Bölöni László – Egy legenda története címmel forog a nyáron dokumentumfilm Szabó Attila rendezésében.
Minden idők egyik legsikeresebb magyar labdarúgója és Románia egyik legnagyobb sportcsillaga, Bölöni László még sehol sem publikált önéletrajzát felhasználva, forog júliustól a Bölöni László – Egy legenda története című dokumentumfilm.
Bölöni László 1953-ban született Marosvásárhelyen, gyermekkorát Dicsőszentmártonban töltötte, majd szülővárosában fogorvosnak tanult. Mégis focistaként vált híressé: futballkarrierje a dicsői városi csapatban kezdődött, Marosvásárhelyen folytatódott, majd áthelyezték a bukaresti Steauához. A román válogatott csapatkapitánya, majd szövetségi kapitánya lett, a 2000-es évek elejétől pedig különböző külföldi csapatok edzőjeként dolgozik.
A film Kollarik Tamás ötlete, Szabó Attila rendező és Kollarik Tamás forgatókönyve alapján, Szöllősi György szakértővel együttműködésben készül, producere Novák Tamás. Az alkotók bemutatják Bölöni László életútját, miközben hihetetlen utazásra visznek Erdélyből Bukarestbe, a kommunista Romániából Nyugat-Európába és a falusi pályáról a Bajnokcsapatok Európa Kupájának – a mai Bajnokok Ligája elődje – döntőjébe.
Bölöni László mellett megszólalnak a román futball csillagai, a magyar pályatársak és európai legendák. Cristiano Ronaldo és Jenei Imre mellett Valentin Ceaușescu, Nicolae Ceaușescu fia is megjelenik a sok archív anyaggal dolgozó, soha nem publikált anyagokat is bemutató dokumentumfilmben.
„Nem klasszikus sportfilmet készítünk, ugyan a film Bölöni László életén vezet végig, de közben az éppen aktuális társadalmi, politikai tér is kirajzolódik, így mindazok számára is átélhetővé és élvezhetővé válik a történet, akik nem vonzódnak a labdarúgáshoz. Az egykori román válogatott futballcsillag karrierje lenyűgöző, hiszen mint labdarúgó, majd később edzői pályafutása során több európai klubot, várost, országot járunk be, megszólalóink világhírű játékosok és közéleti szereplők lesznek. Bölöni László ugyanakkor nemcsak sportolóként, de emberként is példaértékű, hisz úgy vált Románia egyik legnagyobb labdarúgójává, hogy közben mindvégig megmaradt magyarnak. Személye és életútja mindmáig egy olyan kapocs, amely összeköti a két nemzetet” – idézi Szabó Attilát, a film rendezőjét a Nemzeti Filmintézet közleménye.
A filmintézet 96,1 millió forinttal támogatja a film gyártását.