A megoldásra váró paradoxon A megoldásra váró paradoxon

A megoldásra váró paradoxon

A 2003-as marosvásárhelyi Alter-Native Filmfesztivál egyik csendes novemberi délutánján került sor egy kerekasztal-beszélgetésre a film- és médiaoktatásról. A résztvevők változatos háttérrel bírtak, filmklubvezetőtől egyetemi oktatóig, középiskolai tanártól fesztivál-szervezőig. Közös vonásuk, hogy a romániai oktatási körülmények közepette próbálják a vizuális kultúrát rendszerezett formában közvetíteni. E beszélgetésen elhangzottakból (is) merítve íródtak az alábbiak.

Terepszemle

A magyarországi iskolai oktatásban az idei (2003/2004) tanévtől tették kötelezővé egyes évfolyamokon a Mozgókép és média elnevezésű tantárgyat, ám oktatása – egyéb szer­veződések formájában – évtizedes múltra tekinthet vissza. Romániában – ezen az oktatási szinten – nyoma sincs, leg­alábbis hivatalos formában, hasonló tantárgy-csomagnak. Nagy-Britanniában az 1970-es évek óta oktatják a film, a média és a kommunikációs formák ismeretét középiskolákban, érettségi vizsgát és szakképesítést lehet e téren szerezni, a huszadik életév betöltése előtt akár.

Három eltérő helyzet, a pőre valóság számomra az intéz­ményesített középiskolai média-oktatás teljes hiánya, helyette pedig: képernyő-bámulás szemmerevségig, gyakorta szelekció-mentesen; lelkes, földalatti filmklubok; kö­zös­ségi videózás; szerencsés esetben elszánt, az energiát nem-tudom-honnan nyerő, pluszórában, fedőnéven filmet (is) tanító, ritka pedagógusok. Természetesen, ha szűkkörű tapasztalatokról lenne szó, figyelmet sem érdemelnének, ám a fent vázolt helyzet általánosnak nevezhető. Azaz romániai magyar és román diák a legjobb esetben is a jelzett, nagyrészt „nem-hivatalos” módokon szerezheti film- és médiaismereteit, a legrosszabb eset pedig: öntudatlanul, mondhatni védtelenül létezhet abban az audioviovizuális áramlatban, ami a reggeli mobilcsörgéstől az esti internetezésig, a magányos tévézéstől a csoportos mozizásig megadja napjai alaphangját (és képét…).

Önmagában is változtatásra megérett helyzetről van szó, amit az a paradox tény is tetéz, hogy nemcsak a romániai magyar, hanem a romániai román oktatási rendszerben is egyre növekszik a film-, média- és kommunikáció-képzést kínáló egyetemi szakok száma, ezeknél drasztikusabban mindössze a jelentkezők száma emelkedik. Az elmúlt két-három év során az állami Babeş-Bolyai Tudományegyetemen és a nagyváradi Ady Endre Sajtókollégiumban több éve folyó magyar nyelvű újságíró-sajtós képzés kiegészült a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetemen folyó film és média, valamint közkapcsolatok és kommunikáció-oktatással. A nem illeszkedő középiskolai és egyetemi képzési lehe­tőségek által felvetett legegyszerűbb kérdés a felvételik megszervezésekor bukkan fel: milyen, meglévő tudás- és ismeretanyagra lehet alapozni a következő szintre való átállás végett? Középiskolás oktatás híján hogyan lehet számon kérni a tizennyolcéves diáktól azt, hogy nincs kialakult értékítélete, reflektált médiafogyasztása, filmismerete pedig a hollywoodi stúdiók elmúlt három évének műfajfilmjeire korlátozódik?

