Idén is megrendezték a helyi filmek versenyét a TIFF-en. A hét döntőbe jutott alkotást a közönség június 1-jén tekinthette meg a kolozsvári Művész Moziban, ahol a vetítés után lezajlott a díjazás is. Az eddigi évekkel ellentétben idén nem két, hanem három díj került átadásra, a fesztivál díja és az Ecsetgyár különdíja mellett a román Emberkereskedelem Elleni Országos Ügynökség is jutalmazott egy alkotást 500 euróval.
A 7 órai kezdetű eseményen először a filmek kerültek levetítésre, a zsűrire vonatkozó információkat, számadatokat csak azután közölték a szervezők. Kissé meglepő módon az idén csak 25 filmet neveztek, a tavalyi 50-hez képest. Ám a minőséget, a színvonalat tükrözi, hogy három filmet más szekcióba helyeztek át, holnaptól a Román filmnapokon vetítik ezeket.
A vetített filmek sorát Püsök Botond Kendeffy (11’) című alkotása nyitotta, egy klasszikus, hagyományos eszközöket használó történelmi film Kendeffy Ádámról, a kolozsvári viadaliskola alapítójáról. Egy mozgalmas, szórakoztató és információgazdag filmet láthattak a nézők, igényes zenei aláfestéssel és külön kiemelendő, a kor hangulatát hitelesen megteremtő jelmezekkel és díszlettel.
A vetítés Ana Maria Vijdea The Light that Memory Lends to Things (26’) című filmjével folytatódott, ez az alkotás érdemelte ki az Ecsetgyár különdíját. A díj azt a filmet illeti, amelyik a leghitelesebben, leghatásosabban jeleníti meg a jelenkor társadalmának problémáit. Ana Maria Vijdea munkája egy alternatív útifilm, egy Teherán–Ankara vonatút lenyomata, a Transzázsia Expresszen tapasztaltak megörökítése. Töredékekből igyekszik a rendező egy egészet gyúrni, egy olyan egészet, amelynek mély üzenete van, a minket körülvevő világgal szembeni figyelmetlenségünkre mutat rá.
A harmadik, Placa – Un film cu și despre skateboarding (19’) című alkotás magyar rendező, Serestely Szilárd munkája, kolozsvári skateboardosokat, illetve a skate-kultúra kialakulásának múltját és jelenét mutatja be.
A negyedik a sorban Gabriela Manolache Sărbători în familie című (24’) filmje volt, a romániai valóságról, a külföldi dolgozók itthon maradt családjainak mindennapjairól, tervekről, álmokról.
Fodor Ágnes Track 212/A című filmje nyomasztó hangulatú alkotás alkoholizmusról, családi problémákról. Mindezt egy kamerás férfi kíséri végig, a jeleneteket először az ő kameráján keresztül látjuk, majd a film egy másik nézőpontból is megmutatja ugyanazokat a jeleneteket: a kamerás minden intim pillanat részese, akárcsak az alkoholista szülők gyermeke, aki telefonnal filmezi a családi veszekedést…
Az est abszolút győztes alkotása Simó Ibolya Tökéletes befektetés (20’) című filmje volt. A zetelaki gátnál játszódó rövid drámát a tavalyi Filmtettfeszten már láthatta a nagyközönség. A mű a helyi filmek Transilvania Bank által felajánlott díját és a Emberkereskedelem Elleni Nemzeti Ügynökség által felajánlott díjat is bezsebelte. Kegyetlenül őszinte film ez prostitúcióról, „helyi maffiáról”, drogról, zsarolásról. Mindez a minket körülvevő világban történik, nem Amerikában vagy valahol külföldön, hanem itt, egy székely falucska közelében.
A vetítések sorát a tavalyi Filmtett-táborban készült alkotás, Besenyei Katalin #mirror (10’) című munkája zárta, amely az új generációk megváltozott kommunikációs szokásainak hatásait érzékelteti frappáns módon.
A zsűri három tagja Andrei Șendrea filmkritikus, Nicolae Constantin Tănase rendező és Cristi Mărculescu filmkritikus volt, Șendrea és Mărculescu a díjazáson is jelen volt. Cristian Hordilă fesztiválmenedzser dicsérte a filmek színvonalát, valamint hangsúlyozta a törekvést, hogy a nem túl távoli jövőben Kolozsvárt produkciós központtá szeretnék tenni, lehetőséget adva a fiatal filmeseknek, illetve köszönetet mondott a BBTE-nek és a Sapientiának a fiatalok filmes képzéséért.