Ma indul a Freeszfe hatnapos eseménysorozata, amely Peter Brook munkássága köré összpontosul. Az Egyesület Ne csak nézd! címen, első alkalommal hirdeti meg pályázatát a tehetséggondozás és a független előadó-művészet támogatása, új színpadi produkciók létrehozására.
A Brook 99' vetítesekre online űrlapon keresztül lehet jelentkezni. A program ideje alatt az angol rendező olyan előadásainak felvételei is megtekinthetők, amelyeket Magyarországon eddig nem mutattak be. A rendezvénysorozat helyszíne a CEU Nádor utca 15. szám, a Freeszfe bázisa. A Brook 99'-napok programja a rendezvénynek létrehozott Facebook-esemény leírásában is olvasható.
A Freeszfe Egyesület a sikeres pályázóknak anyagi forrást, bemutatkozási lehetőséget, helyszínt, produkciós hátteret és kommunikációt biztosít. A pályázók lehetnek alkotóművészek, magánszemélyek vagy alkotói csoportok, már működő szervezetek, vagy erre a produkcióra összeálló csapatok. Jövő májusban megvalósuló, új bemutatókra van lehetőség pályázni, már bemutatott, elkészült produkciók nem szállhatnak versenybe, olvashatjuk a pályázati kiírásban.
A jelen projekt célja támogatni olyan alkotókat és alkotói csoportokat, akik az alábbi három társadalmi kérdés mentén hoznak létre előadást:
- Az ökológiai krízis mentális hatása, cselekvési horizontunk és illetékességünk. Mi vár ránk a jövőben, és hogyan jutottunk idáig?
- Nemek közötti egyenlőség, női jogok a társadalomban, női szerepek a családban
- Oktatás, pedagógusok és/vagy diákok helyzete, ellenállás vagy megalkuvás, maradni vagy elmenni külföldre? Hol van a vörös vonal?
A pályázat leadási határideje november 10., vasárnap éjfél, eredményeket egy hónappal később, december 10-én hirdetnek. A nyertes produkció netto 1.000.000 forintot szerezhet a terv létrehozására, bemutatójára és további egy előadásra, ezen kívül kétszázezer forint értékű marketingráfordítást. A további nyereményekről, pályázati kritériumokról, fontos dátumokról a Freeszfe Egyesület honlapján lehet tájékozódni.
Októberben újraindul a Free Egyetem, a szervezők elmondása szerint itt „aktuális, a jelenünket meghatározó tudományos és társadalmi témákkal foglalkozunk”. Mérő László: A mesterséges intelligencia közeljövője és Stáhly Katalin: Digitális gyermekvédelem előadásaira a jegyx1 honlapján vagy a helyszínen lehetséges jegyet váltani, szeptember 27-én viszont ingyenes programon vehetnek részt az érdeklődők: Sipos Balázs Tamás Gáspár Miklós utolsó, titkos fordulata és öt tanácsa címen, a Kutatók Éjszakája programon belül tart előadást.