A 24. Filmtettfeszten az erdélyi közönség is láthatta Szimler Bálint Fekete pont című nagyjátékfilmjét, amely válságban levő magyarországi iskolarendszer rossz közérzetét és strukturális problémáit jeleníti meg egy ötödikes fiú, Palkó történetén keresztül, aki Németországból költözik haza, és a számára idegen rendszerbe belecsöppenve nehezen igazodik annak elavult tanítási és fegyelmezési módszereihez. A teljesen egészében állami támogatás nélkül készült film kolozsvári vetítése után beszélgettünk az alkotóval.
Szimler Bálint első fikciós nagyjátékfilmje a premier utáni második hétvégén is listavezető Magyarországon, eddig közel huszonhétezren tekintették meg moziban. Az erdélyi közönség a Filmtettfeszt ideje alatt (október 2-6.) Kolozsváron, Temesváron, Sepsiszentgyörgyön és Csíkszeredában nézheti meg a filmet.
Szimler Bálint első nagyjátékfilmjének legnagyobb kérdése, hogy lehet-e még újat mondani a kortárs iskolamozis dömpingben, valamint hogy kaphat-e új erőre a magyar film társadalomtudatos vonulata? A válaszok annak ellenére sem egyértelműek, hogy a Fekete pont sok tekintetben remek mű.
Szimler Bálint első nagyjátékfilmjét díjazta a Locarnói Nemzetközi Filmfesztivál szakmai zsűrije és a független kritikusok zsűrije is. A Fekete pont a Cineasti del Presente szekcióban versenyzett.
Szimler Bálint első nagyjátékfilmjének a hétvégén, a Locarnói Nemzetközi Filmfesztiválon volt az ősbemutatója. Magyarországon szeptember 19-étől vetítik a mozik, a digitális kópián kívül egyes mozikban analóg formában, 35 mm-es filmszalagról is műsorra kerül, ugyanis sikeres volt az alkotók által indított közösségi kampány: mindössze 24 óra alatt összegyűlt a kópiagyártás költségéhez hiányzó összeg.
Szimler Bálint és Rév Marcell közösségi kampányt indított, hogy Fekete pont című közös munkájukat úgy láthassa a magyarországi közönség a mozikban, ahogy a rendező és az operatőr megálmodta: 35 mm-es kópiáról vetítve.