Megjelent Marian Ţuţui filmtörténész és kritikus Orient Express: a román film és a balkáni film (Orient Express: Filmul românesc şi filmul balcanic) című kötete. Ez az első, román nyelven megjelent könyv, amely a Balkán filmtörténetével foglalkozik.
![](/uploads/Hirekhez/orient.jpg)
A kötet elsősorban antológiai áttekintés, ugyanakkor kritikai szemmel vizsgálja a balkáni országok filmiparát.
A könyv alapja a szerző doktori dolgozata. A filmtörténet mérföldkövein kívül Marian Ţuţui utal a Balkánról szóló irodalmi művekre is, köztük Bram Stoker 1897-es Drakulájára, valamint Jules Verne Várkastély a Kárpátokban című, 1892-ben megjelent regényére.
A szerző szerint a balkáni mozi legjellemzőbb műfaja a melodráma, amely hosszú ideig a görög és a török alkotók kedvence volt, de később „átragadt″ róluk a szerb, a román, a bolgár, a makedón és az albán filmművészetre is. A második világháború után a partizánfilmek, majd az 1990-es évektől a Kusturica-féle fekete komédia és a jellegzetes balkáni road-movie jött divatba. A görög Theo Anghelopoulost és a szerb Emir Kusturicát külön fejezetben emeli ki a szerző.
A kötet bemutatja az 1989-es romániai rendszerváltás utáni filmgyártás nehézségeit és eredményeit is, többek között Cristi Puiu, Cristian Mungiu, Radu Muntean, Corneliu Porumboiu, Cătălin Mitulescu és Tudor Giurgiu alkotásai alapján.