Ezeket várjuk a 2024-es TIFF-en

A 23. Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál idén egy nappal hosszabb lesz, mint korábban, és továbbra is bődületes mennyiségű mozgóképpel támad, amelyek közül néha nem is olyan egyszerű kiválasztani az aznapi adagot. Megpróbálunk segíteni eligazodni a hatalmas kínálatban.

  • Image
    #10

    Heureux gagnants (Lucky Winners)

     

    A sors különös csapása nyomán a címbeli „boldog nyertesekben” egy híján semmi közös nincsen, az az egy pedig az, hogy éppen több millió eurót nyertek a lottón, és ettől a feje tetejére állt mindannyiuk élete – Romain Choay és Maxime Govare első, rendezőként jegyzett nagyjátékfilmje maró humorú társadalmi szatíra. Az Heureux gagnants bemutatója az év elején otthon, Franciaországban, azóta futott egy kört a helyi mozikban és streamingre is felkerült. Ezt a filmet nem tépték szét az idei fesztiválok – talán mert nem is az a tipikus „fesztiválfilm”, inkább könnyed és szórakoztató közönségfilmnek ígérkezik. A TIFF kínálatában mindenesetre kiemelt helyen szerepel – ez a fesztivál zárófilmje –, mi pedig bízunk a szervezők ízlésében: reméljük, jót fogunk nevetni a sok kemény dráma, árnyas horror, ingerküszöböt feszegető TIFF-program legvégén, hivatalos zárófilmként. (bk)

     

    Trailer itt.

     

    Vetítik: június 24., hétfő, 21:45, Főtér (szabadtéri)

  • Image
    #9

    Concrete Utopia és Exhuma

     

    Az idei dél-koreai felhozatal mindössze két filmet jelent, de legalább mindkettő potenciálisan hozza a megszokott extrém filmélményeket: a Betonutópiában egy hatalmas földrengés rázza meg Szöult, a cselekmény egy romok között játszódó Legyek urát ígér, ahol ember embernek farkasa, vagy inkább prérifarkasa – egyetlen blokklakás marad talpon, abba akar minden túlélő beköltözni; az Exhumálás pedig a címéhez méltóan egy olyan természetfölötti horror, amiben egy idejekorán feltárt síremlék okoz bonyodalmakat, ráadásul egészen a japán megszállásig vezetnek vissza a szálak Korea történelmében. Bizakodásra adhat okot, hogy utóbbinak az idei Berlinálén volt az ősbemutatója, előbbi meg Dél-Korea Oscar-nevezettje volt a legutóbb. Egyik rendező sem különösen ismert (az Exhumáéról azért annyit tudni, hogy nagyon rá van kattanva a katolicizmusra), szóval még bármi lehet ezekből a filmekből. Annyi biztos, hogy nincs belőlük kispórolva semmi. (jbn)

     

    Trailer itt, illetve itt.

     

    Vetítik: június 14., péntek, 21.45, Iulius park (szabadtéri); június 17., hétfő, 20.00, Monostori mozi (Concrete Utopia),

    illetve június 22., szombat, 20.30, Florin Piersic mozi; június 23., vasárnap, 20.30, Monostori mozi (Exhuma)

  • Image
    #8

    Film is Dead. Long Live Film!

     

    „Hol máshol, ha nem a TIFF-en” rovatunkból: egy száz perces dokumentumfilm, ami az analóg privát filmezés, az otthoni celluloidgyűjtögatés öröméről szól. Nekünk nem kell a szomszédba menni, ha idegesítő, celluloidsirató nosztalgiázásról van szó, látatlanban is teljesen megértjük a doksi protagonistáit, akik foggal-körömmel ragaszkodnak a gyúlékony, romlékony, de kézzel tapintható mozgóképes múlthoz. Talán csak annyi a hátránya, hogy nagyon Amerika-centrikusnak tűnik, de attól még izgalmas niche vetítésnek ígérkezik. De ilyet hol máshol, ha nem a TIFF-en? (jbn)

     

    Trailer itt.

     

    Vetítik: június 15., szombat, 21.30, Bánffy-palota; június 23., vasárnap, 13.15, Tisztimozgó (Cercul Militar, a Victoria mozi mellett/fölött).

