Az egymáshoz egyáltalán nem vagy egy tágabb kontextusban is csupán alig kapcsolódó, iszonyú rövidre vágott, statikusan fényképezett jelenetek sorjázása a visszatérés reménye nélkül, hozzá nem értő kezekben kockázatos vállalkozás lenne. Rúnar Rúnarsson viszont nagyon is tudja, mitől döglik az izlandi légy.
A filmfesztiválok és a vájtszeműek roppant szeretik a klasszikus háromfelvonású narratív szerkezetet teljesen mellőző, helyette röpke szegmensekben elbeszélő alkotásokat. Különösen, mivel ritkák; s pláne azokat, amelyeknek részben vagy egészen politikailag motivált, avagy motívumaiban politikai a mondandójuk. Rúnarsson Echója (eredetiben: Bergmál, fordításban: Visszhang) begyűjtötte a maga rajongótáborát rövid idő alatt, a nézők – nyilván az izlandiak elsősorban – egészen magukénak és tűpontosan a lényegre tapintónak érzik, az Izlandon kívülről érkező kritikusok méltatják elmélkedő jellegét, a körkép változatosságát, aktualitását, egzotikumát, de ugyanakkor a globálisan érvényes társadalomkritikában kissé célt tévesztett, szemléltető jellegűre cselekményesített részecskéket is látják és finoman leszólják. Összességében tehát mérsékelten nagyra értékelik az 56 apró történetkéből közel 80 percesre feszesen felfűzött filmkarcolatgyűjteményt.
![](/wp-content/uploads/2020/08/runarsson-bergmal-echo-1.jpg)
Rúnarsson a karácsonyra készüléstől az újévi pillanatot éppen meghaladó rövid időszakba helyezi egyperceseit, köztük számos olyannal, amelyek mindössze hangulatadó és -záró jelleggel bírnak. Valahol a robotkefék végigmosnak egy terepjárót, hegyimentők gyalogolnak a csúcs irányába, aztán később a csúcs maga, egyedül, magányosan, illetve a haragosan hullámzó tenger a hajóról nézve, amint magasan felemelkedik vagy mélyen lebukik a hajóorr. Ezeket jellemzően a film elején és végén találjuk, és mintegy keretbe foglalják a többit. Ha vajmiféle dramaturgiai ívet keresnénk, úgy is felfoghatjuk, hogy Rúnarsson bentről kifelé utaztat, szóval a szigetország közepén kezdi, és kihátrál belőle, tehát eltávolodik a problémáktól, az újrakezdés pillanatát keresi, a megújulást kutatja, mondhatni. Ezt támasztja alá például az életciklusi pillanatok elhelyezése is a teljes egészben: az elején szerepel a halál és a pusztulás, a végén pedig egy születésnél is jelen vagyunk, majd kukákat ürítenek, majd szemünk láttára nullázzák le év elején a halálos kimenetelű autóbaleset-számlálót.
![](/wp-content/uploads/2020/08/runarsson-bergmal-echo-2.jpg)
A többi jelenetet éppenséggel kategória-csoportokba is sorolhatjuk. Vannak a hétköznapi tevékenységekben felsejlő apró társadalmi bájok, mint a csoportos babatornásztatás vízben, a futógépek sűrű tömeges használata, apró párbeszéd a borbélynál, az öregotthoni idősek csoportos tévénézése, ilyenek, jóllehet ezekben is megszólal halkan a következő kategória kritikus hangja. Szétszórtan rontják a hangulatot a súlyosabb jóléti-társadalmi jelenségek, mint a fékevesztett tűzijátékozás és annak hatása a házikedvencekre, a szupermarketek élelmiszerpazarlása szemben a kajáért sorban álló szegényebbek jelentős tömegével, a testépítő hölgyek fürdőruhás hússzemléje, ésatöbbi. Következnek, de ugyanúgy szétszórtan találjuk az általánosan is érvényes, „online elidegenülés” egyperceseit: a apró forgalmi nézeteltérésből képzelt feminista öntudati problémát emelő hölgy, aki facebook-élő videót indít kajánul (ezt hívják talán public shaming-nek, ami az amerikai Karen-üggyel karöltve fut pár másodperces kört), vagy a karácsonyi mirelit-vacsoráját egyedül fogyasztó, azt lefotózó, küldő, a válaszon vihogó, életét a telefonon élő, látszólag család- és baráttalan üzletember jelenete.
![](/wp-content/uploads/2020/08/runarsson-bergmal-echo-3.jpg)
Több alkalommal is előtérbe kerül az iskola, az ott elszenvedett megalázások, a tanárok tekintélyvesztése, a gyermekeik bethlemes játékát telefonon vagy táblagépen figyelő szülők együgyű hordája, a lányos-bájos játék helyett hangos amerikai izére koreográfiát próbáló bakfisok. Ebben a kategóriában szerepel az egyik leghosszabb és rövidfilmként önmagában is megélő, a szülők válása nyomán a két családból érkező azonos korú lányok zongoratudást bizonyító versengése. Rúnarsson itt a fókuszváltogatással képen belül ügyes feszültséget teremt, egyszersmind pillanatokban mérhető bravúrral nem pusztán a történet képen kívül eső előzményét, de utóéletét is felvázolja. Hasonlóan, a fókuszváltással meredek fordulatot visz a segélyhívó vonal jelenetébe is. Ami unalmasan indult, pár másodpercen belül a másik szereplővel izgalmas krimibe vált, ami behozza a pár éve díjazott A bűnös (Den skyldige, r. Gustav Möller) hangulatát.
![](/wp-content/uploads/2020/08/runarsson-bergmal-echo-5.jpg)
Egypercesei között Rúnarsson Izland aktuálpolitikáját teszi meg főszereplővé. A kecskés jelenetben a kormány gazdaságpolitikájáról folyik rövid párbeszéd, a miniszterelnök asszony újévi tévés beszéde alatt apa és fia (vagy veje) parázs vitát folytat a magaspolitika konzervatív-liberális kibékíthetetlenségéről, az építkezési helyszínre érkező befektető felháborodottan és kissé megszeppenve értesül a távolmaradó kelet-európai vendégmunkások sztrájkjáról, és egy templomból a rendőrség előállít két közel-keleti menekültet a pap tiltakozása ellenére. A részegen monopolyzó polgárok jelenete valószínűsíthetően az izlandi kormány elhibázott pénzügyi lépéseinek kritikája, a drogfüggős jelenetbe viszont puha együttérzés és fokozhatatlan emberség lett belekódolva.
Rúnarsson az érzelmek, társadalmi jelenségek, politika és család, élet és halál kirakós kockáin lépegetve posztmodernül filozofikus alkotással hódítja magához a nézőt, a film mellett közönyösen elmenni bizonyára senki nem tud.