VI. Filmtett–Duna Műhely Alkotótábor, Csíkszépvíz, 2007. augusztus 9–19. VI. Filmtett–Duna Műhely Alkotótábor, Csíkszépvíz, 2007. augusztus 9–19.

Amikor egy tábor alkot

VI. Filmtett–Duna Műhely Alkotótábor, Csíkszépvíz, 2007. augusztus 9–19.

2007 volt az első év, amikor a Filmtett és a Duna Műhely olyan helyszínen szervezte nyári filmalkotó-táborát, ahol már egyszer járt a kis csapat. Csíkszépvíz ismét jó választásnak bizonyult.

(reggel)

– Szóval, hát, arról volna szó, hogy meg kellene tanuld ezt a dalszöveget Frank Sinatrától.
– Mi?
– Holnap te kellene legyél az egyik főszereplő, és a végén Sinatrát fogtok énekelni. Nézd, itt a forgatókönyv is, igaz, nem végleges, de nézegesd meg.
– Jó...

(délután)

– Szóval, az van, hogy kéne egy kis segítség, szétszedjük ezt a kondigépet, és levisszük a faluba.
– Ez az a film, amiben Sinatrát kell énekelnem?
– Az, az, de már nem Sinatrát énekelünk, nem mondtam?
– Nem.
– Hát, szóval, az van, hogy Durst szerint nem használhatunk Sinatrát, mert nincsenek jogok, s éppen ezért újra kéne hangszerelni a Csárdáskirálynőből azt, hogy a Lányok angyalok, mert annak megvannak a jogai egy nagy csomagban, vagy mi.
–Mi???

(este)

– Na, szóval akkor az van, hogy el kellene próbáljátok hármasban ezt a Lányok angyalok dalt, nálad van a szöveg?
– Nincs.
– Hát hol van?
– Nem tudom, valahová letettem a vágóban és eltűnt.
– Nem baj, Niki tudja a szöveget.
– Jó. Kérdés: ha Csárdáskirálynőt énekelünk, hogy jön ide a kondigép?
– Ja, nem mondtam? Azon fogsz gyúrni.

Nos, ilyen kedélyes légkörben zajlottak a hatodik Filmtett–Duna Műhely Alkotótábor próbái, felvételei és utómunkái Csíkszépvízen, a Kishavas panzióban, és környékén, 2007. augusztus 9–19. között. Az első hétvége az érkezést, az ismerkedést (már akinek szüksége volt rá), a tábori tabló elkészítését és a filmtervek kidolgozását jelentette. Valamint egy próbafilmet, amit a rendező csoport tagjai közösen írtak és rendeztek a csoportvezetővel: Pálfi Gyurival, a Taxidermia és a Hukkle rendezőjével. Amúgy a Taxidermia stábjának még egy része itt volt: a tábori filmek vágását Lemhényi Réka oktatta és felügyelte, a hangutómunkánál Beke Tomi zörejmester guruskodott, Várhegyi Rudival párosban, aki a helyszíni hangfelvétel titkaiba avatta be a kicsiny, de annál „hmmm”-ebb hangoscsapatot. A szintén „hmmm” operatőröket Bálint Arthur vezette, az animátorokat Patrovits Tamás, a színészeket pedig Mészáros Péter. A főmecénás-társszervező Durst György pedig a producercsoporttal szövetkezett, gyártást vezetni. De a táborban a filmeket nemcsak gyártották, hanem meg is néztek néhány, mára már klasszikussá vált darabot, Pápai Zsolt filmtörténészi gyámkodásával.

A „próbafilm”, ahogyan a közös filmek lenni szoktak, olyan lett, hogy valójában nehéz megítélni, vicces-e a kívülállók számára is: a stáb tagjaiból (és a panzió munkatársaiból is) minden esetre újra és újra harsány röhögést vált ki, amint Bálint befalja a huncutul kucorodó kukacot. Vagyis nyüvet.

Hétfőtől aztán elkezdődtek az „igazi” forgatások, naponta kettő. A szűk büdzsé nem vetett béklyót az alkotói szárnyakra, így lett a filmek között rusztikus-izommusical (lásd fennebb), Irréversibile kicsiben, pannon-transszilván vámpírmozi és LSD-szagú hullaúsztatás.

