Feszes, tömör műsor, főképp női sorsokra koncentráló versenyválogatás várja a kilenc napos Titanic Nemzetközi Filmfesztivál nézőit.
A ma kezdődő budapesti fesztiválon 34 nemzet 52 alkotását tekinthetik meg az érdeklődők, köztük befutott rendezők új filmjeit, elsőfilmesek debütáló alkotásait, illetve kevésbé ismert régiók filmművészetének munkáit. A fesztivál idei kínálatát az új programigazgató, a dán Allan Sorensen válogatta.
„Büszkék vagyunk az idei programra: feszes, tömör, sok olyan eleme van, amiért hosszan küzdöttünk Allannel, és most jóleső érzés, hogy sikerült megvalósítani. Ezek közé tartozik a '71 című brit film is, amellyel megnyílik a fesztivál” – számolt be az MTI-nek Horváth György fesztiváligazgató.
A 8 szekcióban zajló vetítések mellett több panelbeszélgetés és gálavetítés is színesíti a műsort. „Szombaton a The Duke of Burgundy bemutatójára kerül sor, amelyen a film rendezője, Peter Strickland, két főszereplője, Chiara D'Anna angol és Sidse Babett Knudsen dán színésznő, valamint a koprodukción dogozó magyar stábtagok is megjelennek” – emelte ki a fesztiválkapitány.
Részletes program a fesztivál honlapján.
Kritikánk a The Duke of Burgundy című filmről
A versenyfilmek közül többet is elkísérnek a rendezők. Budapesten lesz az Underdog svéd rendezője, Ronnie Sandahl, a finn J. P. Valkepaa a Megléptek alkotója, a francia Lucie Borleteau, a Fidelio – Alice utazásaival és a görög Stathis Athanasiou is az Alphával. A rendezők filmjeik bemutatása után közönségtalálkozón osztják meg gondolataikat a nézőkkel.
A fesztivál versenyszekciója a kiemelt női sorsokkal foglalkozik. Allan Sorensen, a programigazgató ötlete volt, hogy tematikus legyen a versenyprogram. „Két legyet ütöttünk egy csapásra: letisztult, hogy első és másodfilmesek munkáit válogattuk be a mezőnybe és kifejezetten azokat az alkotásokat, amelyekben női sorsok körvonalazódtak. Ezzel rímeltünk ez elmúlt évek műsorára is, hiszen a Titanicon korábban is feltűntek ilyen témájú filmek és reflektáltunk a világban tapasztalható filmes változásokra is. A 8 versenyfilmünk a legkülönbözőbb országokból és kultúrákból ábrázol női sorsokat” – fejtette ki Horváth György.
A háromtagú nemzetközi zsűribe a hagyományokhoz híven meghívták egy másik nemzetközi fesztivál vezetőjét, ezúttal a finnországi Midnight Sun fesztivál igazgatóját, Timo Malmit. Zsűritag a térség egyik legismertebb veterán filmkritikusa, a szerb Borislav Andelic is, aki nagy múltú szerbiai fesztiváloknak volt a tanácsadója és igazgatója, emellett ő a szerb FIPRESCI elnöke. „Nagyon örülök, hogy Ragályi Elemér társult magyar zsűritagként. Filmje, a Kukoricasziget a kérésére debütál a Titanicon, és a bemutatót követően ő is közönségtalálkozón beszél majd az alkotásról” – fűzte hozzá a fesztiváligazgató.
A nemzetközi filmmustrán Dzsafar Panahi Arany Medve-díjas Taxi című filmje, Mads Mikkelsennel A megváltás című dán western és az Edward Snowdenről szóló, Citizenfour című Oscar-díjas dokumentumfilm is szerepel.
Kritikánk a Citizenfour című filmről
A Titanic két új szekciójának egyike, a Fesztiválkedvenc több filmje is politikai konfliktusok közt élő emberi sorsokat választott témájául, ezek közé tartozik a Ragályi fényképezte grúz dráma, a Kukoricasziget is. A Valami vadság válogatásban látható a Hétköznapi vámpírok című új-zélandi dokuparódia, amelynek hősei a mai világba beilleszkedni vágyó halhatatlan vámpírok.
A Titanic filmfesztiválnak a megszokott öt budapesti helyszín, az Uránia Nemzeti Filmszínház, az Örökmozgó, a Puskin és a Toldi mozi, valamint az A38 Hajó ad otthont.
(MTI)