A legendás római filmstúdió számos alkalmazottja lépett sztrájkba hétfőn munkahelyük védelme érdekében.
![](/uploads/thumbs/hir_3176.jpg)
„Szakemberek tucatjainak kell elmenniük innen máshol dolgozni, és egyes műveletekkel külföldi szervezeteket fognak megbízni, de mi nem értjük, hogy mindezek a tervek hogyan lehetnek egyenértékűek a Cinecittà fejlődésével” – idézi a legnagyobb olasz szakszervezeti szövetség, a Confederazione Generale Italiana del Lavoro (CGIL) vezetőjét, Alberto Manzinit a Mediafax hírügynökség.
A filmstúdiók tulajdonosa, a Cinecitta Studio Spa vezetősége ugyanis úgy határozott, hogy több munkafázissal – köztük a forgatókönyv-fejlesztéssel, az utómunkálatokkal és az autóparkkal kapcsolatos feladatkörökkel – külföldi cégeket bíz meg. Döntésük felháborította az alkalmazottakat, akiket a baloldali politikai vezetők is támogatnak.
A szakszervezeti vezető szerint elfogadhatatlan, hogy bezárjanak valamit, ami része az ország kultúrájának. „Szimbolikusan uralmunk alatt fogjuk tartani a stúdiókat, hiszen egy valódi sztrájk sok pénzbe kerülne, és kedden találkozni fogunk a kulturális minisztérium képviselőivel, még akkor is, ha túl sok reményt nem fűzünk ehhez a találkozóhoz” – nyilatkozta Manzini.
A Cinecitta Studios Spa álláspontja szerint az átalakítás célja a filmipar fejlesztése. Hangsúlyozták, hogy a cég nem tervez elbocsátásokat.
A Cinecittà stúdiórendszere alig néhány km távolságra található Róma történelmi központjától; áprilisban ünnepelte fennállásának 75. évfordulóját. A „mozivárosban” olyan legendás filmalkotások készültek, mint az Édes élet (1960), az Amarcord (1973) vagy a Satyricon (1969). A 70-es években a televíziós munkák özönlötték el a stúdiót, és a mozi válságának hatására véget ért a Cinecittà aranykora. 1997-ben szinte minden stúdiót privatizáltak, ami ismét nagyobb lélegzetű produkciókat vonzott be, köztük például a Róma című tévésorozatot.