Alexandru Belc első egészestés fikciós filmje egyenesen Cannes-ig jutott, ahol joggal nyerte el az Un Certain Regard szekció legjobb rendezőjének járó díjat. Belc valamelyest követi a román újhullám hagyományait, de szakít is velük, miközben érzékenyen és kompromisszummentesen beszél az egyén és a hatalom viszonyáról.
Karim Ainouz 2002-es, Madame Sata című debütfilmje egy nyomorból szabadulni próbáló transzvesztita táncos köré öveződik, ami akár egy állásfoglalásként is értelmezhető a társadalom által nem túl frekventált rétegek képviseletében. Ezt a társadalmi elkötelezettséget viszi tovább idei, Cannes-ban Un certain regard-fődíjat nyert legújabb filmje, mely egy női testvérpár évtizedeken átívelő különös viszonyát mutatja be az ’50-es évek férfiak által irányított brazil társadalmában. Mindezt teszi olyan hitelességgel, ahogyan azt kevésszer láthattuk ezelőtt.
Nadine Labaki libanoni rendező lesz az Un Certain Regard szekció zsűrijének elnöke, közölték kedden a 72. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztivál szervezői. A Kafarnaum - A remény útja (Capharnaüm) alkotója Benicio Del Toro színészt váltja ebben a pozícióban.
Első filmmel egyből Cannes-ban landolni nem mindennapi debütálás – a kassai Kristóf György éppen ezt tette. A szlovákiai magyar rendező Out című, kelet-európai roadmovie-jával már két éve elnyerte a lehetőséget, hogy a francia filmfővárosban tökéletesítse filmtervét, a kész alkotás pedig idén az Un Certain Regard kategóriában indulhat és a legjobb elsőfilmesnek járó Arany Kameráért is versenyben van. A megmérettetésről és a film abszurd humoráról kérdeztem, de mesélt jövőbeli terveiről is, amelyek közt egy zombiopera is szerepel.
Mundruczó Kornél mintegy másfél évtizede gyártja kompromisszumot nem ismerő filmjeit. Legtöbbször vér, erőszak, gyilkosság és brutalitás jellemzi azt a kemény világot, amelyet a néző elé tár, és a rendezők gyakran olyankor teszik ezt, lásd Pasolini Salóját vagy éppen Kim Ki-duk tavalyelőtti velencei Arany Oroszlán-nyertes filmjét, a Piétát, ha jelezni akarják: nagy a baj körülöttünk.
A forgatókönyvíróként és producerként is aktív argentin filmrendező lesz az idei Cannes-i Fesztivál második legfontosabb versenyprogramjának zsűrielnöke.
Tim Roth brit színész-rendező lesz az idei cannes-i filmfesztiválon a rangos Un Certain Regard szekció zsűrijének elnöke. Az Un Certain Regard (egy bizonyos nézőpont vagy egyfajta szemszög) a cannes-i seregszemle hagyományosan második legjelentősebb programja a hivatalos versenyszekció mellett. 1978 óta része a fesztiválnak.