I'm Not There – Bob Dylan életei
Történet
Bob Dylan cseppet sem szokványos élettörténete, amelyben hét színész a zenész életének hét különböző aspektusát testesíti meg.
Ezt írtuk a filmről:
Életu(n)tak? – Todd Haynes: I’m not there – Bob Dylan életei
[kritikaíró pályázat] Todd Haynes amerikai, félig-meddig független filmes pályája legalább annyira sokszínű, mint az I’m Not There hősének, a pop-költő Bob Dylannek. A csokorba gyűjtött panoptikum mozgókép, a 60-as években berobbanó zenész ikon világait igyekszik megrajzolni, tagadva a biopic mozi összes sallangját.
Variációk egy legendára – Todd Haynes: I'm Not There – Bob Dylan életei
Todd Haynes nem megoldani akarja a Dylant övező rejtélyt, hanem minden ellentmondásával együtt elénk tárni. A leghíresebb dalok születésének kínosan egyszerű pszichológiai indoklása is teljesen hiányzik a filmből. Ami viszont van helyettük: 135 percnyi bolyongás Dylan személyiségének útvesztőiben.
Egy Janus-arcú életrajzi film – Todd Haynes: I'm Not There – Bob Dylan életei
Sosem hallgattam agyon Bob
Dylan muzsikáját, nincs meg egyik albuma sem. A zenész életrajzából
inspirálódott film történetmesélési és stiláris eljárásai azonban nem pótolják
a témában tájékozatlanoknak a hiányzó biográfiai és zenei
információkat. Az I’m Not There ugyanis szándékosan kerüli
azokat a konvenciókat, amelyekre a zenész-életrajzi filmek már megtanítottak nekünk.
Hogyan tovább, Velence? – 64. Velencei Filmfesztivál, 2007. augusztus 29–szeptember 7.
Hetvenöt éves lett a Velencei Filmfesztivál, ami nemcsak egy ember életében, de a fesztiválok történetében is tisztes kornak számít. Velence a legrégebbi filmes szemle és ezen elsőbbséget nem lehet elvitatni tőle. A nagy évfordulók nemcsak ünneplésre és múltidézésre adnak alkalmat, de jó apropónak számítanak arra is, hogy a szervezők átgondolják, milyen változtatások segíthetik majd a jövőben a rendezvény hírnevének öregbítését.