10 animációs és 24 ismeretterjesztő filmnek szavazott meg támogatást a Nemzeti Filmintézet összesen több mint 260 millió forint értékben – a projektek közül hatnak van erdélyi vonatkozása.
A 24 ismeretterjesztő film jelen és múlt izgalmas témáit dolgozza fel; a kategóriában öt erdélyi témájú projekt is nyert. Novák Lajos Úzvölgye munkacímmel dolgozik a címben jelzett székelyföldi emlékhely bemutatásán, és a hozzá kapcsolódó, nagyon friss politikai és történelmi konfliktus hátterének a feltárásán. Major Anita is érzékeny témához nyúl: az Erdély és Románia nagy „egyesülése” című film révén olyan román nemzeti mítoszokat vizsgál, amelyek meghatározzák ma is a románság történeti identitását és a magyarokhoz fűződő viszonyát. Zsigmond Attila művészettörténeti témát választott: Ecsetvonások, székelyesen című projektje a székelyföldi festőiskola kiemelkedő alkotóit és alkotásait szeretné bevinni a köztudatba két kortárs székelyföldi festőművész közreműködésével. A nyertes projektek között van kettő, ami az erdélyi környezetvédelem szempontjából jelentős: Szabó Attila Méregzöld mesék 2 című filmje az illegális erdőkitermelés és a famaffia ellen küzdő romániai civilek tevékenységét mutatja be, Jakab Ervin pedig visszatér a Küküllőhöz: A figyelő folyó a Kis-Küküllő térségét mutatja be, a filmben maga a folyó mesél mindarról, amit lát, hall, vagy amire emlékezik a mintegy 200 km-es útja során.
Az animációs filmes mezőnyben Fazakas Szabolcs nyert támogatást. A székelyudvarhelyi alkotó Orbán Balázs, a legendagyűjtő címmel mutat be eddig nem ismert történeteket a legnagyobb székely életéből: „Ez az animációs film Orbán Balázs három, elveszettnek hitt jegyzetfüzetének titkáról szól. A nagyközönségnek eddig nem ismert történeteket mutatunk be a legnagyobb székely életéből.”
Több népszerű animációs sorozat újabb epizódjai készülhetnek el, köztük a Cigánymesék (r. Balajthy László, Tóth-Pócs Roland), a Cipelő cicák (r. Bárdos Csaba), a magyar olimpikonok gyerekkorát felvillantó Cserebogarak (r. B. Nagy Ervin), a Draco a borzasztó (r. Kelen Bálint) és a Kippkopp és Tipptopp (r. Lerch Tamás). A magyar animáció nagy mesterei közül Rófusz Ferenc egy gyerek fantáziájából életre kelt csodás kismadár történeteit meséli el (Piros veréb történetek / Az álruhás pacsirta), Gyulai Líviusz Mark Twain regénye alapján varázsol vidám rajzfilmsorozatot (Egy jenki Arthur király udvarában), Orosz István új izgalmas egyedi alkotással (A dublőr) készül, amelynek alapkérdése: „Miért nem készült el Rákosi Mátyásról a tervezett életrajzi film 1952-ben?”
A tévénézők megismerhetik továbbá négy magyar futballedző pályáját, akik világbajnokot faragtak az olasz focistákból a 30-as években (Az olasz futball magyar mesterei, r. Papp Gábor Zsigmond), 15 magyar győzelmet az 1896 és 1936 közötti olimpiák aranyérmesei közül (Világraszóló győzelmeink!, r. Kriskó László), templomok titkait Eperjes Károllyal és Bátor Botond atyával (Úton Eperjes Károllyal, r. Törcsi Levente), az 1848–49-es szabadságharcról keringő „makacs legendákat” (Legendák, hősök és mártírok 1848–1849-ben, r. Hevér Zoltán), a mindennapi okostelefon használat emberi jellemre és képességekre gyakorolt hatásait (Digitális valóság, r. Váncsa Gábor). Sopsits Árpád olasz és magyar totalitárius rezsimek építészetét mutatja be (Építészeti barangolások), Sipos Szilvia világhírű magyar festők első világháborúban eltűnt alkotásainak nyomába ered (Wanted – A képvadászat). Elkészülhet Kolovratnik Krisztián méltán népszerű Bringás brigantik című sorozatának második évadja, és Mosonyi Szabolcs új természetfilmje, az „Európa Amazóniájának” vadvilágáról szóló Vad Dráva.
A dokumentum-, az ismeretterjesztő-, az animációs- a tévé-, a kisjátékfilm, a történelmi dokumentumfilm pályázatokra, és a hazai filmtámogatási rendszer újdonságaként először meghirdetett tévésorozat pályázatra összesen több mint 1000 filmtervvel jelentkeztek az alkotók – közölte honlapján a filmintézet. Ezek közül most csak a nyertes animációs és ismeretterjesztő filmes projektek listáját tették közzé; a 34 film összesen 100 millió forint értékű gyártási támogatásban részesül. A többi pályázat beadása vagy feldolgozása folyamatban van.