A Nemzeti Filmintézet az 1956-os forradalom és szabadságharc évfordulója alkalmából négy filmet tesz vasárnap estig ingyenesen megtekinthetővé – áll az NFI ma délelőtti közleményében. Alább a filmek listája.
Szabadság-különjárat (2013) – 1956 nyarán, három hónappal a forradalom kitörése előtt három mindenre elszánt magyar fiatal a disszidálás merőben szokatlan módját választja: eltérítik a Budapest-Szombathely légijáratot, és a fedélzeten tartózkodó államvédelmis tisztet semlegesítve Ingolstadtig kormányozzák a gépet. Ezt a hihetetlen igaz történetet meséli el Fazakas Péter alkotása, Tenki Réka, Lengyel Tamás és Varju Kálmán főszereplésével.
Mansfeld (2006) – A 17 éves Mansfeld Péter és barátai az 1956-os forradalom leverése után ünnepélyesen esküt tesznek, hogy a forradalom újbóli kirobbantásán fognak munkálkodni. Miután lefegyvereznek és elrabolnak egy rendőrt, a hivatalos szervek hamar elfogják őket. A kihallgatások során Péter megmakacsolja magát és az összes bűncselekményt magára vállalja. Szilágyi Andor alkotása az 1956-os forradalmat követő megtorlások legfiatalabb áldozatának állít emléket.
Megáll az idő (1981) – Köves István a forradalom leverése után disszidál, a családja otthon marad. Közel 10 évvel később a nagyobbik fiú orvosi egyetemre készül, a kisebbiket pedig csak a lányok és a lázadás érdekli. Gothár Péter korszakos alkotása lendületes kamaszfilm a hatvanas évekről, de sokkal több is ennél: szembenézés az ’56-os forradalom kudarcával, az itthon maradtak bűntudatával, örökös és hiábavaló elvágyódásával.
Szerencsés Dániel (1982) – Szerencsés Dániel és barátja, Angeli Gyuri ’56 decemberében úgy döntenek, hogy elhagyják az országot. Dániel Bécsbe távozó szerelme után siet, Gyurinak pedig menekülnie kell, mert a forradalom alatt részt vett az utcai harcokban. Sándor Pál a forradalom utóhatásairól, az emigrációs hullámról, a menni vagy maradni örök kérdéséről szóló érzékeny filmje az 1983-as Filmszemléről a fődíjat, a cannes-i fesztiválról a kritikusok díját vitte el.