Tanulmány | Zdeněk Miler-portré. 2. rész Tanulmány | Zdeněk Miler-portré. 2. rész

Sorozatok és plüssfigurák

Zdeněk Miler-portré. 2. rész

Lelkesen ígérte a munkásosztály zsarnokok feletti győzelmét, majd meggyűlölte a szocreált, mesélt macskákról, verebekről és egyéb állatfajtákról, megénekelt jégvirágos szerelmet és szénrajz-balladát. Díjat kapott számos fesztiválon, világszerte ismerik a nevét – pedig minden egy egyszerű, kék vászonnadrággal kezdődött.

A nadrág, a vakond és a környezetvédelem

Említettük már a mákos sütemény meséjével kapcsolatban, hogy mennyire nem volt Miler ínyére a szocreál animációs tanmese stílusa és műfaja – ennek ékes bizonyítéka a Kisvakond születése is. A stúdióhoz az 50-es évek derekán beérkezett egy újabb megrendelés: „Eredetileg úgy volt, hogy filmet kell készítenünk a vászoningről. Megértettem az ötletet, próbáltam felkészülni rá, de sehogy sem tetszett, mert csak gépek voltak benne, semmi más – emlékezett vissza a rendező egy későbbi interjúban. – Azt mondtam magamban, ki kell találnom egy érdekes történetet, egy mesét egy figuráról, aki bemutatná a vászon gyártását a kezdetektől az utolsó fázisig. A figurán gondolkoztam, de nem akartam utánozni a Disney-féle alakokat. Hosszú ideig semmi máson nem bírtam gondolkozni. Egyszer az erdőben jártam, és amikor onnan kijöttem, megpillantottam a mezőn egy vakondtúrást. Otthon megnéztem a Brehmben, hogy néz ki, és egyáltalán nem tetszett. Úgyhogy nekifogtam lerajzolni, és ahogy rajzoltam, stilizáltam és filmre alkalmaztam.” Az 1957-ben bemutatott eredmény az a jól ismert, piros orrú, mosolygós szemű, dundi, kis figura lett, akinek akkora szüksége van a nadrágra, mint a cinegének a cipőre, csak nem azért, mert fázik, hanem mert Kisvakondnak zsebek kellenek, amelyekben az apró kincseit szállíthatja. Miska egérnek nincs ötlete, hogyan szerezhetne barátja nadrágot, és Kisvakond már búnak eresztené a fejét, amikor a len megsajnálja: megtanítja, hogyan vigyázzon a növényre, mikor gyűjtse be, hogyan dolgozza fel, és a rét összes állata lelkesen segít a vakondnak, aki végül gyönyörű kék salopétát ölthet magára, két jókora zsebbel.

A Kisvakond nadrágja Ezüst Oroszlánt nyert Velencében (1957), majd Montevideóban díjazták (1958), aztán a vakond összesen 48 alkalommal tért még vissza „rajongóihoz” a következő évtizedek során (a legutolsó Kisvakond-film 2002-ben készült).

A legelsőn kívül a széria egyik későbbi darabjában sincs beszéd, inkább csak jelzésértékű halandzsa és hümmögés – néhány ahoj!-jal megtűzdelve –, mert Milernek az volt a célja, hogy a világ bármely csücskében megértsék a gyerekek.  Tesztközönségképpen a saját gyerekeit használta, két kislánya „szinkronszínészként” a hangfelvételeknél is segédkezett. Az ő nevetésüket, meglepetésük hangjait vette fel, és állítólag egyszer minden ok nélkül megszidta a nagyobbik lányát, aki értetlenségében elpityeregte magát – ezért sír olyan élethűen Kisvakond is.

A Kisvakond (Krtek) széria nagyrészének az az alapgondolata, hogy az emberek (többnyire felelőtlenül) eldobálnak mindenféle klassz tárgyat, ami még jó lehetne valamire – s ahogy a kisgyerek számára a valós tárgyak a legérdekesebb játékszerek, ugyanígy Kisvakondnak is ez a sok lim-lom a legizgalmasabb. Valahol egy város szélén éldegél, hol egy parkban bukkan fel a felhőkarcolók és a járművek közelében, hol egy tisztáson vagy a mezőn jelenik meg a túrása. Ezeken a helyeken pedig rengeteg ember megfordul és elhagy mindenfélét: gyufát, nyalókát, festéket, a karnevál végén kacatokat hagynak maguk után a kertben – szalagokat, álarcokat és egyéb különös tárgyakat –, egy kisfiú szétveri a játékautóját, szanaszét repülnek belőle a gumik, de az erdőben is lehet találni kidobott telefont, rádiót vagy kakukkórát. Kisvakond persze nem is sejti, a sok ismeretlen tárgy mire való, például a gyufából hintát, autót próbál készíteni, majd gesztenyeasztal és -szék lesz belőle, míg véletlenül fel nem fedezi igazi rendeltetését. Egyik-másik tárgy valóban csodás (például az ócska szőnyegről kiderül, hogy repülni tud), a metróval el lehet utazni a tengerpartra, a robot elvégzi vakondunk helyett az ásómunkát, ami – ha netán nem tudtuk volna – igazán izzasztó.

