Hiteles másolat
Történet
Egy angol író új könyvének bemutatója alkalmából érkezik Olaszországba egy konferenciára. Itt ismerkedik meg a francia asszonnyal, akinek művészeti galériája van. Kettejük története ez az univerzális történet, ami bárhol, bárkivel megtörténhet...
Ezt írtuk a filmről:
Az „igazság” hitelesítője – Abbas Kiarostami-portré
Sok közhelyet leírtak a július 4-én elhunyt iráni rendezőzseniről, Abbas Kiarostamiról. A régóta terjedő Godard-, Kuroszava-idézettől a ’90-es évek iráni újhullámában betöltött szerepén és a dokumentum, fikció, líra mezsgyéjén egyensúlyozó érzékiségén át az európai korszakának esztétizálásáig. Az élete utolsó részében Franciaországban, de valójában a tágas nagyvilágot körbeutazva alkotó művész keleti világlátást hozott Európába, még akkor is, ha az oeuvre-je sok szempontból hasonlít a nyugati filmalkotók pályájának ívére.
Igenlő tagadások, építő hazugságok – Abbas Kiarostami: Copie conforme / Hiteles másolat
Abbas Kiarostami új filmje igazi csemege: a Hiteles másolat a kreált valóság tökéletességével ír felül egy eredeti szituációt. Két korábbi filmjéhez, Az olajligeten áthoz vagy A cseresznye ízéhez hasonlóan a Hiteles másolat problémája is egyszerre megoldott és megoldatlan.
Illegalitás, másolat, boldogság – 63. Cannes-i Filmfesztivál, 2010. május 12–23.
A Screen folyóirat nem hivatalos, nemzetközi kritikusokból álló zsürijének pontozása szerint Mike Leigh szénája állt a legjobban – mindhiába. Kiarostami személyes kedvenc lett egy olyan versenyprogramban, amit inkább a csalódás kategóriába lehet sorolni. Mivel egyetlen, egyértelműen kiemelkedő film sem volt a versenyprogramban, az utolsóként vetítendő versenyfilm rendezőjének, Mundruczó Kornélnak is esélye lehetett volna a végső győzelemre.