Hogyan ragadható meg egy film lényege? Mitől lesz találó, vicces, pontos vagy személyes egy kritika? Miért több ez, mint ha kommentben leírnánk a véleményünket a filmről? Miben különbözik egymástól, ha élőszereplős vagy animációs filmről írunk? Ezek az idei workshop alapkérdései.
A workshop résztvevői a kritika mellett egy másik újságírói műfajban is kipróbálhatják magukat: készíthetnek interjút vagy tudósíthatnak is a fesztivál eseményeiről. A készülő írások továbbra is a Dot & Line-on jelennek meg, a legjobb fesztiválkritikusokat pedig idén is díjazzák. Az írásban a műhely résztvevői segítséget is kapnak: a kritikaírás alapjairól Kránicz Bence filmkritikus tart előadást a fesztivál elején, és ő fog folyamatosan konzultálni a készülő cikkekről a szerzőkkel, mellette pedig Herczeg Zsófi, a Dot & Line alapítója és szerkesztője is részt vesz a munkában.
A jelentkezés feltétele egy rövid életrajz és egy szintén rövid, 1500–2000 leütéses kritika beküldése a primanima@primanima.hu email-címre szeptember 5-éig. A kritika bármilyen filmről, animációsról és élőszereplősről is szólhat. A workshop nyelve magyar, határon túli érdeklődőket is várnak. A résztvevők fesztiválbérletet is kapnak, igény esetén a szervezők szállást is biztosítanak számukra. A részvétel díjtalan.
A workshopot azoknak ajánlják, akik szeretnek gondolkodni a filmekről, érdekli őket az írás, és szívesen magyarázzák másoknak, miért csodálatos vagy borzalmas az az animációs film, amit legutóbb láttak.
A workshopot Kránicz Bence, az ELTE Filmtudomány Tanszék oktatója, a 24.hu és a Filmvilág kritikusa, a Filmvilág képregényrovatának szerkesztője vezeti – közölték a fesztivál szervezői.