Kisvakond olyan egy kicsit, mint Csipike: lemezt gyúr a madárdalból, „helyére teszi” a zöld csillagot, s figyel mindenre és mindenkire, aki az erdőben vagy a környezetében él. Segít a bajba jutott állatkákon (ld. az elgurult tojás meséjét, a kacsafiakét, akiket a rókától kell megmenteni, vagy az elkóborolt nyuszikölyköt), de azokat sem hagyja cserben, akik pár perccel korábban az ő orra alá törtek borsot, aztán maguk is bajba kerültek (ld. a nyalókába ragadt legyeket, a karnevál romjai közt garázdálkodó kutyát, vagy a „szemetelő” gombát, amelyiknek leesett a kalapja).

Világában a veszélyforrás vagy a róka, vagy az ember. Miler kreativitásra biztatja a gyerekeket, gondoljunk csak arra, hogy szabadulnak meg a kisállatok a rókától (csak egy gyerek festhet tigriscsíkos nyuszit, pepita baglyot, és az erdő fáit olyan tarkára, amilyentől akármelyik róka megrémül és hanyatt-homlok elmenekül). Az ember azonban mindenütt jelen van, szemetel és pusztít, veszélyezteti az élővilágot – Miler nem fukarkodik a modern civilizáció kritikájával.

A félórásnál sosem hosszabb vakondfilmekből kiderül, hogy alkotójuk pontosan ismerte közönségét, és tudta, hogy megfelelően tálalva – a gyerekek meglévő élettapasztalatára, az őket mindennap érő közvetlen környezeti hatásokra építve az állatmese elemeit – bármit el lehet magyarázni a legkisebbeknek is, például hogy milyen furcsaság az a szén. A gólyamese lelkes hívei ma is megkérdőjelezik, hogy nézhetik-e az óvodások a Kisvakond és az anyuka történetét, amely a születésről egyszerű, őszinte és igaz, prüdériától teljesen mentes formában beszél (ez a Kisvakond rész közönségdíjat kapott a zlíni gyerekfilmfesztiválon 2001-ben). De megfelelően egyszerűsítve és kis humorral megfűszerezve az emberi civilizáció történetét is megértik a legkisebbek is, és megtudhatják, milyen az a távoli vidék, amit sivatagként szokás emlegetni.

Kisvakond igazi lelkes környezetvédő. A rajzfilm arról beszél a 70-es évek derekán, hogy a műfenyő szinte jobb, mint az igazi (mert nem viheti el a szarka, viszont körülötte a karácsony ugyanolyan meghitt, mint az igazi alatt), vagy rettenetes buldózerek tarolják le az erdőt, hogy város épülhessen a helyén (és a műanyag erdőmásolat sohasem lehet olyan, mint az igazi a benne élő apró állatoknak). A rádióból áradó emberi zaj miatt elköltöznek az apró élőlények, és a sznob kocaturistaként kiránduló vakond hullafáradtra piheni magát a hétvégén.

A piros orrú vakondfiú olyan, mint a gyerekek: felfedezővágya és játékossága nem ismer határokat, olykor esetlenül bukdácsol, máskor öntudatosan végzi a dolgát, és sokszor másolja a felnőtteket, míg rá nem jön, hogy nem jó úgy éppen minden, ahogy ők csinálják. A filmek kedvesen tanítgatnak: nem szabad elkóborolni a szülők mellől akkor sem, ha tarka pillangó csábít erre, az utolsó – kissé megfáradt – részből pedig kiderül, hogy szét kell nézni, mielőtt lelépnél az úttestre, különben nagy baj lesz.

Roppant fontos szerepe van ebben a sorozatban a zenének: egyrészt aláfestésként, érzelemkifejező háttérként szolgál – többnyire vidám, mint a főszereplő maga, vagy rémült és feszültséggel teli, ha a vakond vagy kis barátai bajba kerülnek –, ugyanakkor diegetikus módon része a rajzfilmeknek: a vakond környezetét madárdal és tücsökmuzsika járja be, de szívesen hallgat gramofont vagy rádiót is.