A bevezetőben jelzett műhelybeszélgetésben az Alter-Native-on bemutatott – sokszor kísérleti jellegű – kisfilmek kapcsán fogalmazódott meg, hogy kellően érzé­keny befogadó nélkül a leginvenciózusabb filmalkotó is magára marad, főként, ha a fesztivál közönségét zömében tinédzserek és huszonévesek alkotják, akik – és itt lásd az előző kérdést. A különböző szintű oktatási formák nem-illeszkedésénél maradva: az ideálisan egyenlő továbbtanulási esélyeket kínáló állami középiskolás oktatás megkérdőjelezéséig nem is merészkedek el, valamint arról sem fogok töprengeni, hogy talán azért is csökkenhet a nyomtatott és hagyományosan elitkultúra fogyasztásának a mértéke, mert tanítás és rendszerezés híján sokkal ne­hezebben, több idő alatt bírkozunk meg a mindennapjainkat uraló kép és hangáramlattal, mint tennénk ezt ellenkező esetben. Ami a film- és audiovizuális média-oktatást megkülönböz­tetheti a sétálva oktató modelltől, az épp az oktatási folyamat kommunikációs technológiáktól való függősége: ami nélkülözhetetlenné teszi a film és média-oktatást, az épp mindennapjainknak a kommunikációs technológiáktól való függősége, illetve az erre felkészült tudatosság szükséges­sége. Amint egyik kedves tanárnőm gyakorta emle­gette: abban a pillanatban írjuk alá ördögi szerződésünket a technológiával, amint reggel felcsatoljuk az óránkat és orrunkra biggyesztjük a szemüveget.

Rajzórán avagy művészmoziban?

A jelzett kerekasztal résztvevőit nem kellett alávetni hasonló jellegű meggyőző munkának, hisz a romániai középiskolás film- és médiaoktatás bevezetésének, kötelezővé tételének a szükségességét mindannyian átlátták, saját bőrükön tapasztalják nap mint nap. Ám adva lévén a meglehetősen klasszi­kus (esetleg idejétmúlt?) szerkezetű romániai középfokú oktatási rendszer, amelyben jelentős újdonsággal bír(t) az informatikai órák és laborok elterjedése, amelyben szeren­csések azok a diákok, akik a fakultatív óráikon valóban használható ismeretekre és nem újabb megtanulandó szöveganyagra tesznek szert, beszélgetőtársaim eltérő módokon látták megvalósíthatónak ezt a remélhetőleg nem túl távoli célt, a romániai (magyar) középiskolás film- és médiaoktatást.

Abból kiindulva, hogy számos irodalom- és nyelvtanár (a diákokról nem is beszélve…) hasznát veszi az egyes irodalmi művek avagy történelmi események filmes változatainak, néhányan amellett tették le voksukat, hogy az irodalom-oktatás égisze alatt, annak kiegészítéseképpen kellene elgon­dolni, majd elismertetni a vizualitás oktatásának tantervét – az adaptáció gyűjtőfogalma mentén. Egy másik vélemény szerint inkább a képző- és előadóművészeti oktatás kontextusa lenne megfelelő a nemcsak fogyasztásra, hanem alkotásra, technológia-használatra is nevelő film és média-tanítás számára: azaz ennek a rajzórákból, a fakultatív teatrológia avagy dráma-órákból, művészettörténeti tantárgyakból kellene kinőnie, megerősödnie. A harmadik javaslat – a magyarországi példához hasonlóan – a teljességgel önálló tantárgyként elgondolt film- és médiatanításról szólt, persze, árnyalatnyi különbségekkel. Egyik irányvonal erőteljesen film-centrikusan, és azon belül is filmtörténeti értékű alkotásokra támaszkodva képzelné el ezt a tantárgyat, amely így a „cinéphilek” pallérozgatására fókuszálna. A másik alcsapás az audiovizualitás egyéb médiumait, illetve a gyerekek, diákok várható ismeret- és tudásszintjét figyelembe véve dolgozná ki ezt az új tantárgyat, elindulva azoktól a közlésformáktól, amelyekkel az ötödikes is naponta találkozik és eljutva – jó esetben – a komplex művészfilmekig. Persze, az alternatívák ütköztetése mellett a gyakorlati tennivalók érdemelnek igazán figyelmet, hisz a valóság sürgető: amint az egyik tanár úr fogalmazott, diákjaink leköröznek számos technológiai eszköz és kulturális termék használatában, és ha nem igyekszünk, magukra maradnak ebben a versenyben.

A Filmtett e havi tematikus összeállítása körképet nyújt a középiskolás film- és médiaoktatás régiónkbeli helyzetéről: az előbbiekben megfogalmazott hiányosságok mellett ezek megoldási lehetőségei is felszínre kerülnek hát.

Támogass egy kávé árával!
 

Friss film és sorozat

Szavazó

Gyűjtesz még filmeket?

Szavazó

Gyűjtesz még filmeket?

Friss film és sorozat