A dicsőség ösvényei – a következő megálló: Bécs címmel nyílik kiállítás október 1-jén a száz éves bécsi Collegium Hungaricumban. A megnyitó egyben az október 1-5. között zajló, 7. Blue Danube Nemzetközi Filmfesztivál kezdete is, amely az osztrák fővárosban, Budapesten, Pozsonyban és Esztergomban várja a nézőket.
A 20. század első felében több hullámban hagyták el Budapestet magyar színészek, rendezők, írók, operatőrök. Az első állomás sokak számára Bécs volt – innen mentek aztán Berlinbe, Párizsba, Londonba és Hollywoodba – olvasható a Collegium Hungaricum sajtóközleményében. A fesztivált megnyitó kiállítás középpontjában olyan magyar filmalkotók állnak, akik pályájuk alatt hosszabb-rövidebb ideig az osztrák fővárosban munkálkodtak. Rendezők közül ilyen Kertész Mihály, Korda Sándor, Radványi Géza, Bolváry Géza, Cziffra Géza, a színészek sorában említhető Bánky Vilma, Szőke Szakáll, Lukács Pál vagy Rökk Marika.
A szervezők bevallása szerint a tárlat – amelynek kurátora Muszatics Péter filmtörténész, a Bécs, Budapest, Hollywood című könyv szerzője – „számos, eddig kevésbé hangsúlyozott összefüggésre hívja föl a figyelmet”. Az esemény díszvendége Marika von Radványi, Radványi Géza rendező és Tasnády Fekete Mária színésznő lánya, Márai Sándor unokahúga lesz.
A kiállításmegnyitó után indul a 7. Blue Danube Nemzetközi Filmfesztivál, elsőként Alekszandra Dzsiganszkaja A végtelen ég alatt című 2024-es rövid animációját és Radványi Géza Az óriáskerék című, O. W. Fischer és Maria Schell főszereplésével forgatott, 1961-es filmjét vetítik. Ezután a kiállítás kurátora Marika von Radványival és Alekszandra Dzsinganszkajával beszélget.
A Blue Danube Nemzetközi Filmfesztivál versenyprogramában harminc ország hatvanhét animációs, kísérleti és kisjátékfilmjét válogatta be az előzsűri, a fesztivál nevéhez hűen az alkotások mintegy harmada Duna-menti országokból érkezett. A versenyfilmeket és a programot a Blue Danube weboldalán lehet szemlézni.