A kutyus és a tücsök

A zene a vezérelve Miler egy későbbi sorozatának is. 1978–79-ben egy másik állatkát helyezett „rivaldafénybe”: a Kistücsköt (Cvrček), akinek a hegedűmuzsikáját egyszer maga a Kisvakond is kedvteléssel hallgatta. A hétrészes sorozat nagyobbacska gyerekeket szólít meg, címszereplője viszont a vakondhoz hasonlóan kedves, okos, minden különös helyzetben feltalálja magát, és találékonyan megoldja a problémáit. Ráadásul neki is van egy kis környezetvédői vénája, gondoljunk csak a kormot szóró gőzmasina elleni küzdelmére. A tücsökről mindenki tudja, hogy hegedűje van és szépen muzsikál – a sorozat pedig gyakran a zene erejéről mesél: elaltatja a(z állat)gyerekeket, táncra perdül tőle bárki és bármi – a kés és megszabadítja az apró foglyokat a gonosz póktól, de maga a nagybőgő is táncra perdül a tücsökmuzsikától. A zene boldoggá teszi hallgatóit és a zenészt is, ezért kell megtanítani rendesen muzsikálni a pancser nagybőgőst. És gyerekek, iskolába kell szépen menni, nem elcsavarogni, mert annak sírás lesz a vége – jön át egy kis ejnyebejnye is a filmből.

A sorozat mellékszereplői részben ugyanazok, akiket a Kisvakondból megismertünk – madarak, kisegér, sündisznó –, de nem feltétlenül azonos a jellemzésük is. A süni például szinte negatív figura lesz – a környezetszennyező gépével hatalmas körtét szállít, és nem törődik azzal, hogy mindent tönkretesz maga közül –, majd az autójukat szerelő felnőttek paródiájává válik.

Ebben a sorozatban sincs több beszéd, mint a Kisvakondban, és itt is van egy remek, fülbemászó zenei vezérmotívum, ami végigkíséri a részeket. Zdeněk Miler harmadik rajzfilmsorozata (időrendben a második, hisz 1960-ban készült), az öt részes A kíváncsi kutyus (Štěňátko) ezzel szemben tartalmaz narrációt és párbeszédet is, bár ezek sem agyonbeszélt filmek. (A kutyus is felbukkant egy pillanatra az egyik Kisvakond-részben, a Kisvakond és a tojásban.)

A főszereplő egy egyszerű vonásokkal megrajzolt, foltos kiskutya, aki minden iránt érdeklődik, ami a környezetében zajlik – olyan, mint egy felfedezőútjára induló, csetlő-botló kisgyerek, talán azért szeretik őt az apró nézők. A sorozatban gyakran Disney-s  gegekkel és humorral találkozunk – gondoljunk csak a méhkas körül ólálkodó kisegerek közül a legutolsóra, aki folyton ügyetlenkedik a menet végén, vagy a lép alá szorult méhecskére –, viszont Miler kiforrott, jellegzetes képi világával elevenednek meg a kutyus kalandjai. Bármiről mesél nagyjából óvodáskorú célközönségének – a víz körforgásáról, a békák szaporodási ciklusáról vagy akár a méhtársadalom életmódjáról – a sorozat minden darabja kiegyensúlyozott, játékos, kedves és szórakoztató.

Minden, ami nem film

2006-ban Václav Klaus magas állami kitüntetéssel jutalmazta Miler filmes és könyvillusztrátori életművét. A cseh köztársasági elnök azt vallotta, hogy „nem titkolom, jobban szeretem a kalapból kiugráló nyulakat, mint Tom és Jerry hajszáját, és a Kisvakond puhaságát, mint a Simpson család durvaságát”.

A Kisvakond nem csak híressé és elismertté tette megálmodóját, hanem anyagi biztonságot is teremtett számára. Ráadásul a rajzfilmek nagyrésze könyv formájában is megjelent, illetve számos tanító célzatú könyvecskét adtak ki a Miler-filmek „átirataként” vagy a jól ismert állatfigurákkal és további rajzelemekkel illusztrálva. Mintegy félszáz, Miler rajzolta könyv jelent meg számos nyelvre lefordítva – a rajzfilmek hősein kívül pl. A vidám pöfivonat magyarul is nagy sikert aratott. (Az utolsó Kisvakond-könyvet 2004-ben adták ki, két évvel a sorozat utolsó darabjának bemutatója után.)

