Kezdődik a Primanima Nemzetközi Elsőfilmes Animációs Fesztivál Kezdődik a Primanima Nemzetközi Elsőfilmes Animációs Fesztivál

Kezdődik a Primanima Nemzetközi Elsőfilmes Animációs Fesztivál

A 2012 óta évente megrendezett Primanima Magyarország legfiatalabb és legdinamikusabban növekedő animációs seregszemléje, amelyen diák-, diploma- és elsőfilmeket mutatnak be a világ minden tájáról. Az idén 6. kiadásához érkező fesztivál gyerekvetítéseit a tavalyihoz hasonlóan három erdélyi helyszíneken is megtekinthetik a nézők.

A hatodik Primanimára 56 országból több mint 500 nevezés érkezett, amelyből az előzsűri végül 15 elsőfilmet, 21 diplomafilmet és 30 diákfilmet, azaz összesen 66 rövidfilmet, továbbá 34 gyerekfilmet választott ki.

Idén is markáns darabokkal jelentkeztek a fiatal alkotók, amelyek a témákat tekintve erős társadalmi érzékenységről tanúskodnak. Az elsőfilmek közt látható a francia Lucréce Andreae a Cannes-i Fesztivál versenyprogramját is megjárt Nagyapa, a rozmár (Grandpa Walrus) című filmje, amely egy család gyászát mutatja be groteszk módon, és itt versenyez a svájci Anete Melece Analízis Paralízis (Analysis Paralysis) című, filctollrajzokat idéző animációja is, amelyben egy kertész egy titokzatos bűnügyet próbál felgöngyölíteni. A diplomafilmek közt a magány elviselhetetlenségét jeleníti meg Wunder Judit Kötelék című animációja, amelyet beválogattak az Annecy-i Filmfesztivál versenyprogramjába is, illetve amely idén megnyerte a Kecskeméti Animációs Filmfesztivál fődíját. Lovrity Anna Kata diplomafilmje idén a Berlinálén debütált: a stilizált látványvilágú Vulkánsziget egy fiatal tigrislány szimbolikus történtén keresztül a nemi zaklatás témájáról szól. Az elmúlt év egyik nagy közönségkedvence a lengyel Renata Gasiorowska Punci (Pussy) című alkotása, amely egyszerű látványvilággal, de annál több humorral mutatja be egy fiatal lány örömszerzését.

A gyerekfilmes válogatásban számos magyar film mellett többek között fiatal francia, német, svájci, lengyel, orosz és cseh animációs rendezők gyerekeknek készült meséi mutatkoznak be. A fesztiválon a gyerekfilmeket kor szerint elosztva, három blokkban vetítik, így a legkisebbektől kezdve az óvodásokig és a kisiskolásokig minden kisgyerek megtalálhatja a kedvencét.

A magyar filmek között vetítik pl. A rossz idő című László Noémi-vers adaptációját, illetve az Ahány király, annyi mese című, népszerű kortárs mesekönyvekből készülő rajzfilmsorozat második epizódját, A bújócskakirályt. A nemzetközi mezőnyben olyan animációk kaptak helyet, mint a cseh Felkoppintó című rajzfilm, amely egy ébresztőként dolgozó öregember különös életét mutatja be, vagy A kerek hasú farkas, amely egy állandóan éhes farkas megpróbáltatásairól szól.

A gyerekvetítéseket a budaörsi helyszínen kívül Szekszárdon, Sopronban, Pécsett, valamint három erdélyi városban is megtekinthetik a nézők. Az erdélyi gyerekfilm-vetítések helyszínei és időpontjai:

  • Sepsiszentgyörgy – MagmaCM – október 18. és 21. között, több turnusban
  • Nagyvárad – Partiumi Keresztény Egyetem – október 19–20.
  • Csíkszereda – Csíki Székely Múzeum – október 18–20., mindhárom napon 9 órakor kezdődik a 3–6 éveseknek szóló blokk, 14:30-kor pedig a 6–10 éveseknek szóló blokk

Az egyórás vetítéseket minden helyszínen közönségszavazás kíséri, amely alapján a legjobb nemzetközi film mellett a legjobb magyar gyártású filmnek járó Csermák Tibor-díjat is kiosztják. A díjat a legendás budapesti Pannónia Filmstúdióban alkotó animációs filmrendezőről, az 1965-ben fiatalon elhunyt Csermák Tiborról nevezték el, aki idén lenne 90 éves.

A Primanima a gyerekfilmes vetítésen kívül játszóházzal is várja a családokat. A Primanima Játszóház 2017. januárjától állandó helyszínként a budaörsi BABtérben működik, ahol az animációs filmek legifjabb rajongóit avatják be a rajzfilmkészítés titkaiba. A foglalkozásokon a hagyományos, kézműves technikákat ötvözik a digitális, 2D-3D számítógépes eljárásokkal. Az alkotókedvű gyerekek különféle optikai játékokat, pörgetős füzetet, papírkivágásos animációt és tárgyanimációt készíthetnek. A Primanima fesztiválon a gyerekcsoportok ingyen vehetnek részt a bemutatkozó foglalkozásokon.

A fesztiválon a versenyfilmeken kívül idén három egész estés animációt láthat a közönség, amelyek mind a rendezők debütáló nagyjátékfilmjei. Michael Dudok de Wit Oscar-jelölt alkotása, a távol-keleti és az európai vonásokat vegyítő A vörös teknős részben a Kecskemétfilm stúdiójában készült; Claude Barras árvaházban játszódó, gyerekeknek is szóló bábfilmje, a szintén Oscar-jelölt Életem cukkiniként, valamint Sébastien Laudenbach Grimm-adaptációja, a különleges, festői látványú A levágott kezű lány.

Az idei Primanimán az elismert animációsfilm-rendezőpáros, Vácz Péter és Joseph Wallace fog egy intenzív és szórakoztató stoptrükk műhelyfoglalkozást tartani, ahol a résztvevők elsajátíthatják, hogy miként lehet a legegyszerűbb eszközök segítségével bábanimációt készíteni.

Címkék
Támogass egy kávé árával!
 

Friss film és sorozat

Szavazó

Gyűjtesz még filmeket?

Szavazó

Gyűjtesz még filmeket?

Friss film és sorozat