  • Image
    #7

    Testament

     

    Denys Arcand, a veterán (82 éves!) kanadai rendező országának egyik legjobb filmes exportcikke – legjobb idegen nyelvű Oscar, legjobb forgatókönyv Cannes-ban etc. Tavaly bemutatott filmjének, a vészjósló című Testamentnek a protagonistája egy nyugdíjazott levéltáros, aki egy szép napon arra ébred, hogy a fiatal aktivisták a lakóhelyének választott öregotthon egyik falfestménye ellen tiltakoznak. A vád: a festmény leegyszerűsítően, kihasználóan bánik a kanadai őslakosokkal. Az aktivisták nyilván mind egy szálig fehér gyerekek, akikkel összetűzésbe kerül az öreg archivista, aki az inkriminált képre inkább megvédendő műalkotásként tekint. Arcandra egyébként is jellemző a csípős, de szeretetteljes humor és az erős társadalmi mondanivaló, kíváncsian várom, hogy milyen regét sző erről a beteg kortárs kultúráról, ami vadabbul tüntet el nemkívánatosnak nyilvánított képeket, szobrokat, zenéket, könyveket, mint ahogyan Sztálin retusálta a hivatalos fotókról a rendszer ellenségeivé vált egykori elvtársait. Formanyelvében tuti nem lesz egy forradalmi alkotás, de érdekes lesz látni egy sokat megélt filmkészítő reflexiót egy fura korszakról. (jbn)

     

    Trailer itt.

     

    Vetítik: június 16., vasárnap, 13.00, Florin Piersic mozi; június 23., vasárnap, 12.30, Victoria/Győzelem mozi.

  • Image
    #6

    Sterben / Dying / Haldoklás, de komédia

     

    Matthias Glasner eddigi legszemélyesebb filmje egyszerre ígér kényes témákat feszegető monumentális családi drámát és fekete humort. A háromórás eposz főszereplője a rendező alteregójaként megjelenő Tom (Lars Eidinger), berlini karmester, akinek apja idősotthonba kerülése után kell magával és szűkebb környezetének alkoholizmusával, depressziójával és elhanyagoló magatartásával ismét szembenéznie. A Berlinale idei kiadásán a legjobb forgatókönyvért járó Ezüst Medvével kitüntetett Sterben őszinte és kíméletlen, a dramaturgia szabályait időnként öntörvényűen felrúgó, remek színészi alakításokat felvonultató filmnek ígérkezik egy nagyon mai, szétesett családról. (zá)

     

    Trailer itt.

     

    Vetítik: június 15., szombat, 14:45, Florin Piersic mozi; június 21., péntek, 19:30 Tisztimozgó (Cercul militar)

  • Image
    #5

    Les indésirables / Bâtiment 5 / Nemkívánatos személyek

     

    Ladj Ly neve öt évvel ezelőtt égette bele magát a nemzetközi filmes köztudatba: Nyomorultak (Les misérables) című első nagyjátékfilmje a cannes-i zsűri nagydíjától az Oscar-jelölésig hasított. Ly arról a világról csinál filmet – fikciós vagy dokumentumfilmes műfajt választva –, amelyet a legjobban ismer: a párizsi agglomeráció montfermeli csücskéről, ahol hajdan Victor Hugo megírta azonos című regényét, bő 100 év múlva pedig egy afrikai bevándorló pár gyermekeként Ladj Ly maga is felnőtt; a hírhedt Bosquets negyed pengeblokkjairól, ahol nem ritkák a bűncselekmények, a rendőri visszaélések, és ahonnan néhány éve erőszakos sztrájkok sorozata terjedt ki az egész országra. Itt játszódott a Nyomorultak története, és ugyanide tér vissza a Nemkívánatos személyek is, az előbbi eszmei folytatása.

    Ly új filmjének főszereplője Haby, egy fekete nő, aki megtudja, hogy a gyermekorvosból lett fiatal polgármester, Pierre Forges felújításokat tervez a negyedben, egyúttal lebontaná azt a (címbeli) épületet is, amelyben Haby felnőtt. A nő összefog az övéivel, és mindent elkövet, hogy megakadályozza a rombolást. A film megosztotta a kritikusokat, akik többnyire értékelték benne az aktuális, valós társadalmi és politikai problémák bemutatását, a színészi játékot, mások felrótták Lynek a film által kiöntött személyes dühét, felszínességet és öncélú erőszakábrázolást kiáltottak. Vajon kinek van igaza? (bk)

     

    Trailer itt.

