2008. május 14–25. között rendezik meg a „fesztiválok
fesztiválja”-ként számon tartott 61. Cannes-i Filmfesztivált, a világ elsőszámú
filmművészeti seregszemléjét és szakmai találkozóját.
Mundruczó Kornél az Aranypálmáért
A Delta meghívást nyert a hivatalos versenyprogramba. A filmvilág legnagyobb elismerései között számon tartott fődíjért, az Aranypálmáért idén 22 film kel versenyre. A Delta többek között a Dardenne testvérek, Clint Eastwood, Walter Salles, Steven Soderbergh és Wim Wenders legújabb alkotásaival versenyez.
Mundruczó állandó alkotótársával, Petrányi Viktóriával készítette a Delta című filmet. A forgatókönyv Bíró Yvette és és a rendező közös munkája, az operatőr Erdély Mátyás volt. A női főszerepben Tóth Orsit láthatjuk, a férfi főszerep pedig a világhírű szabadkai hegedűs, Lajkó Félix első filmszerepe.
A Delta világpremierje a 39. Magyar Filmszemlén volt, ahol elnyerte az Aranyorsó fődíjat, a legjobb filmzene díját – Lajkó Félix – és a külföldi filmkritikusok Gene Moskowitz-díját.
A cannes-i fesztivál elmúlt hat évtizede alatt közel ötven különböző díjat kaptak magyar filmművészek, de az Aranypálmát magyar játékfilmrendező még nem nyerte el.
Erdélyi Dániel a rövidfilmversenyben
2233 benevezett rövidfilm közül választották ki azt a kilencet – köztük Erdélyi Dániel 411-Z című filmjét –, amely versenybe szállhat a legjobb rövidfilm Aranypálmájáért. A 6,5 perces alkotás a Katapult Filmben készült, producerei Angelusz Iván és Durst György (Duna Műhely), operatőre Pohárnok Gergely.
A 411-Z Erdélyi Dániel, a legendás Simó Sándor-osztályban 2000-ben végzett rendező harmadik rövidfilmje.
Fliegauf Benedek filmterve Cannes-ban
Fliegauf Benedek a cannes-i Atelier első magyar résztvevőjeként érkezik a világ legfontosabb filmszakmai találkozójára. A tehetséges ifjú alkotók filmterveinek támogatására 2005-ben létrehozott Atelier célja, hogy a cannes-i fesztivál keretében kedvező feltételeket biztosítson a filmtervek megvalósításához. A 15 projekt meghívásos alapon került be idén is az Atelier-be: Fliegauf előző filmjét, a locarnói díjas Tejútat látva hívták meg a szervezők Fliegauf Benedeket Womb című forgatókönyvével Cannes-ba.
M. Tóth Géza a Kritikusok Hete válogatásban
A Kritikusok Hete mutatja be a Croisette-en M. Tóth Géza legújabb animációját, az Ergot. Az 1962-ben alapított Kritikusok Hete volt az első ún. párhuzamos program a nemzetközi filmfesztiválok történetében. A francia filmkritikusok által életre hívott rendezvény célja a "vöröslépcsős" Cannes-i Filmfesztivállal párhuzamosan az új talentumok felfedezése. A cannes-i Kritikusok Hete hét rövidfilmet és hét első/második játékfilmet mutat be.
Az Ergo 3D technikával készült a Kedd Animációs Stúdióban, producere, forgatókönyvírója és rendezője egy személyben M. Tóth Géza. A Moholy-Nagy Művészeti Egyetemen tanító és vendégtanárként Londonban (Royal College of Art), Tallinban (Észtország), Ahmedabadban (India), és a Baden-Württembergi Filmakadémián (Németország) is előadó M. Tóth Géza Maestro című munkáját a legjobb aimációs rövidfilm Oscar-díjára jelölték 2007-ben.
Magyar rövidfilm a Nisi Masa válogatásban
Simonyi Balázs Mandarin című rövidfilmje a fiatal európai tehetségeket tömörítő Nisi Masa és a cannes-i Kritikusok Hete különprogramjában lesz látható. A rövidfilm a törökországi Kars városában készült. A kiválasztott résztvevők a Nobel-díjas Orhan Pamuk Hó című regénye tetszőleges részletének szabad adaptációját készíthették el a szerző jóváhagyásával. A film érdekessége, hogy helyi szereplőkkel készült, ugyanabban a török–örmény határvárosban, Karsban, amelyben az irodalmi mű is játszódik.
Hidasi Dalma Európa ígéretes producerei között
A European Film Promotion (EFP) Producers on the Move elnevezésű nemzetközi találkozóján Hidasi Dalma vesz részt, a vadonatúj Mázli című játékfilm producere. A 22 fiatal producer részvételével megrendezett háromnapos találkozó célja, hogy Európa ígéretes producereire irányítsa a filmszakma figyelmét a Cannes-ban.
A Producers on the Move programon a Magyar Filmunió tagsága révén 2001 óta vehetnek részt magyar producerek. Eddig többek között Angelusz Iván, Bereczki Csaba, Muhi András, Petrányi Viktória és Pusztai Ferenc volt a nemzetközi szakmai fórum résztvevője.
11 magyar mozifilm a cannes-i filmvásáron
A magyar filmek forgalmazási jogával rendelkező cégek – a Bunyik Entertainment (USA), a The Coproduction Office (F), a HungariCom (HU) és a Trustnordisk (DK) – 11 magyar játékfilmet mutatnak be a fesztiválhoz kapcsolódó filmvásáron. A magyar forgalmazócégek közül a HungariCom működtet önálló standot a filmvásáron.
Magyar Pavilon a Cannes-i Filmfesztiválon
A Magyar Filmunió hatodik alkalommal nyitja meg a Magyar Pavilon kapuit az International Village-ben elegáns találkozási helyet biztosítva ezzel a magyar és a nemzetközi filmszakma számára. A legutóbbi Filmszemle látványtervezői díjával kitüntetett Hujber Balázs, valamint Czeizel Balázs grafikus tervezte a Magyar Pavilon különleges látványvilágát.
A Magyar Filmunió szakmai partnerei a Cannes-i Filmfesztiválon:
Filmiroda Igazgatóság, Magyar Filmlabor, Tivoli-Filmprodukció, Tivoli Films International, Bunyik Enterprises és a Profil-M 94.
A Magyar Filmunió támogatója az Oktatási és Kulturális Minisztérium a Nemzeti Kulturális Alap és a Magyar Mozgókép Közalapítvány.