A bevétel a rengeteg merchandising-terméknek köszönhetően is folyamatosan nőtt. Egy brnói székhelyű játékgyártó például elkészítette a Kisvakondnak és barátainak a plüssverzióját, 2010-ben 1,5 millió dollár bevétele származott a figurából. A Krtek franchise évi több millió dollárt hozott a konyhára kitalálójának és a forgalmazásban érintett néhány cégnek. 

Miler sosem adta el a jogdíjakat, mondva, hogy ez olyan lenne, mintha öngyilkosságot követne el: úgy tekintett rá, mint önmaga elérhetetlenül tökéletes mására. És bár kitalálójával együtt a Kisvakond 2002-ben elköszönt és „nyugdíjba ment”, egy évtizeddel később lehetősége nyílt még egy utolsó kalandra. Nem ritka, hogy űrhajósok játékot vigyenek magukkal az űrbe – természetesen szigorúan kísérletező céllal –, ám plüssvakond-figura volt az egyetlen cseh játékszer, amely valaha elhagyta a Földet. Miler még megérte vakond-alteregója 2011-es kalandját, találkozott is Andrew Feustel űrhajóssal (akinek a felesége cseh gyökerekkel rendelkezik). Feustel azt nyilatkozta, reméli, hogy most már űrutazó kedvencük ösztönözni fogja az ifjabb generációkat arra, hogy rájöjjenek, az álmaik valóra válthatók.

Támogass egy kávé árával!
 

Friss film és sorozat

  • La cocina (A konyha)

    Színes filmdráma, 139 perc, 2024

    Rendező: Alonso Ruizpalacios

  • Megalopolis

    Színes filmdráma, sci-fi, 133 perc, 2024

    Rendező: Francis Ford Coppola

  • Anora

    Színes filmdráma, 139 perc, 2024

    Rendező: Sean Baker

  • Moromeții 3

    Fekete-fehér filmdráma, 110 perc, 2024

    Rendező: Stere Gulea

  • Oddity (Valami különös)

    Színes horror, thriller, 98 perc, 2024

    Rendező: Damian Mc Carthy

  • Venom: Az utolsó menet

    Színes akciófilm, sci-fi, thriller, 110 perc, 2024

    Rendező: Kelly Marcel

  • Nő a reflektorfényben

    Színes bűnügyi, filmdráma, thriller, 95 perc, 2023

    Rendező: Anna Kendrick

  • Konklávé

    Színes filmdráma, thriller, 120 perc, 2024

    Rendező: Edward Berger

  • Gladiátor II.

    Színes akciófilm, filmdráma, kalandfilm, 150 perc, 2024

    Rendező: Ridley Scott

  • Cáfolat

    Színes filmdráma, tévésorozat, thriller, 343 perc, 2024

    Rendező: Alfonso Cuarón

  • Wicked

    Színes fantasy, musical, romantikus, 160 perc, 2024

    Rendező: Jon M. Chu

Szavazó

Gyűjtesz még filmeket?

Szavazó

Gyűjtesz még filmeket?

Friss film és sorozat

  • La cocina (A konyha)

    Színes filmdráma, 139 perc, 2024

    Rendező: Alonso Ruizpalacios

  • Megalopolis

    Színes filmdráma, sci-fi, 133 perc, 2024

    Rendező: Francis Ford Coppola

  • Anora

    Színes filmdráma, 139 perc, 2024

    Rendező: Sean Baker

  • Moromeții 3

    Fekete-fehér filmdráma, 110 perc, 2024

    Rendező: Stere Gulea

  • Oddity (Valami különös)

    Színes horror, thriller, 98 perc, 2024

    Rendező: Damian Mc Carthy

  • Venom: Az utolsó menet

    Színes akciófilm, sci-fi, thriller, 110 perc, 2024

    Rendező: Kelly Marcel

  • Nő a reflektorfényben

    Színes bűnügyi, filmdráma, thriller, 95 perc, 2023

    Rendező: Anna Kendrick

  • Konklávé

    Színes filmdráma, thriller, 120 perc, 2024

    Rendező: Edward Berger

  • Gladiátor II.

    Színes akciófilm, filmdráma, kalandfilm, 150 perc, 2024

    Rendező: Ridley Scott

  • Cáfolat

    Színes filmdráma, tévésorozat, thriller, 343 perc, 2024

    Rendező: Alfonso Cuarón

  • Wicked

    Színes fantasy, musical, romantikus, 160 perc, 2024

    Rendező: Jon M. Chu