetes törvényről, dokumentum- és játékfilmes formák közötti átjárhatóságról, pingpongról és papagájokról. (A cikkben spoilerek lehetnek!)
Ugyan idén nem tudtunk a legvégéig részt venni a Mostra Internazionale d’Arte Cinematograficán, így is temérdek élményt szívtunk magunkba a Lido mozijaiban.
Az álomgyárban már a korai hangosfilm megjelenése óta készítenek külföldi rendezők angol nyelvű remake-változatokat saját alkotásaikból. A témát Anatole Litvak két filmjén keresztül boncolgatjuk.
Csak közhelyszerű jelzőkkel, ismétlésekkel lehetne illetni azt, hogy mekkora hatással volt Andrej Tarkovszkij (1932–1986) munkássága a mozgókép művészetére. Nehéz újat mondani a 36 éve elhunyt rendezőről, aki ma lenne 90 éves – most is inkább csak „körbejárni” próbálom világát. Ugyanis bármilyen pár mondatos emlékesszé csak felületes rátekintés lehet egy olyan alkotóra, aki tisztán a képben hitt, mégpedig olyan képben, amely nézőjét átemelheti a transzcendenciába.
Legutóbb 2018 nyarán lelkendeztünk így (azelőtt 2011-ben, egy ráncfelvarrás alkalmából, no meg a 2008-ban, a nyomtatottból honlappá váltáskor), ám a mostani renoválást legalább annyira a kényszer szülte, mint a szebb és jobb iránti vágy.
Elena Ferrante könyvének netflixes adaptációja, Az elveszett lány csendesen feszült, visszafogottan erotikus, nem ítélkező, de nem is együttérző – figyelmet követel, hogy míg mások történeteit szemléljük, magunkat is észrevegyük.
Paul Verhoeven új filmjében a szent és a profán találkozása egy Szűz Mária-szobrocskából faragott fadildóban ölt testet, apácák kezdenek romantikus és szexuális viszonyba a zárda falai közt, üstökös jön, pestis tombol, és az egyházi autokrácia kegyetlen kínzásokkal sújt le a testi bűnök élvezőire.