2023 legnagyobb csalódásai
Olyan értelemben megosztó év volt az idei, hogy ezelőtt talán sohasem hasonlított ennyire kísértetiesen a legnagyobb csalódások és a kedvenc filmek listája.
-
#11
Futottak még (avagy nem is futottak):
- Az almafa virága (r. Szűcs Dóra)
- Beau Is Afraid / Amitől félünk (r. Ari Aster)
- Hadik (r. Szikora János); más kurzusfilmek
- Renfield (r. Chris McKay)
- Michelle Yeoh legjobb női főszereplőnek járó Oscar-díja (ez a díj a Cate Blanchetté volt!)
- Lezáratlan filmek, kettéosztott finálék
- The Killer / A gyilkos (r. David Fincher)
-
#10
The Idol (r. Sam Levinson)
„Az idol vakmerő vállalkozás (volt). Már forgatókönyvként is nehezen lenne szerethető, cinikus alapötletét pedig az elkészült mozgóképnek sem sikerült befogadhatóbbá tennie.”
Huszár Dániel: Ahogy ne
-
#9
A sztrájk és következményei
Ugyan a hollywoodi színészek és írók sztrájkja véget ért szeptemberben, illetve novemberben, és elvileg sikerült korrekt megállapodásra jutniuk a producerekkel, illetve a stúdiókkal, a munkabeszüntetés következményeinek nagyszrésze csak ezután fog a felszínre kerülni elnapolt bemutatókban, szüneteltetett vagy teljesen abbahagyott forgatásokban. A legsúlyosabbak azonban épp a panaszok, amiket megfogalmaztak az alkotók, és elvileg orvosoltak ugyan, de fejünket tennék rá, hogy nincs még vége, sőt: az AI által segített tartalomgyártásról a még rizikókerülőbb streamingfutószalagig a jövő eléggé sötétnek tűnik, ami a filmművészetet illeti.
A sztrájkról szóló híreink, anyagaink ide kattintva érhetőek el.
-
#8
David Zaslav további ámokfutása / az amerikai stúdiórendszer állapota
A Warner Bros. Discovery konglomerátum vezetősége tovább folytatja a pusztítást: már bemutatott filmeket és sorozatokat tüntetnek el a streamingszolgáltatásukról; elkészült alkotásokat raknak a fiókba; a klasszikus filmeket sugárzó TCM-et kis kinyírnák; árverezik a Warner hatalmas hangarchívumának egy részét – és ez csak a jéghegy nálunk is látható csúcsa, ki tudja, mi zajlik még a háttérben. Filmrajongókak mindig rosszul esik azzal szembesülni, hogy ami nekünk művészet, műalkotás, az a CEO-k számára csak könyvelési tétel. Még aggasztóbb, hogy a Warner és a Paramount az egyesülést fontolgatja. Ha valami nem tesz jót a kreativitásnak, akkor az az effajta konszolidáció és az ezzel létrejövő oligopóliumok.
-
#7
Az Inkubátor Program bizonytalanná tétele
A leendő elsőfilmesek debütfilmjeihez apró, de annál fontosabb kezdőtőkét biztosító Inkubátor Program a Vajna-éra egyik (ha nem a) legjobb vívmánya volt. Az utóbbi időben meginogni tűnik a program stabilitása, jövője veszélybe kerülni látszik. Hatalmas érvágás lenne a fiatal magyar film(esek)nek.
-
#6
„Az egész Marvel” / „hogy még mindig vannak szuperhősfilmek” / A Hangya és a Darázs: Kvantumánia
Az Aquaman évvégi hasasa csak a hab tetején virító cseresznye volt a szuperhősfilmek halálát ünneplő tortán. Ennek ellenére még mindig készülnek. Igaz, a DCU mellett a Marvel is alaposan megtorpant, az őt birtokló Disney pedig mérgezett egérként válságforgatókönyvekben gondolkozik. Nem tudjuk sajnálni.
