152 alkotást neveztek a Magyar Dokumentumfilm Rendezők Egyesülete
(MADE) és az Esztergomi Helyi Televíziós Egyesület által meghirdetett
Együttélés Dokumentumfilm Fesztiválra. A benevezett filmek közül 20–25
film már eddig is több díjat nyert különböző fesztiválokon.
A fesztivál célja összegyűjteni, egyúttal minősíteni azokat a rendszerváltozás óta, és a közelmúltban készült magyarországi és határon túli filmeket, televíziós műsorokat, amelyek a Magyarországon élő etnikai kisebbségek és a határon túl, a Kárpát-medencében élő magyarok jogi, társadalmi, és mindennapi problémáit dolgozzák fel, mutatják be.
A beérkezett alkotásokból szakmai előzsűri válogatta ki azt az 50 alkotást, amely a fesztivál versenyprogramját képezi. Az előzsőri tagjai Szilágyi Erzsébet médiaszociológus, Petrovszki Zoltán televíziós programszerkesztő és Zalán Vince filmkritikus voltak.
Zalán Vince, az előzsűri elnöke a beérkezett pályázati anyagok ismeretében elmondta: "Az elmúlt huszonöt évben, de különösen az utolsó nyolc-tíz évben számtalan film készült a kisebbségek történelmi-társadalmi helyzetéről. A hazai kisebbségek tekintetében jelentős számban születtek a roma társadalom aktuális helyzetét bemutató alkotások, míg a közép-európai térség kisebbségei körül az erdélyi magyarság múltját és jelenét megjelenítő alkotások voltak többségben."
Az előzsűri hangsúlyozta, hogy a mezőny nagyon erős volt, ezért létrehoztak egy információs szekciót is, amelyben 12 alkotás szerepel, versenyen kívül.
A főzsűri javaslata alapján ítélik oda az MFB, a Duna Televízió, Esztergom Város Önkormányzata, az OKM és a MADE által felajánlott díjakat. Zsűritagok: Lányi András író (elnök), Zalán Vince filmkritikus, valamint Péterffy András filmrendező. A Diákzsűri egy külön- és egy fődíjat ad át a fiatalok által legjobbnak tartott alkotások rendezőinek.
A rendszerváltozás óta teljesen megoldatlan a dokumentumfilmek terjesztése. A MADE, mint a fesztivál egyik szervezője arra vállalkozik, hogy az Együttélés fesztivál díjnyertes filmjeit DVD-n eljuttatja az egyetemekre, gimnáziumokba és a megyei könyvtárakba.
A fesztivál programjai között két kerekasztal-beszélgetés is szerepel. Az egyik a Magyarországon élő nemzeti és etnikai kisebbségek problematikájának megjelenése a médiában, a másik a határon túl élő magyar kisebbségek problematikája a médiában. A beszélgetések meghívott kisebbségi vezetők, média szakértők és filmrendezők részvételével történik.
A fesztivált megnyitja dr. Hoppál Mihály, az MTA Néprajzi Kutatócsoport, valamint az Európai Folklór Intézet igazgatója.
Az Együttélés dokumentumfilm fesztivál vetítései ingyenesek.
Bővebb információ, képek és a program letölthető a
www.made.hu/egyutteles oldalról.
Helyszín:
Esztergom, Zöldház
Időpont:
2008. május 28–30.
Dokumentumfilm-készítő pályázat diákoknak
Támogatók:
Esztergom városa, Esztergomi Helyi Televíziós Egyesület, Oktatási és
Kulturális Minisztérium (OKM), Nemzeti Kulturális Alap (NKA), Magyar Mozgókép Közalapítvány (MMKA), Magyar Fejlesztési Bank (MFB), Diákzsűri, MADE
Médiatámogatók:
Duna Televízió, Hír Televízió, Kultúrház, Magyar Nemzet, Magyar Narancs, Pesti Est, Hvg.hu, Film.hu