Az iráni filmrendező nem vehet részt a 70. Berlini Nemzetközi Filmfesztiválon, pedig filmje, a Nincs gonosz (There Is No Evil) az Arany Medve-díjért versenyez.
A 48 éves Raszulof azt nyilatkozta tegnap a The Hollywood Reporternek, hogy Teherán utazási tilalma miatt nem vehet részt a filmfesztiválon: amikor 2017-ben visszatért Cannes-ból (ahova Lerd / A Man of Integrity című drámáját kísérte el), felfüggesztették az útlevelét, „államellenes propaganda terjesztése” miatt egy év börtönbüntetésre ítélték, ahogy az a rendszer kritikusaival elő szokott fordulni. Mégsem került végül börtönbe (még), de tilos alkotnia, ezért a berlini versenyfilmjét is titokban kellett elkészítenie.
„Sajnálom, hogy nem mehetek el Berlinbe, hogy a közönséggel együtt nézhessem meg a filmet – fogalmazott Raszulof. – Nem volt jogom eldönteni, hogy részt vegyek vagy sem a fesztiválon. Az ilyen jellegű megszorítások egyértelműen megmutatják az iráni kormány intoleráns és zsarnoki természetét.”
A Nincs gonoszban négy történeti szál keresztezi egymást, mindegyik az egyén személyes szabadságáról, annak egy önkényuralmi rendszeren belüli korlátozásáról szól. A filmet február 28-án mutatján be a Berlini Nemzetközi Filmfesztiválon.
Nem ez az első alkalom, hogy egy iráni rendező nem kísérheti el filmjét egy nemzetközi fesztiválra, Aszgar Farhadi például 2018-ban nem utazhatott Cannes-ba.