„Ha valaki most kezd animációval foglalkozni, akkor nehéz elmondani neki mailben, hogy a forgatókönyve miért nem működik, de ez alapján mégsem szelektálnék ki senkit. A munkafolyamat során viszont hamar felmerülnek a nehézségek.”
A ti csoportotokban milyen szempontok szerint történt a válogatás?
Nálunk ez leegyszerűsödött, mert eleinte csak négyen jelentkeztek, ami végül hétre duzzadt az utolsó jelentkezési napokban, de senkit nem akartam megfosztani a lehetőségtől, mivel hét-nyolc fővel lehet itt a tábor keretei között dolgozni. Tehát lényegében nem volt arról szó, hogy forgatókönyvet szelektáltam volna. Három emberrel már dolgoztam régebbi táborokban, az új jelentkezőknél meg nem feltétlenül a forgatókönyv alapján lehet eldönteni, hogy egy ilyen műhelymunka kereteiben mire lesznek képesek. Egészen különböző háttértudással és szakmai tudással bíró emberek érkeztek. Van, aki egyszerűen ki akarja próbálni az animációt, éppen ezért lehetőséget adok mindenkinek.
Ha jól tudom, részt vettél már filmtettes táborban…
Igen, két egymást követő évben, 2006-ban és 2007-ben voltam Csíkszépvízen. Technikailag nem sok minden változott, most kicsit több számítógépünk van. Rajzi animációra nincs idő, az animációban vannak olyan technikák, amiket nem lehet nyolc-kilenc nap alatt bevetni, viszont a számítógépes flash animáció például alkalmas arra, hogy egy ilyen táborban használjuk. A program viszonylag könnyen megtanulható, és ha a film nagy része, tehát az animálás és a grafikai tervezés is, esetleg a hangi utómunka is ebben készül, akkor viszonylag gyorsan megy. A mi alapproblémánk, hogy az animációs film is ugyanolyan film, mint a többi, normális körülmények között ezek különféle munkafolyamatokat jelentenek, amiken most egy-egy ember dolgozik: egy filmnek van írója, rendezője, grafikai tervezője, animátora, aki a színész, kompozitálója, ez az operatőr animációs megfelelője, ezeket nálunk mind egy ember végzi, kivéve a hangot. Éppen ezért sűrűn végigdolgozzák a tíz napos tábort, hogy a végén legyen is valami eredmény.
Ti vagytok az egyetlen csapat, ahol mindvégig egyéni projektek futnak. Hogy tudsz ebben segíteni?
Van, aki jobban tud egyedül dolgozni (önállóbb), és a legtöbb problémát képes megoldani, viszont van, aki a számítógépes szoftvert, vagy az animációs mozdulattervezési fogásokat kevésbé ismeri, azoknak igyekszem külön segíteni. Tartottam az első napokban pár alapozó előadást, ahol animációs technikákat ismertettem. Hoztam még egy régi magyar rajzfilmek háttereit, eredeti rajzait és kifestett figuráit tartalmazó mappát, ezek alapján végigbeszéltük, hogy hogyan készül egy hagyományos rajzfilm. De ilyen rövid idő alatt is végig kell járni a különböző lépcsőfokokat, van egy storyboard, gyakran készül egy animatik, ami egyfajta elővágás, mert a fölösleges munka az animációban luxus, itt nem lehet túlforgatni, mert minden egyes másodperc manuális munkákat jelent. Ezeket a folyamatokat beszéltük végig.
Mennyire otthonos számodra a vezető tanári szerepkör? Tanítasz máshol is?
Folyamatosan tanítok, mióta elvégeztem az Iparművészeti Főiskolát, azóta ez egy kiegészítő tevékenységem. Rögtön a főiskola után kezdtem tanítani, de inkább szakképzésszerűen, több iskolában, most például Budaörsön indult egy animációs képzés, ahol animációs filmkészítést tanítok. A Moholy Nagy Művészeti Egyetemen tartok előkészítőket, régebben meg a Pannónia Filmstúdió animációs tanfolyamán tanítottam a Novus Művészeti Iskolában. Hetente átlagosan két napot töltök tanítással.
Mit változtatnál jövőre? Hogy lehetne hatékonyabbá tenni az animációs csoport tábori munkáját?
Jó, hogy itt van Bertóti Attila, hasznos ha két csoportvezető van. Az is jó, hogy vannak visszatérő emberek, mert ők is tudnak segíteni. Elhangzott, hogy a rendezőkhöz hasonlóan az animációsok is kezdjék el hamarabb a tábort, és akkor nem az utolsó pillanatban kell befejezniük a munkát. Mert nálunk az van, hogy a pénteki vetítés előtt egy órával eldobják a ceruzát, lekapcsolják a számítógépet, és ami addig elkészült, az kerül vetítésre. Ott a vége, pedig mindent lehetne még finomítani. Úgyhogy abszolút ki kell használnunk addig is minden percet.