Esténként szabadtéri mozi (a vászon fel- és leszerelése egy külön teljes nagyjátékfilm története), ahol az éppen sorra kerülő csoportvezető rendezte/fényképezte/gyártotta filmeket (Taxidermia, Kythera, Csigavár és Kisvárosi mozi, Lassú tükör) lehetett megnézni. A vetítéseken amúgy elég nagy pangás van, mert sokszor még este is az aznapi csoport forgat, a holnapi csoport pedig próbál (vagy épp forgatókönyvet próbál befejezni).

Durst bejelenti, hogy nincs utóforgatás. Erre a rendező és az operatőr szomorúan sóhajt fel, a színészek és a gyártás pedig megkönnyebbülnek. A vágók pedig tépik a hajukat, hiszen innentől az ő feladatuk lesz hihetővé tenni az esetleg nem egyező helyszíneken forgatott filmet. A vágás amúgy a forgatásokkal párhuzamosan zajlik, az első beérkezett kazettától kezdődően. Azaz zajlana, de egyelőre csak ropog, mert kiderül, hogy a formátum nem teljesen kompatibilis az újféle szoftverrel, a szoftver nem kompatibilis a kártyával, egyáltalán, semmi se kompatibilis saját magával se. Aztán valahogy, egy varázsütésre, mégiscsak elindul minden.

És hogy mennyire indult el, az a második hétvégén, szombat este, a vetítés előtt két órával derül ki (Csíkszépvíz polgárai is jelen vannak, megnézni a házukat, a tehenüket, a gyereküket egy-egy filmben), azazhogy nincs felirat az egyik filmen, a másikon hang nincs, a harmadikon meg film sincs. És amikor azt hinnéd, hogy nem lesz vetítés, haza kell küldeni a falubelieket, megint jön a jólismert varázsütés, és lehet vetíteni. Apróbb hibákkal ugyan, de teljesen élvezhetőek az alkotások. Amíg el nem ered az eső. Akkor gyorsan vége a szabadtéri mozinak és bent folytatjuk. És ha már ott vannak a hangfalak, akkor később buli. Hadd lássuk, ki bírja legtovább? Nem tudnám megmondani, én nem bírtam.

Ezen az utolsó estén derült ki, hogy ki mivel is foglalatoskodott a tíz nap alatt. Az addig a vendéglő végében csendesen megbújó animációsok is akkor rukkoltak elő poénos kis filmjeikkel és a tábori főcímmel, valamint a Mészáros Péter vezette színészcsoport is megmutatta, hogy dolgoztak a filmeken kívül is – színészimprovizációkat, kis one (wo)man show-kat vettek fel.

Baranyi Gábor Benő filmje egy nyitható/húzható pengéjű kellékkés és az általa okozott tragédia körül forgott, a forgatást pedig a „legyenek egysnittesek a jelenetek”-koncepció nehezítette meg. Breier Ádám filmje szintén eljátszott az idősíkokkal, de annak itt nemcsak dramaturgiai fontossága volt: a megoldást a főszereplő fokozott LSD-bevitele is indokolta. Csüllög Edinát egy stigma foglalkoztatta, márpedig egy igencsak ragadós fajta, képes átszállni egy másik emberre is. Losonczy Ádám a hazatérő, önmagával és feleségével szembe nézni nem tudó obsitos katona történetét, Veress István pedig a transszilván vámpír-motívumot melegíti fel – mindkét esetben ötletesen. Nagy Boglárka filmje épített talán leginkább a színészi játékra: két testvér újra egymásra találásának története, gyerekdallal fűszerezve. Oláh-Badi Levente egy (ön)iróniával dús, bússzékely pofázás és/vagy udvarlás. Az emlegetett vicces súlyzós-megcsalós-fejős-énekelős darab pedig Vízkelety Danié. Az animációs csoportnak előre megadott témája volt: a globális felmelegedés. Ennek a szellemében beszédesebb lett a Keszegpál Annáé, és vizuálisabb a Török Tihaméré, de mindkettőt a humor vezérli.

Vasárnap reggel a megszokott búcsúzáskodás és pakolászás – és kész. Ennyi volt. Hogy tíz nap ilyen hirtelen el tudjon telni... a filmeket majd fesztiválokon, de az őszi Filmtettfeszten mindenképp el lehet csípni. Addig is sasoljuk az eget: jövőre vajon ugyanide tér vissza Sperman, Wassember és Betmen, vagy új táborhely felé repülnek?

Támogass egy kávé árával!
 

Friss film és sorozat

Szavazó

Gyűjtesz még filmeket?

Szavazó

Gyűjtesz még filmeket?

Friss film és sorozat