Egy amerikai egyetem és tőle függetlenül egy szintén amerikai főiskola is tanulmányozta a kamera mögött álló alkotócsapatok összetételét.
A USC Annenberg és San Diegó-i Állami Egyetem 2022 legvégén közölt egy-egy tanulmányt (Inclusion in the Director’s Chair, illetve Celluloid Ceiling címmel) arról, hogy milyen arányban voltak jelen nők és különféle kisebbségek képviselői az elmúlt egy év legfontosabb hollywoodi filmjének alkotói között.
A USC Annenberg kutatói megállapították, hogy mindössze 10 női rendező van a 100, a legtöbb helyi bevételt hozó film rendezői között: Olivia Newman (Ahol a folyami rákok énekelnek / Where the Crawdads Sing), Gina Prince-Bythewood (The Woman King), Olivia Wilde (Nincs baj, drágám / Don’t Worry Darling), Jessica M. Thompson (A meghívás / The Invitation), Kat Coiro (Vegyél el / Marry Me), Rosalind Ross (Stu atya / Father Stu), Halina Reijn (Játsszunk gyilkosost! / Bodies Bodies Bodies), Kasi Lemmons (Whitney Houston: I Wanna Dance with Somebody), Chinonye Chukwu (Till) és Maria Schrader (Azt mondta / She Said) (és közülük csupán hárman – Prince-Bythewood, Lemmons és Chukwu – nem fehérek). Ez a 111 rendezőnek mindössze 9%-a, ami csökkenő tendenciát jelez: 2021-ben ez a szám 12,7%, egy évvel korábban pedig 15% volt. (A San Diegó-iak számai enyhén különböznek: szerintük 2022-ben a rendezők 11%-a volt nő, ami 1%-os csökkenést jelent az előző évi adatokhoz képest, míg 2020-ban 16%-uk volt nő.)
A Celluloid Ceiling jelentés megvizsgálta az elmúlt év 250 boxoffice-listavezető filmjét is, és arra jutott, hogy ha egy filmnek legalább egy női rendezője volt, akkor a stáb kulcspozícióiban is több nő dolgozott. A nők rendezte filmek több mint felét nő is írta (53%, míg a férfiak rendezte filmek forgatókönyveinek csak 12%-át jegyzi nő), 39%-ukon női vágó dolgozott (a férfiak rendezte filmek esetében ez az arány 19%), az operatőrök 19%-a volt nő (férfiak filmjei esetén csak 4%-uk), és a zeneszerzők 18%-a volt szintén nő (ez 6%, ha férfi rendezte a filmet).
Az Annenberg-féle jelentés az alulreprezentált közösségek jelenlétét is kutatta. Eszerint a 100-ból mindössze 11 rendező ázsiai, 5 vegyes rasszú, 4 fekete és 3 spanyol vagy latin-amerikai származású.
A nagy stúdiók közül a Universal dolgozott tavaly a legtöbb (öt) nem fehér rendezővel, ezzel szemben a Lionsgate, az STX és a 20th Century Studios egyetleneggyel sem. A Sony Pictures kötött szerződést a legtöbb (négy) női rendezővel, ezzel szemben a 20th Century és Walt Disney Studios eggyel sem.