-
#5
Bizonyos filmek kimaradása a hazai forgalmazásból / jelentős késéssel történő bemutatók / bemutatók torlódása
Ugyan a kovid okozta szárazság már rég a múlté, bizonyos rizikósabb alkotások valószínűleg örökre el fogják kerülni a romániai, illetve a magyarországi mozikat, jelentős fesztiválszerepléseik vagy díjak ellenére is. Ha pedig el is jutnak a mozikba, nem tudnak elég nézőt összeszedni, hiszen már régesrég meg lehet nézni őket torrenten. Ennek néha az ellenpéldája is igaz, de hasonlóan bosszantó: amikor túl sok premier van egyszerre a mozikban. Az egyébként erősen foghíjas romániai mozihálózat például az idei év végén rekordmennyiségű bemutatóval kecsegtetett... volna, hiszen így egy-egy filmnek mindössze egy-két, a moziműsor legfurább időpontjaiba száműzött vetítésen kellett volna bebizonyítania, hogy mit tud.
-
#4
Cicaverzum (r. Szeleczki Rozália)
„A fekete kandúrral szövődő kapcsolat a szituáció irrealitásán kívül kizárólag a romantikus komédiák műfajának sokadszor ismételt sémáit kínálja.”
Lubianker Dávid: Ásó, kapa, macskaland
-
#3
„Barbenheimer”
Legyünk becsületesek: a legtöbben az Oppenheimert, illetve a Barbie-t jelölték meg csalódásnak – de volt pár Filmtett-szerző, aki csak így, a Barbenheimert tüntette fel a csalódás-listán. Úgyhogy ha már a forgalmazás spin doctorjai is ilyen sikeresen egymásnak eresztették a két filmet a mozikban, ezen a listán is így tesszük.
-
#2
Killers of the Flower Moon / Megfojtott virágok (r. Martin Scorsese)
Ha lesz valaha barátságos mérkőzés a Filmtett szerzői között, akkor ennek a filmnek a rajongói, illetve a fitymálói között fog zajlani.
„Scorsese az utolsó mohikánok egyikeként továbbra is kitartóan úszik a mozikban diadalmaskodó multiverzumok és a sorozatnarratívák diktálta árral szemben: mesterművében az amerikai mozi fénykorát idéző módon ötvözi a tartalmat a formával, mintegy megkoronázva eddigi életművét.”
Váró Kata Anna: Az utolsó mohikán
-
#1
Napóleon (r. Ridley Scott)
Lehet, hogy inkább rá kellett volna hagyni Spielbergre, hogy forgassa le a Kubrick-forgatókönyvet...
„Phoenix kiváló színész, csakhogy Napóleont sajnos ugyanúgy játssza, mint az összes karakterét az elmúlt öt-hat évben: félőrült különcöt, hóbortos és gyermeteg csodabogarat farag a briliáns hódítóból.”
Kovács Patrik: A brit Spielberg és a mélynövésű korzikai
Friss film és sorozat
-
Say Nothing
Színes filmdráma, tévésorozat, történelmi, 400 perc, 2024
Rendező: Michael Lennox, Anthony Byrne, Mary Nighy
-
Better Man: Robbie Williams
Színes animációs film, életrajzi, zenés, 135 perc, 2024
Rendező: Michael Gracey
-
Kraven, a vadász
Színes akciófilm, kalandfilm, képregényfilm, sci-fi, 127 perc, 2024
Rendező: J.C. Chandor
Friss film és sorozat
-
Say Nothing
Színes filmdráma, tévésorozat, történelmi, 400 perc, 2024
Rendező: Michael Lennox, Anthony Byrne, Mary Nighy
-
Better Man: Robbie Williams
Színes animációs film, életrajzi, zenés, 135 perc, 2024
Rendező: Michael Gracey
-
Kraven, a vadász
Színes akciófilm, kalandfilm, képregényfilm, sci-fi, 127 perc, 2024
Rendező: J.C. Chandor