Bemutatás előtt áll Csibi László legújabb dokumentumfilmje, a Szocializmus hátsó bejárata, amely az 1965-1989 közötti romániai magyar sajtó és média helyzetét vizsgálja. A rendezőt erről és korábbi filmjeiről is kérdeztük.
Milyen aktív magyar filmes műhelyek működnek Erdélyben, mit forgatnak épp, milyen forrásokhoz férnek hozzá, és hogyan érintették őket 2020 tavaszán a járványügyi korlátozások? Sorra kérdeztük őket, most két Hargita megyében élő, és egy onnan elszármazott alkotó válaszol. Három különböző filmfinanszírozási modellt képviselnek.
Második díjat kapott diák kategóriában a frissen alakult Kolozsvár Filmműhely Csibi László szakmai vezetésével készült Házsongárdi séta című filmje a III. Hét Domb Filmfesztiválon. A 200 ezer forintos nyereményt szombaton, a Komlói Színház- és Hangversenyteremben tartott gálán adták át.
Az aradi Grosan Cristina és a székelyudvarhelyi Csibi László is nyert a Filmjus Alapítvány forgatókönyvírásra , forgatókönyv fejlesztésre, illetve filmelőkészítésre kiírt pályázatán. A 10 millió forint keretösszegből támogatást kap Hajdu Szabolcs, Politzer Péter, Goó Diana és Vácz Péter is, közölte a magyar.film.hu.
Véget ért a Hargita, Kovászna és Maros megye kisebb-nagyobb településein zajló Kaptár - dokumentumfilm-szemle, a díjakat szombaton adták át a sepsiszentgyörgyi Művész moziban.
Bár a címe egyértelműen a holokausztra utal, Csibi László új történelmi témájú riportfilmje nagyobbat merít ennél: egy túlélő élményein keresztül a kolozsvári zsidóság vészkorszak előtti és utáni életérzését is felvillantja, így fontos adalékokkal szolgál Erdély 20. századi történetéhez. Ugyanakkor nem csak a múltbeli események felmutatása foglalkoztatja, hanem az is, hogy ezek hogyan kapcsolódnak a jelenhez.
Csibi László dokumentumfilmjei azáltal válnak széleskörben is élvezhetővé, hogy mindvégig elfogulatlan odaadással beszélnek az erdélyi múltról. Az interjúk dominanciája nem csak szerethetőséget kölcsönöz a filmeknek, hanem úgy mossa el a történelmi események és a jelen közötti papírszagú határokat, hogy azok érdeklődését is felkelti, akik nem kimondottan rajonganak a történelmi témájú dokumentumfilmekért.