A közel 80 aláírással ellátott állásfoglalás szövegét változtatások nélkül közöljük.
UPDATE:
A Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem és a kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetem Színház és Film Kar alulírott jelenlegi és egykori hallgatói is kiállnak az SzFE-s hallgatók mellett.
A Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem és a kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetem Színház és Film Kar alulírott jelenlegi...
Közzétette: Színház- és Filmművészeti Egyetem – 2020. szeptember 3., csütörtök
A filmes szakújságírók közel 80 aláírással ellátott állásfoglalása: „Meggyőződésünk, hogy a magyar film értékeinek nagy része közvetve vagy közvetlenül kapcsolódik a Színház- és Filmművészeti Egyetemhez, valamint annak elődeihez, így az intézmény ellehetetlenítése a magyar filmművészet pótolhatatlan vesztesége lenne. Saját munkánkon keresztül is tapasztaljuk, hogy az alkotás talán legfontosabb feltétele a szabadság, melyet az SZFE alapítványi egyetemmé változtatásának során elvettek a hallgatóktól és oktatóktól. Elítéljük az egyetemi autonómiába való durva beavatkozást, az önkény minden formáját, a párbeszéd és konszenzus nélküli intézményi változtatásokat. Éppen ezért mi, alulírott filmkritikusok és filmes újságírók ezúton fejezzük ki szolidaritásunkat a tiltakozó diákokkal, tanárokkal és a leköszönő vezetéssel.”
Ma délutáni sajtótájékoztatójukon az „egyetemfoglalók” újabb akcióra hívták az ügyükkel szimpatizálókat: vasárnap délután élőláncot szeretnének alkotni az egyetem Vas utcai székházától a parlamentig – érintve az egyetem Szentkirály utcai épületét, a Pázmány Péter Katolikus Egyetemet, az ELTE BTK épületét, a Corvinus Egyetemet és a Károli Gáspár Református Egyetemet is –; szerintük ehhez nagyjából 5000 emberre lesz szükség. A parlamentben benyújtanák az általuk összeállított új egyetemi chartát, illetve azokat az alapelveket, amelyek alapján együttműködnének az új fenntartóval.
Az elmúlt egy napban támogató nyilatkozatot küldött az egyetemük autonómiájáért küzdő SzFE-s diákoknak az ELTE több tanszéke (köztük a Filmtudományi Tanszék is), a budapesti Képzőművészeti Egyetem, a MOME, a CEU, a Szegedi Tudományegyetem, a Pécsi Tudományegyetem Filmtudományi és Vizuális Tanulmányok Tanszéke, a Kaposvári Egyetem végzett és jelenlegi hallgatói, a Wesley János Lelkészképző Főiskola, sőt, a prágai FAMU is. Szakmai szervezetek (Magyar Filmművészek Céhe, Színházi Dramaturgok Céhe, Magyar Játékfilmrendezők Egyesülete) álltak ki mellettük, színitársulatok zárták jelképes gesztussal az előadásukat, a pécsi színház előtt falshmobot szerveztek. Nem filmes profilú szervezetek (Magyar Helsinki Bizottság, Értelmiségi Szakszervezeti Tömörülés, Magyartanárok Egyesülete, Roma Parlament, Oktatói Hálózat, Stádium 28 kör, Tudományos Dolgozók Demokratikus Szakszervezete) is megfogalmaztak támogató nyílt leveleket, de magyar jogászok és joghallgatók is „tiltakoztak a magánosítás örvén szabadságától megfosztott Színház- és Filmművészeti Egyetem tönkretétele ellen”.
A budapesti eseményekről a magyar sajtótudósításokon kívül német, francia és angol nyelvű lapok is beszámoltak, köztük a The New York Times is.