     

    Vetítik: június 14., péntek, 20:30, Monostori Dacia mozi; június 15. szombat, 19:30, Mărăști mozi; június 17., hétfő, 21:45, Iulius park (szabadtéri); június 22., szombat, 21:00, Diákművelődési Ház

  • Image
    #4

    One Life / Egy élet

     

    Még mindig vannak olyan történetek, arcok és sorsok a második világháborúból, amelyek filmet érdemelnek – ezt bizonyítja a Palm Springs-i közönségdíjjal jutalmazott Egy élet is. Hőse egy londoni tőzsdecápa, Sir Nicholas Winton, aki több száz zsidó gyereket mentett ki Csehszlovákiából Nagy-Britanniába a náci megszállás idején – egy (a valóságban is összehozott) tévéműsor idézi fel az öregúr emlékeit, és egyúttal a lelkiismeret-furdalásait is. Az életrajzi film időskorú főszereplőjét Anthony Hopkins játssza, kulcsszereplő mellette többek közt Jonathan Pryce és Helena Bonham Carter – már csak őmiattuk is megnéznénk a tévésorozatok rendezőjeként befutott James Hawes első moziját. Bár kritikusai szerint az Egy élet is inkább egy szokásosnál nagyobb figyelemben részesülő tévéfilm, kíváncsian várjuk, hogy miként illeszkedik a hasonló témájú korábbi alkotások, pl. a Schindler listája (Schindler’s List) vagy A város alatt (In Darkness) sorába. (bk)

     

    Trailer itt, bővebb kritikánk itt olvasható.

     

    Vetítik: június 23., vasárnap, 21:45, szászfenesi Poligon park (szabadtéri); június 24., hétfő, 21:45, Iulius park (szabadtéri)

  • Image
    #3

    Japán fókusz

     

    A távol-keleti országok filmművészetének eddig is kiemelt szerep jutott a TIFF kínálatában. A súlypont azonban eddig mintha Dél-Korea kortárs filmes termése felé tolódott volna – idén viszont Japán került a filmfesztivál fókuszába, külön blokkot szenteltek neki a programban. Átnézve a felhozatalt, meglehetősen szélesnek tűnik a merítés, főként a japán mozi elmúlt években született, nemzetközi fesztiválokat megjárt alkotásai állnak a középpontban (pl. Plan 75, A Man, vagy Wim Wenders „japán filmje”, a Tökéletes napok), de a klasszikus japán mozi szerelmesei is bőven csemegézhetnek régi kedvenceik közül, amelyeket nem valószínű, hogy láthattak eddig nagyvásznon – megtekinthetik/jük például Jaszudzsiró Ozu Tokiói történetét vagy Shohei Imamurától a Narajama balladáját. És ezzel még nincs vége: a 3x3 szekció (amelynek keretében évről évre három kiválasztott filmrendező három munkáját tekintheti meg a közönség) egyik alkotója idén a mai japán film egyik legizgalmasabb figurája, Hamagucsi Rjúszuke (az egyik kiválasztott film pedig az Oscar-díjat nyert, csodás Vezess helyettem). Aki pedig igazi csemegére vágyik, az a bonchidai kastély kertjében, az esti, csillagos ég alatt élvezheti-borzonghatja végig Nagisza Osima mai szemmel nézve is felkavaró, 1976-os erotikus remekművét, Az érzékek birodalmát – garantáltan nem mindennapi moziélmény lesz. (pazs)

  • Image
    #2

    Moromeții 3

     

    Abban talán egyetértünk, hogy az 1987-es A Moromete család (Moromeții) nem csak a „fontos irodalmi művek jól sikerült adaptációi”-listán van előkelő helyen, hanem a rendszerváltás előtti román filmtörténet egyik legfontosabb alkotásáról van szó, ami 2018-ban kapott egy egészen decens folytatást (itt írtunk róla). A tavaly leforgatott harmadik részt az idei TIFF-en lehet megnézni legelső alkalommal az őszi mozibemutató előtt (még előzetest se gyártottak hozzá), és annyit lehet tudni róla, hogy a legkisebb fiú, Niculae viselt dolgaival (is) foglalkozik majd, amint az elkerül a nagyvárosba és értelmiségi lesz belőle – elvileg ez az a karakter, aki a legközelebb áll az eredeti művet szerző Marin Predához, és éppen ezért a regényfolyamon kívül az ő más írásaiból, naplórészleteiből is inspirálódott a forgatókönyv. A legfontosabb szerepekre megtartották a színészeket, Niculáét viszont Alex Călin váltja Iosif Paștina helyett. Arra számítok, hogy a harmadik résszel kitágítják a Moromeții világát, egyszersmind úgy lépnek tovább a falusi közegből, hogy a mű szellemiségéhez hűségesek maradnak; gyönyörű fekete-fehér képeket várok a veterán operatőr, Vivi Drăgan Vasile kamerájából. (jbn)

