A játéknak vége
Történet
A Point Blank rögtön az első képkockáktól kezdve messze túllép műfaja korlátain, s elsősorban ihletett látványvilágával és stílusával. A film első jelenetei váratlanul erőszakosak: Walkert (Lee Marvin) leteríti egy lövés, s mivel arccal lefelé fekszik a földön, "barátja", Mal (John Vernon) kereket old a lopott pénzzel és Walker feleségével, Lynne-nel (Sharon Acker) együtt. A film azonban pereg tovább, így megtudhatjuk, hogyan áll Walker bosszút, s ennek érdekében hogyan hajlandó bárkit felhasználni, beleértve Lynne húgát, Christ is (Angie Dickinson).
Ezt írtuk a filmről:
A domináns nyomozó alkonya – Magándetektív-noir és modernizmus kapcsolata a Hollywoodi Reneszánszban 1.
A film noir műfaja a 60-as évek elején lassú, de biztos erodálódásnak indult. A folyamat egyik serkentője éppen a modernista hatás felerősödése volt. Részben e tendenciának is köszönhető, hogy a korszak filmgyártása a magándetektív típusfiguráját is rehabilitálta.
Glamúrból fantomlétbe – Az MGM stúdió története III.
Habár az amerikai álmok melegágyának és sikersztorijának számító MGM az 50-es években látszólag második aranykorát érte, az évtized második felétől lassú, de biztos hanyatlásba kezdett. Neve az Oscar-díjak helyett a gazdasági rovatok főszereplője lett, ám a szomorú leépülés mögött továbbra is változatos MGM-portré rejlik.
A remake-ről – avagy játszd újra, Sam! – Az önző remake
A remake a tömegfilm legnagyobb talányának számít, miközben látszólag a létező legegyszerűbb sikerreceptet kínálja a piacorientált filmipar számára: újraforgatni egy korábban már bevált mozidarabot és friss csomagolásban ismét felkínálni a nagyközönség számára. A filmkészítők attól kezdve élnek lehetőségével, hogy megszülettek az első másolható művek (a Megöntözött öntözőt tucatnyi utánzat követte hónapokon belül); manapság a hollywoodi stúdiótermés közel egyötöde sorolható kategóriájába. Mindennek ellenére a remake ma is éppoly misztikus jelenség, mint az éjszakai égbolt csillagképei az ókori hajósok szemében: hónapról-hónapra használják a szent cél érdekében, törvényeit mégsem értik, a működésére vonatkozó praktikus ismeretekből legfeljebb homályos jóslatokra futja.
A noir élt, él és élni fog: a neo-noir – A film noir 3/3.
Bár a hivatalos nyilvántartás szerint Orson Welles 1958-as A gonosz érintése (Touch of Evil; fsz: Welles, Charlton Heston, Janet Leigh) című filmje egyszer s mindenkorra lezárta a fekete szériát, mind a mai napig találkozhatunk késői leszármazottaival. Az érdeklődés mind az alkotók, mind a nézők részéről változatlan, és semmi okunk azt hinni, hogy a noir népszerűsége, vonzereje a jövőben csökkenne.