Az amerikai filmes avantgárdról tart előadást Richard Peña a temesvári Győzelem moziban június 4-én, vasárnap este 6 órai kezdettel. A belépés ingyenes.
Richard Peña a New York-i Filmfesztivál igazgatója, a Film Society of Lincoln Center korábbi kurátora és a New York-i Columbia Egyetem tanára. Vendégtanárként előadott már a Princentonon, a Harvardon, a Sorbonne-on, a Pekingi Egyetemen, a tokiói Gedai Art Institute-on, a Buenos Aires-i filmes egyetemen (Universidad de Cine) és a Chilei Katolikus Egyetemen. A 40-es, 60-as évek amerikai avantgárd mozijának nemzetközi hírű szakértője
A mesterkurzuson szó lesz az 1920-as években, elsősorban Francia- és Németországban megjelent filmes irányzat kibontakozásáról, amely az óceánon „átszivárogva” a korábban rögzült amerikai filmes modellel szembeni lázadás szelét hozta az amerikai filmművészetbe. Az Egyedült Államokban csupán a 40-es években bontakozott ki a filmes avantgárd, köszönhetően főképp annak, hogy az amerikai hadsereg piacra dobta a 16mm-es filmfelvevő készüléket. Az ekkor alkotó művészek nagyon különböző háttérrel rendelkeztek, nagyon személyes filmeket készítettek, és folyamatosan feszegették a filmnyelv határait.
A mesterkurzus a mozgalom intellektuális és művészi gyökerein túl feltárja annak kiteljesedését, és bemutatja az amerikai filmes avantgárd különböző vonulatait négy reprezentatív rövidfilm segítségével (Meshes of the Afternoon, r. Maya Deren és Alexander Hamid, 1943; A Movie, r. Bruce Conner, 1958; Cat's Cradle, r. Stan Brakhage, 1959; T.O.U.C.H.I.N.G, r. Paul Sharits, 1968).
A mesterkurzus nyelve az angol, a vetítések is eredeti angol nyelven zajlanak, fordítás nem lesz.