     

    Vetítik: június 21., péntek, 21.45, Kolozsvár főtere + Szászfenes; június 22., szombat, 12.30, Victoria/Győzelem mozi

  • Image
    #1

    Drakula halála

     

    A Drakula haláláról bízvást állíthatjuk, hogy az egyik legizgalmasabb mozgóképes projekt, amely az utóbbi években történt Kolozsváron – figyelemmel is követtük a Filmtettnél, többek közt itt, itt és itt írtunk róla. Dióhéjban arról van szó, hogy – mint kiderült – a közhiedelemmel ellentétben nem Murnau legendás Nosferatuja volt a filmtörténet első Drakula-opusza, hanem az 1921-ben, magyar–osztrák–francia koprodukcióban készült Drakula halála, amelyet Lajthay Károly rendezett. A némafilm sajnos elveszett, de előkerült egy ún. filmregény, amelyet a temesvári származású Pánczél Lajos újságíró, filmkritikus jegyez. Ennek alapján állt neki rekonstruálni az alkotást a Sapientia EMTE filmszakos diákjainak egy csoportja, Lakatos Róbert irányításával. Az idei TIFF-en pedig, egy különleges esemény keretében, megtekinthetjük a végeredményt, az Erdélyben is ismert okszitán-francia muzsikus, Miquèu Montanaro aláfestő zenéjével. (pazs)

     

    Vetítik: június 19., szerda, 18.00, Művész mozi

 

Friss film és sorozat

  • La cocina (A konyha)

    Színes filmdráma, 139 perc, 2024

    Rendező: Alonso Ruizpalacios

  • Megalopolis

    Színes filmdráma, sci-fi, 133 perc, 2024

    Rendező: Francis Ford Coppola

  • Anora

    Színes filmdráma, 139 perc, 2024

    Rendező: Sean Baker

  • Moromeții 3

    Fekete-fehér filmdráma, 110 perc, 2024

    Rendező: Stere Gulea

  • Oddity (Valami különös)

    Színes horror, thriller, 98 perc, 2024

    Rendező: Damian Mc Carthy

  • Venom: Az utolsó menet

    Színes akciófilm, sci-fi, thriller, 110 perc, 2024

    Rendező: Kelly Marcel

  • Nő a reflektorfényben

    Színes bűnügyi, filmdráma, thriller, 95 perc, 2023

    Rendező: Anna Kendrick

  • Konklávé

    Színes filmdráma, thriller, 120 perc, 2024

    Rendező: Edward Berger

  • Gladiátor II.

    Színes akciófilm, filmdráma, kalandfilm, 150 perc, 2024

    Rendező: Ridley Scott

  • Cáfolat

    Színes filmdráma, tévésorozat, thriller, 343 perc, 2024

    Rendező: Alfonso Cuarón

  • Wicked

    Színes fantasy, musical, romantikus, 160 perc, 2024

    Rendező: Jon M. Chu

Szavazó

Gyűjtesz még filmeket?

Szavazó

Gyűjtesz még filmeket?

Friss film és sorozat

  • La cocina (A konyha)

    Színes filmdráma, 139 perc, 2024

    Rendező: Alonso Ruizpalacios

  • Megalopolis

    Színes filmdráma, sci-fi, 133 perc, 2024

    Rendező: Francis Ford Coppola

  • Anora

    Színes filmdráma, 139 perc, 2024

    Rendező: Sean Baker

  • Moromeții 3

    Fekete-fehér filmdráma, 110 perc, 2024

    Rendező: Stere Gulea

  • Oddity (Valami különös)

    Színes horror, thriller, 98 perc, 2024

    Rendező: Damian Mc Carthy

  • Venom: Az utolsó menet

    Színes akciófilm, sci-fi, thriller, 110 perc, 2024

    Rendező: Kelly Marcel

  • Nő a reflektorfényben

    Színes bűnügyi, filmdráma, thriller, 95 perc, 2023

    Rendező: Anna Kendrick

  • Konklávé

    Színes filmdráma, thriller, 120 perc, 2024

    Rendező: Edward Berger

  • Gladiátor II.

    Színes akciófilm, filmdráma, kalandfilm, 150 perc, 2024

    Rendező: Ridley Scott

  • Cáfolat

    Színes filmdráma, tévésorozat, thriller, 343 perc, 2024

    Rendező: Alfonso Cuarón

  • Wicked

    Színes fantasy, musical, romantikus, 160 perc, 2024

    Rendező: Jon M. Chu