A színészlegenda 75. születésnapja alkalmából három filmet vetít a magyar streamingszolgáltató.
Három, Cserhalmi György főszereplésével készült kiváló alkotás tekinthető meg ingyenesen mától vasárnapig a FILMIO-n. A Nemzet Színésze címmel kitüntetett, Kossuth- és Balázs Béla-díjas színész és érdemes művész a huszadik századi magyar színház- és filmkultúra egyik legmeghatározóbb alakja, nem mellesleg a Filmtett 23 évének legolvasottabb, legkattintottabb és legtöbbször „ellopott” interjújának alanya:
A Dögkeselyű András Ferenc kultikus bűnügyi filmje egy kiábrándult taxisofőrről, akit kirabolnak munka közben. A férfi, miután a rendőrség nem hajlandó érdemi lépéseket tenni az ügyben, maga ered a csalók nyomába. Az 1982-es alkotás igazi különlegesség, amelyben egy, a szocialista Magyarországon játszódó történet a krimi, a thriller, az akciófilm és a film noir elemeivel keveredik. Cserhalmi György ikonikus alakítása tökéletesen megragadja az értelmiségi pályát taxizásért ott hagyó antihős dilemmáit. A filmről ezt írtuk: „A cselekmény már önmagában bravúros, ám a film látványértéke képes megkettőzni a bűn és a hajsza izgalmával járó örömöket. Cserhalmi György morózusan gondterhelt játéka, a mindenki előtt két lépéssel járó, hűvösen módszeres Simon Jóska szerepében pedig, mitagadás, csúcsra járatja a gyönyört.” (A teljes kritika a Magyar mesterművek rovatunkban ide kattinva olvasható.)
Az Amerikai anzix Bódy Gábor különleges filmnyelvi kísérlete emigráns negyvennyolcas magyar katonatisztekről, akik az amerikai polgárháborúban harcolnak az északiak oldalán. A filmben Cserhalmi György a vakmerő Vereczkyt alakítja, aki két társával egymástól eltérő módon éli meg a szokatlan helyzetet. „A Balázs Béla Stúdióban készült film formanyelvi-filmnyelvi kísérlet is, a narráció nem lineáris, nincsenek kiélezett konfliktusok, a kamera egyszerre szemlélődő és résztvevő. Leginkább a látványelemekre fókuszál a film, a verbalitást mint kiegészítőt használja, igazítva minőségileg a korhűséghez.” – írtuk a filmről. (A teljes méltatás ide kattintva olvasható.)
A Szerelmem, Elektra Jancsó Miklós formailag legbravúrosabb és leglátványosabb alkotása, amelyben az ismert ógörög tragédia a magyar pusztán kel életre, bemutatva a szabadság és a zsarnokság örök harcát a modern ember szemszögéből. „A jó szimatú Jancsó Miklós már a Még kér a népben (1971) szerepeltette, de csak a Szerelmem, Elektrában (1974) emelte igazán „jancsói” karakterré. Robbanékonysága örök jellegzetessége lesz, hangja szinte ornamentikusan lángol körbe a színpadon és a vásznon.” – írtuk a Cserhalmi-Jancsó együttműködésről. Cserhalmi György teljes portréja ide kattintva olvasható.
A jó hír, hogy a FILMIO ingyenes filmjei, tehát a mostani Cserhalmi-retrospektív is nézhetőek Románia területéről is.