Ruben Östlund az egyik legígéretesebb fiatal svéd rendező napjainkban. Kompromisszumokat nem ismerő filmjeivel a svéd társadalom legfontosabb kérdéseit feszegeti: a kamaszok alkoholproblémáitól (Akaratlanul / De ofrivilliga, 2008) kiindulva a második generációs bevándorlók ifjúkori bűnözésén keresztül (Gyerekjáték / Play, 2011) jutott el legújabb filmjében (Lavina / Force Majeure, 2014) a női-férfi erőviszonyok alakulásának bemutatásához a mai skandináv, vagy mondhatjuk, fejlett társadalombeli családokban. A rendezővel Cannes-ban készítettünk interjút.
Bármelyik filmjét nézzük a svéd rendezőnek, az az érzésünk támad, hogy a fickó valósággal megveti a saját népét. Szereplőit szinte mindig nevetségesnek és szánalmasnak mutatja, akik lassan, de biztosan fulladnak bele saját jólétük pocsolyájába.
Az idei CineFest nagyjátékfilmes versenyprogramjában – egyéni rekordként – 20 opusz szerepel, köztük – évek óta először – magyar mozi is található, rögtön három. 15 film minikritikája következik.
A Nordic Council Film Prize öt jelöltje között van Lars von Trier filmje, amelynek rendezői változatát a napokban mutatják be a velencei filmfesztiválon – adta hírül a Film New Europe.
Östlund (Play) pimaszul realista filmnyelvet beszél, az ottfelejtett kamera dialektusában. A Monsieur Lazharban a két központi téma a gyász és a politikai menekültek életkörülményei. Az A Simple Life nagymamája öregotthonba vonul, s ott találkozik az elmúlással, és egy „bohém” idős férfinak köszönhetően a végtelen életakarással is. A kínai horoszkóp szerint 2010 a tigris éve volt, melyről úgy tartják, katasztrófát hozhat – válogatásunk utolsó filmjében ez be is igazolódik, ami a természetet, a társadalmat és a főszereplő lelki világát illeti.
A fesztivál a szaploncai „vidám temető” stílusában nevet önmagán és a filmtúladagolásra vágyó nézőn. A program összeállítását és magát a Filmet persze továbbra is halálosan komolyan veszi. Szerkesztőségünk megpróbált idén is összeállítani egy útmutatót, ami talán segít eligazodni a rengeteg helyszínen özönlő filmáradatban.
A megrázó svéd társadalmi filmdráma, Ruben Östlund Play című filmje nyerte el a 19. Titanic Filmfesztivál fődíját. A gálaestet az Uránia Nemzeti Filmszínházban szervezték meg szombaton.
A Kilimandzsáró hava (Les neiges du Kilimanjaro) című francia film kapta az idei Lux-díjat, az Európai Parlament (EP) filmes kitüntetését – jelentette be Jerzy Buzek, az EP elnöke szerdán a testület strasbourgi plenáris ülésén. (kultura.hu, MTI)
Három jelöltre szűkült a legjobb európai filmnek járó Lux-díjra esélyes alkotások listája. Tarr Béla rendezése, A torinói ló nem került a végső jelöltek közé.